Güney Doğu Avrupa yeni ani sel uygulamasına geçiyor.

Ani seller, tüm doğal afetler içinde en tehlikeli olanlarından biridir. Bunlar, gözlemlenebilir olaydan çok kısa bir süre sonra nehirlerin yönünü değiştirmek, evleri çamura gömmek ve yollarına çıkan her şeyi süpürmek veya yok etmek için yeterli güce sahip hidrometeorolojik olaylardır. Bu olayları önceden tahmin edebilmek mümkündür.

Ani taşkın ve sellerde yaşanan sorunları gidermek için, Ani Sel Rehber Sistemi (FFGS), dünya çapında meteorolojik ve hidrolojik tahminciler tarafından interaktif kullanım için tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Güney Doğu Avrupa (SEE) tahmincilerinin günlük operasyonel çalışmalarını desteklemek ve Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Hizmetleri’ne (NMHS) ani sel uyarıları verme kararını verirken kendilerine yardımcı olmak için, Türkiye Meteoroloji Servisi (TSMS) yeni bir uygulama geliştirdi.

SEE FFGS pozitif ani sel tehditlerini gösterdiğinde e-posta uyarıları oluşturur ve tahmincileri cep telefonlarında ve mail yoluyla e-postalarından uyarır.

Uygulama, tahmincilere ani sel oluşma olasılığı, konum (ilçe ve alt havza), ani sel uyarısı ve uyarı vermek için yeterli zaman ve tahmini yağış yoğunluğu , toprak neminin durumu gibi diğer önemli bilgiler hakkında da bilgi sağlamaktadır. .

SEEFFGS MapServer interactive interface

Bu uygulama ile tahmincilerin, ofiste, evde, sahada her nerede olurlarsa olsunlar öngörülemeyen hava ve hidrolojik değişikliklere hazırlıklı olmaları ve ani sel tehlikesinden önce hayatlarını kurtarmalarına yardımcı olabilir.

Warning message in the smart phone and its detailed table

Bu güçlü uyarı uygulaması, üye ülkeler ve diğer bölgelerde bulunan ülkeler tarafından da büyük beğeni topladı ve hizmet sunumunu geliştirmek ve aynı imkanlara sahip olma konusundaki isteklerini dile getirdiler.

alert message for Croatia with overview of FFGS products, TSMS

“FFGS e-posta uyarıları ile, ilgili tüm taraflar, zamanında ve doğru ani sel uyarıları yayınlamak için gerekli olan değerli bilgilere sahip olabilecek bir konumda olacaktır.


Koronavirüs salgını durumunda, bu, FFGS’nin bir çıktısı olarak potansiyel olarak savunmasız ani sel bölgeleri hakkındaki bilgileri hızlı bir şekilde paylaşmak için değerli bir fırsattır. Bu çok yararlı uygulamayı oluşturduğu için Türk Meteoroloji Teşkilatına teşekkürler. “
Jelana Jerinic

Jelena Jerinic
Jelena Jerinic, Hidrolojik tahmin birimi şefi,
Sırbistan Cumhuriyeti Hidrometeorolojik Servisi

“E-posta alarm sistemi özellikle kullanışlı ve kullanımı kolay. Uyarıları yayınlarken tahmincilere ve tahmincilerden karar vericilere bilgi akışını önemli ölçüde basitleştiriyor ve hızlandırıyor. “ Darko Borojevic

Darko Borojevic

Darko Borojevic, Republic Hydrometeorological Service Direktörü Srpska Cumhuriyeti, Bosna Hersek

Ayrıca, operasyonel tahmincilerin sürekli eğitimini sağlamak için, Mayıs 2020’de, COVID -19 durumunda bile Türk Meteoroloji Teşkilatı, 183 tahminciye , hava tahmini ve erken uyarılarına dahil olan diğer uzmanlara çevrimiçi FFGS Kullanıcı eğitimini düzenledi ve gerçekleştirdi.

Türk Meteoroloji Teşkilatı ayrıca diğer ülkelere de bölgedeki kapasite gelişimini destekleyen bir tür yardım sundu.

TSMS’ Experts from Hydrometeorology Division, Research Department
Türk Meteoroloji Teşkilatının , Araştırma Dairesi Başkanlığı Hidrometeoroloji Şubesi Uzmanları

Bu uygulama bölgesel işbirliğinin , ülkelerin ani sel uyarılarının halihazırda faaliyet gösteren FFGS’yi kullanarak ve en önemlisi hayat kurtarmaya katkıda bulunarak türev ürünleri nasıl geliştirebilecekleri konusuna harika bir örnektir.

Ocak 2013’te, dokuz üye ülke ile Güney Doğu Avrupa Ani Sel Yönlendirme Sisteminin (SEEFFGS) kurulması kararlaştırılmışdı: Bu ülkeler Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya, Türk Meteoroloji Teşkilatı

Ankara, Türkiye Bölgesel Merkezi. SEEFFGS, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı / ABD Dış Afet Yardımı Ofisi (USAID / OFDA) tarafından finanse edilmektedir ve WMO ve Hidrolojik Araştırma Merkezi (HRC) tarafından kurulmuştur.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram