LA NİNA ETKİSİ DEVAM EDİYOR…

tarafından gönderildi

İnatçı La Niña ısrar ediyor

El Nino / La Nina Update May 2022

Cenevre, 10 Haziran 2022 – Dünyanın farklı bölgelerinde sıcaklık ve yağış düzenlerini etkileyen, kuraklık ve sel olaylarını artıran ve halen devam eden uzun süreli La Niña olayının Kuzey yarımkürede devam etme olasılığı halen çok yüksek. Bu açıklama Dünya Meteoroloji Örgütü’nün yeni bir Güncellemesine göre yapılmıştır. Açıklamaya göre; Sonbahar ve Kış başlangıcına kadar olmasa da en azından Ağustos ayına kadar ve muhtemelen etkisini görmeye devam edeceğiz..

Bazı uzun vadeli La Lina tahminleri, 2023’e kadar sürebileceğini bile öne sürüyor. Eğer öyleyse, WMO’ya göre, 1950’den bu yana yalnızca üçüncü “üç-dip La Niña” (La Niña koşullarında üç ardışık kuzey yarımküre kışı) olacak.

La Niña, Pasifik Okyanusu’nun orta ve doğu ekvator bölgesindeki okyanus yüzey sıcaklıklarının büyük ölçekli soğuması ile birlikte tropikal atmosferik dolaşımda, yani rüzgarlar, basınç ve yağış değişiklikleri anlamına gelir. Genellikle hava ve iklim üzerinde, El Niño Güney Salınımının (ENSO) sıcak aşaması olan El Nino gibi zıt etkilere sahiptir.

Afrika Boynuzu’nda ve Güney Güney Amerika’da devam eden kuraklık, Güney-Doğu Asya ve Avustralasya’daki ortalamanın üzerinde yağış ve ortalamanın üzerinde bir Atlantik kasırga sezonu için tahminlerde olduğu gibi La Niña’nın ayırt edici özelliklerini taşıyor.

Ancak, doğal olarak meydana gelen tüm iklim olayları artık küresel sıcaklıkları artıran, aşırı hava ve iklimi şiddetlendiren ve mevsimsel yağış ve sıcaklık modellerini etkileyen insan kaynaklı iklim değişikliği bağlamında gerçekleşiyor.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas; “İnsan kaynaklı iklim değişikliği, La Niña gibi doğal olarak meydana gelen olayların etkilerini artırıyor ve özellikle daha yoğun ısı ve kuraklık ve buna bağlı orman yangınları riski ile rekor kıran yağış ve sel baskınları yoluyla hava modellerimizi giderek daha fazla etkiliyor. ” dedi .

El Nino / La Nina Update May 2022

“ WMO, Doğu Afrika’da kötüleşen kuraklık hakkında yakın zamanda çok kurumlu bir uyarıda görüldüğü gibi, insani yardım sektörüne özel destek sağlıyor. Geliştirilmiş mevsimsel tahminler bu konuda çok önemli çünkü tarım, gıda güvenliği, sağlık ve afet riskinin azaltılması gibi iklime duyarlı sektörlerin önceden planlama yapmasına ve önemli sosyo-ekonomik faydalar elde etmesine yardımcı oluyor” dedi.

“İklim hizmetlerini iyileştirmeye ek olarak, WMO aynı zamanda hava, iklim ve su ile ilgili tehlikelere karşı onları korumak için önümüzdeki beş yıl içinde herkesin erken uyarı sistemlerine erişmesi gerektiği hedefine doğru çabalıyor” dedi.

Mevcut La Niña etkinliği Eylül 2020’de başladı ve Mayıs 2022’nin ortasına kadar tropikal Pasifik’te devam etti.

Ocak ve Şubat 2022’de La Niña’nın okyanus bileşenlerinde geçici bir zayıflama oldu, ancak Mart 2022’den bu yana güçlendi.

Uzun Vadeli Tahminler için WMO Küresel Üretim Merkezleri, mevcut La Niña koşullarının 2022 yazında yaklaşık %70 ve Temmuz-Eylül 2022 boyunca yaklaşık %50-60 oranında olduğunu gösteriyor.

2022’nin kuzey sonbaharı ve 2022-23’ün erken kuzey kışı sırasında olasılığın tekrar biraz artabileceğine dair bazı göstergeler de mevcut.

Küresel Mevsimsel İklim görünümü

El Niño ve La Niña, Dünya’nın iklim sisteminin ana itici güçleridir ancak tek değildir..

Uzun süredir yerleşik ENSO Güncellemesine ek olarak, WMO artık Kuzey Atlantik Salınımı, Arktik Salınım ve Hint Okyanusu Dipolü gibi diğer tüm ana iklim faktörlerinin etkilerini içeren düzenli Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri (GSCU) yayınlamaktadır.

Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesi, WMO Küresel Uzun Menzilli Tahminler Üreten Merkezlerden alınan tahminlere dayanmaktadır ve hükümetleri, Birleşmiş Milletleri, karar vericileri ve iklime duyarlı sektörlerdeki paydaşları hazırlıkları seferber etmek, yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak ve desteklemek için hazırdır.

Ekvator orta ve doğu Pasifik’teki inatçı La Niña’ya rağmen, başka yerlerdeki ortalamadan daha sıcak olan yaygın deniz yüzeyi sıcaklıklarının Haziran-Ağustos 2022 için hava sıcaklığı tahminlerine hakim olacağı tahmin ediliyor. Ancak, GSCU’ya göre Mart-Mayıs 2022 boyunca tahmin edilen ısınmanın kapsamı ve gücü, tahmin edilenden daha az olacaktır . Modeller, Haziran-Ağustos 2022’de negatif Hint Okyanusu Dipolü (IOD) olasılığının arttığını gösteriyor.

Yağış tahminleri, La Niña’nın tipik yağış etkilerine benzemektedir.

Haziran-Ağustos 2022 sezonu için yüzey hava sıcaklığı ve yağış olasılık tahminleri.

Probabilistic forecasts of surface air temperature and precipitation for the season June-August 2022

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK:WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram