MGM GENEL MÜDÜRÜ SAYIN İSMAİL GÜNEŞ’İN BEYANATI HEM KURUM, HEMDE MESLEĞİMİZ ADINA TALİHSİZ BİR BEYANATTIR.

tarafından gönderildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı , Meteoroloji  Genel  Müdürü Sayın İsmail GÜNEŞ’in Haber Türk’de yayınlanan beyanatının bir bölümü aşağıdadır. Eğer  yazılı ve Görsel Medyaya verilen beyanat bu şekilde ise hem temsil ettiği kurum, hemde mesleğimiz adına talihsiz bir beyanattır.

Şüphesiz ki insanlar da yerleşim alanlarının bir parçasıdır. Bununla birlikte bacalarından binlerce derecede emisyon bırakan sanayi tesisleri, bir kasaba nüfusu kadar nüfus barından gökdelenler ve binaların, otomobillerin egzozlarından bırakılan gazların, asfalt ve beton yüzeylerin yanında insanların vücut ısılarının şehir  ısı adası ve şiddetli yağışa olan etkileri matematik deki epsilon sayısından bile  küçüktür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sayın GÜNEŞ’in Haber Türk’ te yayınlanan beyanatından bir bölüm:

“İNSAN SELİ ‘ISI ADACIĞI’ OLUŞTURDU”

“Yağışların şiddetinin artmasının nedeni hava sıcaklığındaki artış. Şu ana kadar uzun yıllar ortalamasının üzerinde seyretti. Ilkbaharda güneşlenme ile yer ısındı. Bir diğer husus da büyükşehirlerdeki nüfus artışı. Nüfus arttıkça bulunduğumuz yerin sıcaklığını artırdık. Bir odada 3 yerine 15 kişi olursa o odanın sıcaklığı yükselir. Insanların bir araya gelmesi aynı zamanda bir ‘ısı adacığı’ oluşturdu. Vücut ısılarımız havanın sıcaklığını artırdı. Isınan hava yükseldi ve atmosferin üst kısmında soğuk hava tabakasına çarptı. Sonuçta bu tür hadiseler meydana geldi. Son 20 yıldır hava sıcaklıkları artıyor. Sürekli ısınıyoruz. Iklim değişikliğinin ana belirtisi bu. Istanbul ve Ankara’da ortalama hava sıcaklığı artış gösterdi, bunun bilimsel çalışmasını yaptık. Büyükşehirlerde bir ‘ısı adacığı’ oluştu diyebiliriz. Yerleşim yerlerinin büyümesi ile sıcaklığın arttığını biliyoruz. Ilkbahar mevsimleri, eğer tedbirler alınmazsa bu şekilde geçecek gibi görünüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram