KÜRESEL KARBON EMİSYONLARININ AZALMASI BEKLENİYOR.

tarafından gönderildi

KARBON EMİSYONLARININ AZALMASI BEKLENİYOR.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) , BM İklim Değişikliği değerlendirmesi çalışmaları kapsamında COVID – 19’un iklim araştırmaları, gözlemler ve değerlendirmeler üzerindeki etkileri ile birlikte sera gazı konsantrasyonları ve emisyon seviyeleri üzerindeki etkilerini de ele aldı

COVID – 19 nedeniyle tüm dünyada bilimsel toplantıları ve konferanslar ya ertelendi yada iptal edildi. Bazı alanlarda uzun süreli iklim kayıtlarında bu nedenle boşluklar meydana gelmiş olabilir. Aynı şekilde araştırma bütçeleri de COVID_19 nedeniyle olumsuz olarak etkilenmiş olabilir.

Konunun uzmanları bu durumu BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Bilimsel ve Teknolojik Tavsiye Yardımcı Organı’na (SBSTA) aktarmış ve sürdürülebilir bir iyileşme için bilimsel destek ve bilgi paylaşımından nasıl yararlanacağını tartışılmışdır.

WMO Raporlarına göre COVID_19 Pandemi tedbirlerinin sürelerine göre; Küresel ölçekte karbon emisyonlarının % 4 ile % 7 arasında azalması beklenmektedir.

Bununla birlikte “Emisyonların küresel olarak % 4-7 oranında azaltılması, atmosferdeki CO2’nin de aynı oranda düşeceği anlamına gelmez.

Aslında CO2 eskiden olduğu gibi birikmeye devam edecek ve mevcut oranında azalma olmayacak. Tam tersine CO2 seviyesinde yine bir artış olacak ama bu artış geçtiğimiz yıllardan biraz daha az olacak anlamına gelecektir.”

Küresel ölçekte ancak net CO2 emisyonu sıfıra yaklaştığında, birkaç yüzyıl boyunca atmosferde kalacak ve iklimimizin daha sıcak olmasına neden olan CO2 seviyeleri, ekosistemlerin ve okyanusların net karbon yutumu ile hafifçe azaltmaya başlayacaktır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram