KUZEY KUTBUNDA ARTAN HAVA SICAKLIKLARI YEŞİL ALANLARIN GENİŞLEMESİNE YOL AÇIYOR.

Kuzey Kutbunda yaz mevsimi sıcak geçtikçe Dünya’nın kuzey yarı küre manzaraları değişiyor. On yıllardır küresel tundra ekosistemlerini izlemek için uydu görüntülerini kullanan yeni bir çalışma ile, daha sıcak hava ve toprak sıcaklıklarının bitki büyümesini arttırdığını ve bölgenin daha yeşil hale geldiğini ortaya koydu.

Son araştırmaya liderlik eden Flagstaff’taki Northern Arizona Üniversitesi’nde küresel değişim ekolojisti olan Logan Berner, “Kuzey Kutbu tundrası dünyadaki en soğuk biyomlardan (Biyom, biyosferin aynı iklim koşullarında ve aynı bitki örtüsünün egemen olduğu çok geniş bölümlerini belirten çevrebilim terimidir. Yeryüzündeki birbirine bitişik, benzer yayılmış yaşam alanları olarak da tanımlanabilir. Her biyomda, egemen bitki örtüsü, o biyoma özgü bir dizi hayvan topluluğunu barındırır.) biridir ve aynı zamanda en hızlı ısınanlardan biridir” dedi. “Gördüğümüz bu Arktik yeşillenme, gerçekten küresel iklim değişikliğinin habercisi ve artan hava sıcaklıklarına biyom ölçeğinde bir tepkidir.”

Nature Communications’da geçen hafta yayınlanan bir çalışma, NASA ve ABD Jeoloji Araştırması’nın (USGS)nin Landsat’tan alınan uydu verilerini kullanarak Alaska ve Kanada’dan Sibirya’ya kadar tüm Kuzey Kutbu tundrasını kapsayan bitki örtüsü değişikliklerini ölçen ilk çalışma oldu.

Landsat uydu verileri, toprakta aktif olarak büyüyen bitki örtüsünü belirlemek için kullanılabilmektedir. Yeşillenen, daha fazla büyüyen, daha yoğun hale gelen bitkileri ve / veya tipik tundra otları ve yosunları kaplayan çalıları ayırt edebilmektedir.

Tundra bitki örtüsü değiştiğinde, sadece belirli bitkilere bağlı olan vahşi yaşamı değil, aynı zamanda bölgede yaşayan ve gıda için yerel ekosistemlere bağımlı olan insanları da etkiler.

Aktif bitkiler atmosferden daha fazla karbon emecek olsa da, ısınma sıcaklıkları donmuş toprakları çözerek sera gazlarını serbest bırakabilir.

Araştırma, bu ısınma ortamlarında ekosistemlerin nasıl tepki verdiğini ve daha geniş kapsamlı olarak sosyal sonuçları da daha iyi anlamayı amaçlayan NASA’nın Arktik Boreal Güvenlik Açığı Deneyinin (ABoVE) bir parçasıdır.

Berner ve meslektaşları, tundra boyunca rastgele seçilen 50.000 sitenin ( alanın) her biri için belirli bir yıl için en yüksek yeşilliği tahmin etmek için Landsat verilerini ve ek hesaplamaları kullandılar.

1985 ile 2016 arasında, Alaska, Kanada ve Batı Avrasya’daki tundra alanlarının yaklaşık% 38’i yeşillenme gösterdi. Sadece% 3’ü zıt esmerleşme etkisi gösterdi, bu da daha az aktif olarak büyüyen bitki anlamına gelmektedir.

Doğu Avrasya sitelerini ( alanlarını) dahil etmek için, 2000 yılında Landsat uydularının o bölgenin görüntülerini düzenli olarak toplamaya başlamasıyla başlayan verileri karşılaştırdılar. Bu küresel görünümle, 2000 ile 2016 yılları arasında sitelerin% 22’si yeşillenirken,% 4’ü kahverengileşti.

Berner, “1985 veya 2000’den beri olsun, Kuzey Kutbu’nun bu yeşillenmesini Landsat uydu görüntülerinde görüyoruz” dedi. “Ve bu biyom ölçekli yeşillenmeyi aynı zamanda ve aynı dönemde, yaz hava sıcaklıklarında gerçekten hızlı artışlar gördükçe görüyoruz.”

Araştırmacılar, bu yeşillenme modellerini diğer faktörlerle karşılaştırdı ve aynı zamanda daha yüksek toprak sıcaklıkları ve daha yüksek toprak nemi ile ilişkili olduğunu buldu. Bu bulguları Kuzey Kutbu çevresindeki tarla alanlarından alınan bitki büyüme ölçümleriyle doğruladılar.

Kuzey Arizona Üniversitesi’nde aynı zamanda çalışma üzerinde çalışan ve ABoVE Bilim Ekibine liderlik eden bir profesör olan Scott Goetz, “Landsat bu tür ölçümler için çok önemlidir çünkü daha önce kullanılandan çok daha ince bir ölçekte veri toplar” dedi.

Bu, araştırmacıların tundradaki değişiklikleri neyin yönlendirdiğini araştırmasına olanak tanır. Goetz, “Kuzey Kutbu’nda çok sayıda mikro ölçek değişkenliği var, bu nedenle daha ince çözünürlükte çalışmak ve aynı zamanda uzun bir veri kaydına sahip olmak önemlidir,” dedi. “Landsat’ın bu kadar değerli olmasının nedeni de budur.”

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: NASA GLOBAL CLIMATE CHANGE

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram