Kuzey Kutbu ve Antarktika Deniz Buzu: Nasıl Farklılar?

tarafından gönderildi

Credit: NASA's Goddard Space Flight Center

Kuzey Kutbu ve Antarktika Deniz Buzu: Nasıl Farklılar?

Konu ile ilgili bir çok kesimden ve sık sık olmak üzere Kuzey Kutbu ve Antarktika’daki Dünya’nın deniz buzu ve bu bölgeler arasındaki farklar ve farklılıklar hakkında sorular alıyoruz.

Arktik deniz buzu son elli yılda azalırken, Antarktika deniz buzu önce arttı ve sonra azaldı. Peki, Neden farklı davranıyorlar?

Nasıl Farklılar

Kuzey Kutbu ve Antarktika arasındaki temel fark öncelikle coğrafidir. Kuzey Kutbu, ince bir çok yıllık deniz buzu tabakasıyla kaplı ve kara ile çevrili bir okyanustur. (“Çok yıllık” en eski ve en kalın deniz buzu anlamına gelir.) Antarktika ise, çok kalın bir buz örtüsü ile kaplı ve bir deniz buzu çevresi ve Güney Okyanusu ile çevrili bir kıtadır.

Arktik Okyanusu çok derin ve etrafındaki iklim sistemleriyle yakından bağlantılıdır, bu da onu iklim değişikliklerine Antarktika’dan çok daha duyarlı hale getirmektedir.

Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzu insanların kutupları keşfi süreci dahil , son on yıllara kadar yüzyıllar boyunca yıl boyunca yüzeyleri kaplardı. Ancak uydu gözlemleri, Kuzey Kutbu deniz buzunun 1979’dan beri boyut , kalınlık ve hacim olarak azaldığını gösteriyor.

Ortalama Arktik deniz buzu boyutu, 1850’den beri en düşük seviyede.

Yazın erime mevsimi boyunca, deniz buzunun kenarı Kuzey Kutbu’na doğru çekilir ve sadece Kuzey Kutbu kışı boyunca yeniden büyür. İnsan faaliyetlerinin neden olduğu süregelen ısınmanın bir sonucu olarak, yaz deniz buzu kaybı eğilimi (Temmuz’dan Eylül’e, ardından kışın yeniden büyümeye) devam ediyor.

Son araştırmalar, Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzu kayıpları ile insanların tüm aylarda fosil yakıtları yakması arasında bir ilişki olduğunu ileri sürüyor.

İnsan faaliyetlerine bağlı aerosoller (atmosferde asılı duran küçük parçacıklar), Kuzey Kutbu deniz buzu boyutu kaybı eğiliminin bir kısmını telafi etti; Aerosol kirliliğindeki azalma, muhtemelen deniz buzu kaybının hızlanmasına neden olacaktır.

Deniz buzunun kenarlarında buz kaybı , Arktik deniz buzunun altına daha sıcak su girmesine ve Arktik Okyanusu’nun depoladığı ısı miktarını artırmasına neden olmaktadır.

Sonuç; daha fazla deniz buzu kaybı.

Mevcut Arktik deniz buzu boyutunu gösteren bir aşağıdadır.

Figure 1. Arctic sea ice extent for XXXX XX, 20XX was X.XX million square kilometers (X.XX million square miles). The orange line shows the 1981 to 2010 average extent for that day. Sea Ice Index data. About the data||Credit: National Snow and Ice Data Center|High-resolution image
Aralık 2018 için Arktik deniz buzu kapsamı 11,86 milyon kilometre karedir (4,60 milyon mil kare). Eflatun çizgi o gün için 1981 ile 2010 arasındaki ortalama boyutu gösterir.

Antarktika Denizi Buzu


Antarktika deniz buzu kışın genişler, ancak yazın büyük ölçüde kıtanın kenarına kadar erir.

Antarktika deniz buzu boyutu şu anda 1979’dan bu yana on yılların uzun vadeli ortalamasının altındadır. Daha önce, Antarktika deniz buzu kapsamı, deniz buzunu uzaklaştıran uzun vadeli, büyük ölçekli rüzgar sirkülasyonları nedeniyle uzun vadeli ortalamanın üzerindeydi.

Bu rüzgarlar Antarktika’dan , kıtaya daha yakın yerlerde daha fazla deniz buzunun oluşması için yer açmaktadır. İklim modelleri veya Dünya’nın iklimini etkileyen tüm faktörleri içeren bilgisayar simülasyonları bu özellikleri değerlendirmiştir.

Bu uzun vadeli rüzgar modelleri ne yazık ki birkaç yıl önce tersine döndü ve sonuçta Antarktika’yı çevreleyen önemli bir deniz buzu düşüşü oldu.

O zamandan beri değerler, uydu kayıtlarında önceki tüm yılların ortalamasında dolaşıyor. Mevcut Antarktika deniz buzu boyutunu gösteren bir şekil aşağıdadır.

arctic and antarctic sea ice trend
Arktik deniz buzu boyutu 1979’dan 2012’ye kadar güçlü bir düşüş yaşadı ve Antarktika’nın bazı bölgelerinde deniz buzu boyutunda güçlü düşüş eğilimleri yaşansa da Antarktika deniz buzu hafif bir artış gösterdi. Kesintisiz çizgiler 12 aylık ortalamaları gösterirken, noktalı çizgiler genel eğilimi gösterir. (Kaynak: Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi)

Neden Deniz Buzu Önemlidir?

Aldığımız sorulardan bazıları neden kutup bölgelerini önemsememiz gerektiğini soruyor.

Bu bölgeler, küresel sıcaklığı düzenlemede çok önemlidir. Dünya sıcaklığının bir dengede kalması için çok önemli bir görev üstlenmişlerdir.

Deniz buzu parlak bir yüzeye sahip olduğu için, dünyaya gelen enerjinin yüzde 50-70’i uzaya geri yansıtır. Yaz aylarında deniz buzu erirken, karanlık okyanus yüzeyini ortaya çıkarır. Güneş ışığının yüzde 50-70’ini yansıtmak yerine güneş ışığının yüzde 90’ını emer. Okyanus ısındıkça küresel sıcaklıklar daha da yükselir.

Ayrıca, kutup bölgelerinde olanlar bu bölgelerde kalmaz. Değişiklikleri küresel sıcaklıkları etkiler ve hatta okyanus dolaşımını değiştirebilir. Dünyanın deniz buzu, küresel yüzey ve okyanus sıcaklıklarındaki küçük değişikliklere bile duyarlıdır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : NASA CLIMATE CHANGE

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram