Arctic climate outlook forum winter 2020/2021

Arktik İklim Forumu normal kış sıcaklıklarının üzerinde sıcaklıklar bekliyor

Kuzey Kutbu İklim Forumu’nun 6. oturumunda üretilen yeni bir mevsimsel iklim görünümüne göre, Kasım-Ocak 2020/2021 için Kuzey Kutbu bölgesinin çoğunda normalin üzerinde sıcaklıklar ve yağış bekleniyor.

Bu beklenti, Doğu Sibirya bölgesinde yaz mevsimi süresince rekor kıran sıcaklıkları ve orman yangınlarını desteklemektedir.

Kuzey Kutup Bölgesi’nin çoğu alanı için ortalamanın üzerinde yaz mevsimi hava sıcaklıkları gözlendi. Aynı şekilde ;Kuzey Kutbu deniz buzullarının kapladığı alan önemli bir iklim değişikliği göstergesi olarak, uydu gözlemlerinin yapılmaya başlandığı 2012 sonrasında ikinci en düşük değerinde idi.

Arktik sıcaklıklar küresel ortalamanın iki katından fazla artmaya devam ediyor. Kuzey Kutbu’nda son 5 yıldaki (2016-2020) yıllık yüzey hava sıcaklıkları 1936’dan beri kaydedilen en yüksek sıcaklıklardı.

Bu değişen iklimde Kuzey Kutbu karar alıcılarını desteklemek için, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) himayesinde Kuzey Kutbu Bölgesel İklim Merkezi Ağı (ArcRCC-Ağı) tarafından toplanan ve yakın zamanda kurulan Arktik İklim Forumu (ACF), Mayıs ayında yaz erimesi ve deniz buzunun parçalanması öncesinde ve Ekim ayında kışın donması ve deniz buzunun geri dönmesi öncesinde iklim görünümü açıklamaları sunmaktadır.

Kuzey Kutbu İklimi Forumu, 28-29 Ekim 2020 tarihlerinde Ulusal Hava Servisi (NWS), Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) liderliğinde sanal bir toplantı düzenlendi.

Meteoroloji hizmetleri, akademi, denizcilik sektörü, yerli halk ve diğer önemli ortaklar ve karar vericileri temsil eden 12 ülkeden 80’den fazla katılımcıyı bir araya getirdi.

2020 yazında Arktik ikliminin durumu (sıcaklık, yağış ve deniz buzu) ile ilgili temel iklim bilgilerini tartıştı ve 2020/2021 kışı için mevsimsel bir görünüm üretti.

Arktik meridyen atmosferik sirkülasyonu (kuzey-güney) ve yaz boyunca yüksek okyanus yüzey ısınmasının (HTA: Haziran, Temmuz, Ağustos 2020) kombinasyonu, geçen sezonun sıcaklık, yağış ve deniz buzu anormalliklerinin ana nedeniydi.

Önümüzdeki kış (Kasım 2020 – Ocak 2021) için tüm Arktik bölgeleri için normalin üzerinde sıcaklık tahminleri, bu süre zarfında deniz buzu üzerinde etkilere sahip olmaya devam edecek.

Sıcaklık:

2020 yazının ortalama yüzey hava sıcaklıkları, Kuzey Kutbu bölgesinin çoğu için normalin üzerinde seyrederken, Doğu Sibirya rekor düzeyde sıcaklıklar gözlemledi. Bu kış Kuzey Kutbu’nun çoğunda normalin üzerindeki sıcaklıkların devam etmesi bekleniyor.

Yağış:

HTA 2020 sırasında Kuzey Kutbu’nda ortalamadan daha nemli ve daha kuru koşullar arasında yüksek uzaysal değişkenlik gözlemlendi. Bu kış Kuzey Kutbu bölgesinin çoğunda normalden daha yağışlı koşullar bekleniyor.

Deniz buzu:

Kuzey Yarımküre Eylül 2020 minimum deniz buzu boyutu, Avrasya denizleri ve Kuzey Denizi Rotası tamamen buzsuz, Beaufort Denizi ve Kanada Takımadalarındaki deniz buzu koşulları normale yakın.

Baffin Körfezi, Doğu Sibirya ve Kara, Labrador ve Laptev Denizleri için normalden sonra sonbaharın donması bekleniyor; Diğer tüm bölgeler için normale yakın erken donma bekleniyor.

Kuzey Kutbu’nun çoğu için normale yakın 2021 maksimum deniz buzu boyutu tahmin ediliyor.

Arctic climate outlook forum winter 2020/2021

Arctic climate outlook forum winter 2020/2021

Katılımcılar tarafından, özellikle kullanıcı temsilcileri tarafından Forum’un genel değerlendirmesi son derece olumluydu.

ACF’nin ilk oturumundan bu yana gelişmekte olduğu ve kullanıcıların geri bildirimlerine ve gereksinimlerine göre önemli ölçüde iyileştiği kaydedildi.

Oturumlar kaydedildi ve video https://arctic-rcc.org/acf-fall-2020-video-recording adresinde görüntülenebilir. Sunumlar ve ilgili tüm bilgiler https://arctic-rcc.org/acf-fall-2020 adresinde bulunabilir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram