NASA: KÜRESEL ÖLÇEKTE 2021 EN SICAK ALTINCI YIL OLDU…

tarafından gönderildi

NASA tarafından yapılan sıcaklık analizlerine göre 2021 yılı devam eden sıcaklık artışı trendinde 6. en sıcak yıl oldu.

The image shows global surface temperature anomalies for 2021. Higher than normal temperatures, shown in red, can be seen in regions such as the Arctic. Lower than normal temperatures are shown in blue.
Bu veri görselleştirmesi, 2021’de gezegenimizin yüzeyindeki küresel sıcaklık anomalilerini gösterir. Kuzey Kutbu gibi bölgelerde, kırmızı ile gösterilen normalden daha yüksek sıcaklıklar ve normalin altındaki sıcaklıklar mavi renkle gösterilmiştir.. Kaynak: NASA

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan bağımsız analizlere göre, Dünya’nın 2021’deki küresel ortalama yüzey sıcaklığı, 2018 yılı ile birlikte en sıcak altıncı olarak belirlendi.

NASA’nın New York’taki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ndeki (GISS) bilim insanlarına göre; gezegenimizin uzun vadeli ısınma eğilimini devam ettiren 2021 yılındaki küresel sıcaklıklar, NASA’nın başlangıç ​​dönemi için baz aldığı sıcaklık ortalamalarının 1,5 derece Fahrenhayt (0,85 santigrat derece) üzerindeydi. NASA, küresel sıcaklığın zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için 1951-1980 dönemini temel almaktadır.

Toplu olarak bakıldığı zaman; dünyamızın son sekiz yılı ,1880 yılında başlayan modern anlamda gözlem kayıtlarının tutulmasından bu güne kadar gözlemlenen en sıcak sekiz yıl oldu. Yıllık sıcaklık gözlem verileri, bilim insanlarına gezegenimizin ısındığını ortaya koyan küresel sıcaklık kayıtlarını oluşturuyor.

NASA’nın sıcaklık gözlem kayıtlarına göre, 2021’de Dünya, sanayi devriminin başlangıcı olan 19. yüzyılın sonlarında ki sıcaklık ortalamalarından yaklaşık 1,9 Fahrenheit (veya yaklaşık 1,1 santigrat derece) daha sıcak oldu..

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Bilim şüpheye yer bırakmıyor: İklim değişikliği zamanımızın en büyük tehdididir” dedi. “Gezegenimizdeki en sıcak 10 yılın sekizi son on yılda gerçekleşti; bu, ülkemizin ve tüm insanlığın geleceğini korumak için daha cesur kararlara ve eylemlere duyulan ihtiyacın altını çizen tartışılmaz bir gerçektir. NASA’nın Dünya’nın nasıl değiştiğine ve nasıl ısındığına dair bilimsel araştırması, tüm dünyadaki ülkelere rehberlik ederek insanlığın iklimle yüzleşmesine ve iklimin yıkıcı etkilerini hafifletmesine yardımcı olacak.”

Dünyadaki bu ısınmanın temel nedeni , atmosfere karbondioksit ve diğer sera gazlarının emisyonunu artıran insan faaliyetleridir.. Gezegenimiz küresel ısınmanın etkilerini ciddi olarak yaşıyor: Kuzey Kutbu deniz buzu seviyesi ve miktarı düşüyor, deniz seviyeleri yükseliyor, orman yangınları daha şiddetli hale geliyor ve hayvan göçlerinin alışala gelmiş kalıpları ve rotaları değişiyor. Gezegenimizin nasıl değiştiğini ve bu değişimin ne kadar hızlı gerçekleştiğini anlamak, insanlığın daha sıcak bir dünyaya hazırlanması ve uyum sağlaması için çok önemlidir.

Dünyanın dört bir yanındaki meteoroloji istasyonları, gemiler ve okyanus şamandıraları, yıl boyunca Dünya yüzeyindeki sıcaklığı kaydeder. Bu yer tabanlı yüzey sıcaklığı ölçümleri, NASA’nın Aqua uydusundaki Atmosferik Kızılötesi Siren’den (AIRS) alınan uydu verileriyle doğrulanır. Bilim adamları, verilerdeki belirsizlikleri giderebilmek için bilgisayar algoritmalarını ve her yıl için küresel ortalama yüzey sıcaklığı farkını hesaplamak için kalite kontrolünü kullanarak bu ölçümleri analiz eder. NASA, bu küresel ortalama sıcaklığı 1951-1980’deki başlangıç ​​dönemiyle karşılaştırır. Bu temel, iklim modellerini ve diğer faktörlerden dolayı alışılmadık derecede sıcak veya soğuk yılları içerir ve Dünya’nın sıcaklığındaki doğal değişiklikleri ortaya koymasını sağlar.

Tropikal Pasifik’teki La Nina ve El Nino iklim modelleri gibi birçok faktör, herhangi bir yılda ortalama sıcaklığı etkiler. Örneğin, 2021 bir La Nina yılıydı ve NASA bilim adamları, küresel sıcaklıkları ortalamadan yaklaşık 0,06 Fahrenheit (0,03 santigrat derece) soğuk olacağını tahmin etmişelerdi.

NOAA tarafından yapılan ayrı, bağımsız bir analiz ayrıca 2021 için küresel yüzey sıcaklığının kayıt tutmanın başladığı 1880’den bu yana altıncı en yüksek olduğu sonucuna varmıştır.

NASA’nın önde gelen iklim modelleme ve iklim değişikliği araştırma merkezi GISS direktörü Gavin Schmidt, “Çeşitli analizlerin karmaşıklığı önemli değil çünkü sinyaller çok güçlü” dedi. “Trendlerin hepsi aynı çünkü trendler çok büyük.”

NASA’nın 2021 için küresel yüzey sıcaklıklarının tam veri kümesinin yanı sıra NASA bilim adamlarının analizi nasıl yürüttüğüne ilişkin ayrıntılar GISS’ten herkese açıktır.

GISS, ajansın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin Yer Bilimleri Bölümü tarafından yönetilen bir NASA laboratuvarıdır. Laboratuvar, Columbia Üniversitesi’nin Dünya Enstitüsü ve New York’taki Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu ile bağlantılıdır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram