Meteoroloji Mühendisleri Odası Bursa temsilcisi Feryal Biçkici: 2019 yılı son 90 yılın en kurak yıl oldu

Ocak ayını bitirirken Bursa’da şehir merkezinde kar yağışının görülmemesi soğuk algınlığı ve birçok enfeksiyon hastalıklarını beraberinde getirdi. Uludağ’da dahil olmak üzere beklenilen kar yağışının olmaması hakkında Meteoroloji Mühendisleri Odası Bursa temsilcisi Feryal Biçkici bilgi verdi.

BURSA, 31 Ocak 2020 Cuma, 06:50

Bursa’nın havası ve meteorolojik değişiklikler hakkında yeryüzü tabakasında oluşan ısı artışına dikkat çeken Feryal Biçkici, “Atmosfere salınan kloroflorokarbon, karbondioksit, metan gibi gazların etkisiyle Sera etkisi oluşmakta, atmosferin Troposfer dediğimiz yeryüzüne en yakın tabakasında sıcaklık artışları oluşmaktadır. Yeryüzündeki insani faaliyetlerden özellikle fosil yakıtlardan kaynaklanan gaz salınımları, bu tabakada sıkışmakta, atmosferdeki meteorolojik olaylar bundan olumsuz etkilenmektedir. Yaklaşık 100 yıl önce dünyamızın ortalama sıcaklığı 13 oC iken, günümüzde 16 oC olmuştur. Sıcaklıkların artması ile beraber toplam yağışlarda da azalma olmuştur. Bilim adamları buna Küresel ısınma veya iklim değişikliği demektedirler. Biz buna iklim değişikliği diyebiliriz. Tabi bu sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın sorunudur. Ancak; Ülkemizde ve  Bursa gibi şehirlerde  köylerden kentlere  doğru hızlı göç, aşırı nüfus artışı, sanayileşmenin hızla artışı, yeşil alanların yok edilmesi hızlı bir şekilde ormanların yok edilmesi atmosfere salınan gazlar ve çarpık yapılaşma ve betonlaşma yoluyla meteorolojik olaylar çok daha hızlı bir şekilde olumsuz etkilenmektedir” ifadelerini kullandı.

90 YILLIK PERİYOTTA %38 YAĞIŞLAR AZALDI

Dünyamız, ülkemiz ve şehrimiz sıcaklıkların artması, yağışların azalması, sonucunda, öncelikle, meteorolojik kuraklık, sonrasında hidrolojik kuraklık, en sonunda tarımsal kuraklıkla karşılaşmaya  aday olacağını vurgulayan Biçkici, “Ülkemizin yıllık ortalama toplam yağışı 575 mm’dir. Bursa İlimizin yıllık ortalama toplam yağışı ise 90 yıllık verilere göre yaklaşık  699,10 mm civarındadır. Yani ülke ortalamasının biraz üstündedir. Bursa Meteoroloji İstasyonunun 1929 yılında itibaren ölçülmüş olan 90 yıllık veriler incelendiğinde, 447,3 mm’lik yıllık toplam yağışla 1934 yılı, 447,7 mm’lik yıllık toplam yağışla 1961  yılı en az yağışlı yıl olduğu gözlenmiştir.  2019 yılı yağışı ise 435,9 mm olup,  1934 ve 1961 yıllı toplam yağışlarında daha düşük olup, 90 yıllın en düşük yağışlı yılı olarak 1. sırada yerini almıştır. 90 yıllık toplam yağış ortalamasına göre %38 oranında da bir azalış meydana gelmiştir. 2018 yılındaki yağışlarla göre ise %27’lik bir azalma söz konusudur.” diye anlattı.

METEOROLOJİK KURAKLIK YERİNİ HİDROLOJİK KURAKLIĞA BIRAKIYOR

2019 yılının son 3 ayında (Ekim-Kasım-Aralık ayları toplamı) Bursa İlinde toplam yağış miktarı 126,7 mm olarak saptandığını söyleyen Meteoroloji Mühendisleri Odası Bursa Temsilcisi Feryal Biçkici, “Bursa İlinin aynı aylardaki 90 yıllık ortalamaya göre toplam yağış miktarı 255,0 mm dir. Bu da son üç ayı dikkate aldığımızda Bursa’da yağışların % 50 oranında azaldığını göstermektedir. Yani, son 3 aya göre Bursa İlinde yağışlar, ortalamaya göre yarı yarıya azalmıştır.  2018 yılındaki son 3 aylık yağışlara göre 2019 yılının son üç ayki toplam yağışlarda ise %21’lik bir azalma gerçekleşmiştir. 2019 yılında meydana gelen Meteorolojik kuraklığın hidroloji kuraklığa etkisini;  ilimizde bulunan içme suyu (Nilüfer ve Doğancı barajları) , sulama suyu (Gölbaşı, Demirtaş, Büyükorhan, Babasultan barajları) ihtiyaçlarını sağlayan barajların 2019 yıllı son günlerindeki yaklaşık doluluk oranları 2018’e göre içme suyu barajlarında %38, sulama suyu barajlarında %49 oranında azalmış olması göstermektedir.  2019 yılı son günlerinde İlimize içme-kullanma suyu saylayan Nilüfer barajının doluluk oranı yaklaşık  %1, Doğancı barajının doluluk oranı ise  %32 civarındadır. Bir başka deyişle meteorolojik kuraklık, artık hidrolojik kuraklığa geçme aşamasındadır. Bir sonraki aşamada tarımsal kuraklıktır” diyerek tehlikeyi işaret etti.

TEDBİR ALINMAZSA EKONOMİK VE TARIMSAL AÇIDAN BÜYÜK KAYIPLAR YAŞANABİLİR

2019 yılında meydana gelen meteorolojik kuraklık, mevcut depolama tesisleri (barajlar ve göletler) sayesinde hidrolojik ve tarımsal kuraklığın yaşanmasına engel olduğunu vurgulayan Biçkici, “Eğer ilimiz önümüzdeki aylarda yeterince yağış almaz ve gerekli tedbirler alınmaz ise 2020 yılında hidrolojik ve tarımsal kuraklığın yaşanması kaçınılmazdır. Buda ciddi ekonomik kayıplara yol açacaktır. İnsanoğlu tarihte bu tür kuraklıklarla karşılaşmış ve bunu atlatmıştır. Ancak şimdiki olay farklıdır. Son 200 yılda sanayi devrimi sonucu insan kaynaklı oluşan faaliyetler ve müdahaleler doğadaki dengeyi negatif yönde bozmuştur. Böyle giderse önümüzdeki 50 yıl sonrasında dünya sıcaklığının en az 0.5 oC ile 1.0 oC arasında artacağına dair senaryolar ve tahminler bilim adamları arasında tartışılmaktadır. Tabi aynı şekilde yağışların da azalması beklenmektedir” ifadeleriyle anlattı.

SUYUN DEĞERİNİ ÖĞRENMELİ VE ÖĞRETMELİYİZ

Suyun değerini topluma çok iyi öğretip, tasarruflu olmaları konusunda eğitimler yapılması gerektiğinin altını çizen Feryal Biçkici, “Ülke olarak seferberlik başlatıp, insani kaynaklı gaz salınımlarını azaltmamız gerekmektedir. Rahmetli TEMA Vakfı Kurucu Başkanı Sn Hayrettin KARACA’nin vasiyetini unutmadan, bol ağaç dikmeli, yeni orman alanları oluşturarak,  atmosferin olumsuz etkilerini azda olsa azaltma kararlığında olmalıyız.  Beton ormanlar yerine yeşil ormanlar oluşturmalı, her karış toprağa ağaçlandırmalıyız.” dedi. 

KAYNAK : BURSA HAYAT GAZETESİ

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram