Mikroplastik döngüyü gözlemlemek

Deonie Allen_Setting_Up_MP_Air_Sampling_Device_On_PS_by_MBergmann/Geomar

Yeni bir uluslararası çalışma, insan, deniz ve ekosistem sağlığı için büyük risk oluşturan ve artarak oluşturmaya da devam eden “mikro-nano plastik” parçacıkların atmosfer ve okyanus arasında taşınmasına odaklandı –

Birçok bilinmeyenin olması nedeniyle bu çalışma daha fazla gözlem ve veri alışverişini gerektirmektedir.

Plastik parçacıklar artık çevrenin neredeyse tüm alanlarında tespit edilmiştir. Örneğin su kütlelerinde, toprakta ve havada. Okyanus akıntıları ve nehirler yoluyla, küçük veya nano plastik parçacıklar Kuzey Kutbuna, Antarktika’ya ve okyanus derinliklerine bile rahatlıkla ulaşabilmektedir..

Yeni bir genel bakış çalışması ile atmosferde, başlangıç ​​noktalarından gezegenin en uzak köşelerine birkaç dakika da rüzgarın bu parçacıkları çok uzak mesafelere sudan çok daha hızlı bir şekilde taşıyabildiğini göstermiştir.

Uluslararası bir araştırma ekibi, “Nature Reviews Earth and Environment ” dergisinde mikro plastiklerin atmosfere nasıl girdiğini ve daha sonra nasıl taşındığını anlatmaktadır. Çalışma, okyanus ve atmosfer arasındaki mikro ve nano plastik akışı hakkında olmak üzere kusursuz ve birbiriyle karşılaştırılabilir bir veri tabanı oluşturmak için küresel bir stratejinin de ana hatlarını çizmektedir..

Çalışma, Deniz Çevre Korumasının Bilimsel Yönleri Üzerine Ortak Uzmanlar Grubunun (GESAMP) bir üyesi olan WMO tarafından desteklenen bir çalıştayın sonucuydu. GESAMP, on bir BM kuruluşundan oluşan bir holdingdir ve deniz ortamını için çok disiplinli, bilime dayalı bir çalışma anlayışını teşvik etmektedir.

GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezi Kiel’den GESAMP üyesi Prof Sylvia Sander “Çalışma, okyanusun ve insan etkilerinin okyanus üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde kavranmasının ancak araştırmacılar ve onların verileri arasında bir ağ oluşturma yoluyla elde edilebileceğini açıkça ortaya koyuyor. Zamanımızın büyük zorlukları küresel ölçekte olmak üzere acil sorulara mümkün olduğunca kapsamlı ve uluslararası uzmanlıkla yanıt vermemiz gerekiyor. Bu ancak birlikte çalışarak yapılabilir, » dedi

Yılda 0,013 ila 25 milyon metrik ton arasında mikro(nano)plastik potansiyel olarak deniz atmosferinde taşınmakta ve okyanuslarda biriktirilmektedir. Bu deniz-atmosferik akışlardaki yüksek belirsizlik, veri sınırlamaları ve çalışma karşılaştırılabilirliğinin eksikliği ile ilgilidir.

Mikro ve nanoplastik, gezegenimizin en uzak ve hala büyük ölçüde henüz el değmemiş bölgelerine nüfuz ederek yüzey iklimini ve yerel ekosistemlerin sağlığını etkiler. Örneğin, daha koyu parçacıklar kar ve buz üzerinde biriktiğinde, buz-albedo geri bildirimini etkileyerek güneş ışığını yansıtma yeteneklerini azaltır ve erimeyi destekler. Benzer şekilde, daha koyu deniz suyu parçaları daha fazla güneş enerjisi emerek okyanusu daha da ısıtır.

Atmosferde, mikroplastik parçacıklar, su buharı için yoğunlaşma çekirdeği görevi görerek, bulut oluşumu ve uzun vadede iklim üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Original publication
Deonie Allen et al.: Micro- and nanoplastics in the marine-atmospheric environment. Nature Reviews Earth & Environment (2022). DOI: https://doi.org/10.1038/s43017-022-00292-x

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram