La Niña gelişti ve gelecek yıla kadar sürmesi bekleniyor. La Nina Dünyanın birçok yerinde sıcaklıkları, yağışları ve fırtına modellerini etkilemektedir.

Bu yıl La Nina nın Orta ila güçlü olması bekleniyor. En son 2010-2011’de güçlü bir olay La Nina olayı yaşanmış idi. Daha sonra ki yıl yani 2011-2012’de ılımlı bir La Nina yaşanmışdı.

La Niña etkinliğinin küresel bildirisi, hükümetler tarafından tarım, sağlık, su kaynakları ve afet yönetimi gibi iklime duyarlı sektörlerde planlamayı harekete geçirmek için kullanılıyor. WMO, COVID-19 salgını nedeniyle uluslararası insani yardım kuruluşlarına verdiği desteği artırmaktadır.

La Niña, tropikal atmosferik dolaşımdaki değişikliklerle birlikte orta ve doğu Ekvator ile Pasifik Okyanusunda okyanus yüzey sıcaklıklarının büyük ölçekli soğumasını ifade eder. Güney Salınımının (ENSO) sıcak aşaması olan El Niño ise hava ve iklim üzerinde genellikle zıt etkilere sahiptir.

El Niño ve La Niña, Dünya’nın iklim sisteminin doğal olarak meydana gelen başlıca itici güçleridir. Ancak doğal olarak meydana gelen tüm iklim olayları, artık aşırı hava olaylarını arttıran ve su döngüsünü etkileyen, insan kaynaklı iklim değişikliğinin arka planında kalmaktadır.

“La Nina tipik olarak küresel sıcaklıklar üzerinde bir soğutma etkisine sahiptir, ancak bu, atmosferimizde sera gazları tarafından hapsedilen sıcaklıkları dengelenmekten artık çok uzaktır. Bu nedenle, 2020 rekor seviyedeki en sıcak yıllardan biri olma yolunda ilerlemektedir.

2016-2020’nin kaydedilen en sıcak beş yıllık dönem olması beklenmektedir. “La Niña yılları, geçmişteki güçlü El Niño olayları gerçekleşen yıllardan bile daha sıcak. olması beklenmektedir.”

El Niño ve La Niña’nın küresel ve bölgesel iklim modellerini yönlendiren tek faktör olmadığına dikkat etmek önemlidir. İki La Niña veya El Niño olayı birbirinin aynısı değildir.

Bölgesel iklimler üzerindeki etkileri yılın zamanına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, karar vericiler en güncel bilgiler için her zaman en son mevsimsel tahminleri takip etmelidir.

Bu nedenle, WMO artık Ulusal ve Bölgesel İklim Forumları aracılığıyla sağlanan mevcut mevsimsel bilgileri portföyüne eklemektedir. Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesinin (GSCU) sıklığını üç aylıktan aylık olarak revize etmiştir.

El Niño ve La Niña’ya ek olarak, GSCU, bölgesel yüzey sıcaklığı ve yağış modelleri üzerindeki olası etkilerini değerlendirmek için Kuzey Atlantik Salınımı, Hint Okyanusu Dipolü gibi diğer iklim faktörlerinin etkilerini de birleştirmektedir.

WMO Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesi – Kasım – Ocak 2021 için Yağış ve Sıcaklık grafikleri aşağıdadır.

Global Seasonal Climate Update 29.10.2020

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK. WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram