Özet:

Araştırmalar, Güney Okyanusu’nun (Antarktika çevresindeki su kütlesi) atmosferden saldığından çok daha fazla karbonu absorbe ettiğini gösteriyor. Bulgular, bu okyanusun güçlü bir karbon yutağı ve insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının bazı etkilerine karşı önemli bir koruma kalkanı rolünü doğruluyor.

NASA tarafından gerçekleştirilen ve uçaklar tarafından yapılan gözlemlerle desteklenen yeni bir araştırmaya göre , Güney Okyanusu’nun atmosfere saldığından çok daha fazla karbonu emdiğini ve bu nedenle insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının bazı etkileri için çok güçlü bir karbon yutağı ve önemli bir tampon olduğunu göstermiştir.

Son araştırmalar, bu buzlu suların atmosferik karbondioksit (CO2) miktarının ne kadarını absorbe ettiği konusunda belirsizlikleri arttırmıştı. Bu çalışmalar tamamı, okyanusta yüzen aletler tarafından alınan okyanus sularının asiditesinin (okyanus suyu CO2’yi emdiğinde artan) ölçümlerine dayanıyordu.

Science dergisinde yayınlanan yeni çalışma, CO2’nin uçaktan yapılan gözlemlerini kullanarak, Güney Okyanusu’nun önceden düşünülenden daha güçlü bir karbon yutağı alanı olduğunu ve sera gazlarının bazı etkilerini azaltmada önemli bir rol oynadığını gösterdi. Bu çalışmada NASA’nın 2016’daki Atmosferik Tomografi Misyonu (ATom) da dahil olmak üzere üç saha deneyi sırasında 2009’dan 2018’e kadar yaklaşık on yıl boyunca yapılan uçak gözlemleri kullanıldı.

Kolarado,Boulder’daki Ulusal Atmosferik Araştırmalar Merkezi’nde (NCAR) bir bilim insanı ve baş yazar olan Matthew Long, “Havadan yapılan ölçümler, yaz aylarında Güney Okyanusu yüzeyi üzerinde alt atmosferde bir karbondioksit düşüşünü gösteriyor, bu da okyanus tarafından karbon alımına işaret ediyor” dedi. ,

Yaz aylarında Güney Okyanusu’nun Güney Yarımküre’de kışın saldığından çok daha fazla CO2 emdiğini ve bu da onu güçlü bir karbon yutağı haline getirdiğini buldular. Havadan yapılan ölçümlerden elde edilen veriler ayrıca, okyanus asitliği verilerini kullanan önceki tahminlere göre daha az miktarda CO2 salındığını da gösterdi. Bulgular, karbon döngüsünü anlamak için uçak tabanlı gözlemlerin önemini vurgulamaktadır.

Araştırma Ulusal Bilim Vakfı, NASA ve NOAA tarafından finanse edildi.

ATom’un ikinci görevinde DC-8 uçan laboratuvarı, atmosferi örneklemek için 30’dan fazla ekipman taşıdı. Kaynak: Chelsea Thompson, NOAA

CO2 Süngeri Olarak Okyanus

İnsan CO2 emisyonları atmosfere girdiğinde, bu gazın bir kısmı okyanus tarafından emilir. Derin okyanustan gelen soğuk su, yükselme adı verilen bir süreçle yüzeye çıkar. Yüzeyde bir kez, bu daha soğuk su, tekrar batmadan önce – genellikle fitoplankton adı verilen ve fotosentez yapan organizmaların yardımıyla – atmosferdeki CO2’yi emer.

CO2 ve diğer okyanus özelliklerinin ölçümleri, dünya çapında olmak üzere okyanuslarda insanlar tarafından üretilen CO2’nin %40’ının Güney Okyanusu’nda emildiğini ve bu da onu gezegenimizdeki en önemli karbon yutaklarından biri haline getirdiğini gösteriyor. Ancak yine de havanın denizle buluştuğu yerde CO2 akışını veya değişimini ölçmek zor olmuştur.

Bu çalışmada ekip, üç saha deneyinde elde edilen hava kaynaklı ölçümleri kullandı: ATom, HIPPO ve ORCAS. Örneğin, 2016 yılının başlarındaki ORCAS kampanyası sırasında, bilim insanları, uçak alçaldıkça ve okyanus yüzeyine yakın yüksek türbülansla CO2 konsantrasyonlarında bir düşüş gördüler, bu da hava ile okyanus arasında CO2 gibi bir gaz değişimini düşündürdü.

Güney Okyanusu üzerinde uçan birkaç saha deneyi sırasında CO2 ölçümleri almak, bilim adamlarına CO2’deki (profiller olarak adlandırılan) zaman içinde ve mevsimsel karbon döngüsü boyunca dikey değişimin bir dizi anlık görüntüsünü verdi. Bu profiller, bir dizi atmosferik bilgisayar modeliyle birlikte, ekibin yıl boyunca Güney Okyanusu tarafından ne kadar CO2 emildiğini ve salındığını tahmin etmesine yardımcı oldu.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: NASA

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram