METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BEYAZ KITA’YA ( ANTARTİKA’YA ) GİDİYOR

tarafından gönderildi
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Beyaz Kıta’ya gidiyor…
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Kabulde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesinin koordinesinde 29 Ocak 2019 tarihinde başlaması planlanan “3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi”ne Meteoroloji Genel Müdürlüğü adına katılacak Mehmet Yıkılmaz da yer aldı.
Toplantı sırasında Bakan Pakdemirli’ye Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun tarafından “3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi” ile ilgili bilgiler aktarıldı.
Toplam 11 bilim insanının katılımıyla 40 gün sürecek Bilim Seferi sırasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Antarktika kıtasına 2 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulacak.
Tamamen yerli ve milli ürün geliştirme çalışmaları kapsamında; Türkiye’de üretilen parçalar ile yurt dışından temin edilen sensörlerin Türk mühendisleri eliyle sisteme entegrasyonu yapılan OMGİ’lerden 2 yıl boyunca alınacak meteorolojik parametreler anında MGM merkezindeki sunucuya iletilecek. Veri tabanına kaydedilen bu veriler, araştırma çalışmalarında kullanılmak üzere Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ilgili birimlerle paylaşılacak.
Bakan Pakdemirli görüşme sonunda 29 Ocak 2019 tarihinde Antarktika kıtasına doğru yola çıkacak olan Mehmet Yıkılmaz’a Türk Bayrağı ile Bakanlık ve Meteoroloji Bayraklarını teslim ederek “Tarım ve Orman Bakanlığımızı en iyi şekilde temsil edeceğinize inanıyorum” dedi.
TMMOB METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram