Bildiğiniz gibi 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında Konya’da İklim Şürası gerçekleştirilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’un ifadesi ile bu Şûra, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda Türkiye’nin yol haritasını oluşturacak.

Sayın Bakan, her ne kadar İklim Şürası tüm sektörlerin ve aktörlerin katılımı ile gerçekleşecek bir şüra olacak dese de TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak, üstelik de talep etmemize rağmen, pandemi sebep gösterilerek bu şüraya davet edilmedik.

Ne diyelim, Konya’da pandemiyi arttıracak tek sektör ve aktör bizmişiz demek ki…

Kaderimizde; Sütsüz Peynir, Arısız Bal, Etsiz Sucuk dan sonra Meteoroloji Mühendisleri Odası olmadan ülkemizin İklim değişikliği ile mücadele konusunda yol haritasını oluşturacağı bir İklim Şürasını da görmek varmış….

Oysa ilkokul kitaplarına bile girmiş bir tanıma göre İklim ; uzun yıllar boyunca gözlenen meteorolojik parametrelerin bir ortalamasıdır. Değişimi izlemek için öncelikle oluşum bilinmelidir. Bu nedenle meteoroloji bilimi olmadan yapılan iklim çalışmaları sütsüz peynir, arısız bal gibidir.

Biz oda olarak buna sessiz kalmayacağız ama İTÜ ve Samsun Meteoroloji Mühendisliği Bölümlerimizden de benzer şekilde tepki bekliyoruz. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızın hakkını korumak sadece meslek odamızın değil aynı zamanda bu mesleğin eğitimini veren üniversitelerin ve mesleği icra eden herkesin ortak görevidir.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ilgili olarak 8 Şubat 2022 tarihinde yayınlanan 442 Personel alımı ilanında Meteoroloji Mühendisliğinin hiç yer almamasının da bu duygu ve düşüncenin bir yansıması olduğu açıktır.

Saygılarımızla…

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram