Arctic assessment report

Arktik İzleme ve Değerlendirme Programına (AMAP) göre yeni gözlemler, 1979 ile 2019 yılları arasında Kuzey Kutbu ortalama yüzey sıcaklığındaki artışının yine aynı dönemdeki küresel ortalama sıcaklık artışının üç katı olduğunu göstermektedir.

Arktik topluluklar, ekosistemler ve türler üzerindeki iklim değişikliğinin etkileri, özellikle extrem hava olaylarıyla ilişkilendirildiğinde , son derece önemli olduğu bilinmektedir. Deniz buzu kaybı, buzulların çekilmesi ve azalan kar örtüsü, önceden biriken kirleticileri yeniden harekete geçirmektedir.

İklim değişikliği esas olarak karbondioksit emisyonlarından kaynaklanırken, kısa ömürlü iklim zorlayıcıları gibi hava kirleticilerinin emisyonlarındaki değişiklikler aynı zamanda iklimi ve insan sağlığını da etkilemektedir. Küresel olarak, bu tür hava kirliliğinin erken ölümlerin başlıca nedeni olduğunu ve partiküllerden ve ozondan kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılmasının Kuzey Kutup Konseyi Üyesi ve Gözlemci ülkelerinde yüz binlerce erken ölümü önleyebileceği belirtilmektedir.

Unutmamalıyız ki: Dünyada hiç bir canlı Arktik ısınmaya karşı bağışıklık kazanmamıştır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Yazının tamamına

https://public.wmo.int/en/media/news/arctic-assessment-report-shows-faster-rate-of-warming

adresinden ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram