KUTUPLARDAKİ BUZULLAR MİNİMUM DÜZEYDE…

tarafından gönderildi

ARKTİK DENİZ BUZULLARI SEVİYESİ MİNİMUM DÜZEYDE…

İklim değişikliğinin önemli bir göstergesi olan Arktik deniz buzu seviyesi, yaz mevsimi süresince gerçekleşen erime sonucunda yıllık minimum boyutlarına ulaştı. Bu seviye 2012’de gözlemlenen rekor düşük seviyeden sonra ikinci en düşük düzeyde olmuştur.

Görüntünün olası içeriği: şunu diyen bir yazı 'ARCTIC SEA ICE SUMMER MINIMUM 2020 Russia median extent (1981 (1981-2010) Greenland Sep 15,2020 Alaska Canada Sea ice concentration (percent) 15 Climate.gov 100'

ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi (NSIDC), 15 Eylül’de denizleri kaplayan buzul boyutunun 3,74 milyon kilometre kare (1,44 milyon mil kare) olduğunu açıkladı.

Alfred Wegener Enstitüsü, buzullarla kaplı alanın 3,8 milyon km2 olduğunu söyleyen Bremen Üniversitesi’nden elde edilen rakamlarla doğruladı.

Örneğin EUMETSAT Okyanus ve Deniz Buzu Uydu Uygulama Merkezi (OSI SAF) ve Japonya’nın Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) gibi diğer uzay ajansları ve veri sağlayıcıları, kayıtların tutulduğu periyod içinde en düşük ikinci deniz buzulları alanına bu yıl ulaşıldığı konusunda hemfikirdir.

2020 yılı içinde ölçülen sıcaklık değerlerindeki artışın yaz mevsimi sonunda da sürebileceği için uzun vadeli Arktik deniz buzu düşüş eğilimini sürmektedir.

42 yıllık kayıtlı uydu datalarına göre ; 2007’den 2020’ye kadar geçen son 14 yıllık süreçte buzul alanlarının en düşük 14 yılı olarak görülmektedir.

Yaşanan yüksek hava ve deniz suyu sıcaklıkları buzulları hem yukarıdan hem aşağıdan etkiledi ve bu da yaygın erimenin bir nedeni oldu. Sibirya’da rekor kıran sıcak hava dalgası ve benzeri görülmemiş orman yangınları da bu sürece önemli bir katkıda bulunan faktörlerdir.

NSIDC direktörü Mark Serreze, 2020 yılı “Sibirya’da gözlenen rekor seviyelere yakın 38 derece Celcius ( 100 Fahrenheit derece) sıcaklık dalgaları ve büyük orman yangınlarıyla birlikte kuzeyde çılgın bir yıl oldu” dedi.

Mark Serreze “2020 yılının, Kuzey Kutbu deniz buzullarının kapladığı alan için düşüş eğilimi sinyali bir uyarı (ünlem ) işareti olarak duracak. Mevsimsel olarak buzsuz bir Arktik Okyanusu’na doğru gidiyoruz ve 2020 yılı tabutun bir başka çivisi olacaktır” diye ekledi.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram