Sosyal Medyada kendini Küresel Meteoroloji Uzmanı, Meteoroloji Kâhini olarak tanıtan ve sık sık X ( Twitter) gibi farklı sosyal medya mecraları üzerinden yaptığı absürt meteorolojik tahminleri ile toplumu yanıltan, kişileri gereksiz korku ve paniğe sürükleyen ve insanların günlük programlarını bile değiştirmeye sebep olan Kerem ÖKTEN adlı kişi hakkında suç duyurusunda bulunulması için Odamız Avukatı Mehmet HORUŞ’a gerekli talimat verilmiştir.

Ülkemizde hava tahminleri 3254 sayılı yasa ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yetki ve sorumluluğuna verilmiştir. Bunun dışında 14 Mart 2003 tarih ve 25048 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Meteoroloji Mühendisleri Odası, Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmetleri Büroları Tescili ve Mesleki Denetim Yönetmeliği” ile Meteoroloji Mühendislerine de Hava Tahmini yapabilme konusunda yetki verilmiştir. MGM ve Meteoroloji Mühendisleri dışında kalan diğer kişi ve kurumların yaptığı “Hava Tahminleri” her ne ad altında olursa olsun tamamen kanunsuzdur.

MGM ve Meteoroloji Mühendislerinin dışında sosyal medyada yapılan hava tahminlerinin hemen hepsi Halkı çoğunlukla kaosa sürüklemekte ve gereksiz paniğe sevk etmektedir.

Sosyal Medyada yaptıkları yalan, yanlış, absürt tahminlerin sonucunda meydana gelebilecek maddi manevi zararların yasal sorumluluğunu üstlenmedikleri için pervasızdırlar. Tamamen sansasyonel bir yaklaşımla hareket etmektedirler.

Ne yazık ki sosyal medya , yazılı ve görsel medya üzerinden tahmin yapan bu kişilerin absürt düzeydeki hava tahminleri MGM ve Meteoroloji Mühendislerine mal edilmektedir. Çünkü bu kişiler mesleği Meteoroloji Mühendisi ve MGM adına tahmin yapıyor gibi algı oluşturmaktadır.

Odamız tarafından geçmişten günümüze hemen her fırsatta “hava tahmini” işinin hem teknik, hem de sosyal açıdan dünyanın en zor işlerinden biri olduğu dile getirilmiştir.

Teknik açıdan dünyanın en zor işlerinden biridir çünkü; teknolojideki tüm gelişmelere rağmen atmosferin kimyasal ve termodinamik yapısı nedeniyle her zaman % 100 başarı ile tahmin yapabilmek mümkün olmaz. Atmosfer gazlardan oluşur ve gazlar hem akışkan hem de sıkışabilen yapılardır. Termodinamik olarak atmosferin yapısını etkileyen çok sayıda parametre mevcuttur. Bu nedenle hiç bir hava sistemi harita üzerinde birbirine çok benzese bile etkileri ve sonuçları açısından birbiri ile aynı değildir.

Sosyal açıdan dünyanın en zor işlerinden biridir çünkü; bilirsiniz ki yaptığınız hava tahmini ile ev hanımından öğrencisine, çalışanından patronuna, seyahat edeceklerden spor aktivitelerine kadar binlerce, milyonlarca insanın hayatını planlarsınız. Bu nedenle taşıdığınız büyük sorumluluğun farkında olur ve tüm detayları tekrar tekrar gözden geçirirsiniz. Atmosferin yapısından dolayı tahmin başarı oranlarını bilir ona göre tahmin süreleri oluşturursunuz.

Sosyal Medyada tahmin yapan ve kendilerine kendilerinin verdikleri unvanlarla ( Global Meteoroloji Uzmanı, Meteoroloji Kahini, Hava Delisi, Kar Hastası….. vs vs ) vede yaptıkları işi bir kaç model çıktısı ile süsleyerek ciddiyet kazandırmaya çalışan kişilere karşı hem halkımız hem de yazılı – görsel medyamız dikkatli olmak durumundadır.

Unutulmamalıdır ki; Uzmanlığın belgesi ya diplomadır yada sertifikadır. Sosyal Medyada hava tahmini yapan ve kendilerine uzman diyen bu kişilerin hiç birinde meteoroloji alanında sahip oldukları ne bir sertifika, nede diploma yoktur.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 7/24 günün her saatinde atmosferik ölçüm ve gözlem yapan bir kurum olarak hemen her saat yayınladıkları hava tahminleri ile ülke genelinde tüm il ve ilçe düzeyinde olmak üzere toplumun meteoroloji ile ilgili tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan, rutin ve extrem tüm hava olaylarını sürekli ve düzenli olarak yetkililere ve yazılı-görsel medya aracılığı ile topluma ulaştıran bir kurumdur. Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak, hem ülkemizdeki hem de dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve kamu adına denetim yapan bir meslek odası olarak kendilerini çeşitli unvanlar ile amatör meteorolog olarak tanımlayan, yetkisi, bilgi ve becerisi olmayan bir grup insanın absürt hava tahminleri yaparak toplumu yanıltmasına ve halkımızı gereksiz endişe ve paniğe sevk etmesine müsaade etmeyeceğiz.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram