ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ACİL DURUM YÖNETİM MERKEZİ HAKKINDA..

tarafından gönderildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde kurulan ve çok kısa bir süre sonra  Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın  Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun da katılacağı bir tören ile  açılacağı belirtilen  Orman ve Su İşleri Bakanlığı – Acil Durum Merkezi ile ilgili gözlemlerimiz ve değerlendirmelerimiz şu şekildedir:

1 – Böyle bir merkezin ;  Orman Yangını, Taşkın, Sel, Şiddetli yağış gibi meteorolojik uyarıları tek elden tek merkezden yapılmasını kuruluş amacı olarak  hedeflemesi , tüm yasal prosedürlerin yerine getirilmesi halinde son derece olumlu bir düşüncedir ve Odamız tarafından da desteklenmektedir.

2 –  Bununla birlikte böyle bir merkezin fiziksel olarak binasının temelinin yaklaşık 30 ay  önce atılmış olduğu göz önüne alınırsa  ve aynı bakanlığa bağlı bazı Genel Müdürlüklerin ( Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü )  işin içinde olduğu  düşünülürse  bugüne kadar çalışma esasları ve idari mevzuatının ortaya koyulmaması, mevzuatı olmadan direkt uygulamaya geçmesi,  uyarılar yayınlaması ciddi bir  bürokratik eksiklik olarak değerlendirilmiştir.

3 –  Acil Durum Yönetim Merkezinin bulunduğu yapının, bina içi ve dışı tanıtım tabelasına bakıldığı zaman MGM nin  adının hiçbir noktada geçmediği görüleceği gibi, aynı yazı tipi ile hazırlanan tabelalarda  MGM Hava Tahminleri Dairesi Başkanlığı, sanki Acil Durum Yönetim merkezinin altında bir başkanlık gibi sunulmaktadır.

4 –  Acil Durum Yönetim Merkezinin Orman ve Su İşleri Bakanlığına  bağlı bir merkez olduğu ifade edilmesine rağmen neden duyuruların Bakanlık Web sayfası, yada merkezin kendine ait web sayfası değil de MGM Web sayfasından yapıldığı sorusuna yanıt alınamamıştır..

5 – 3254 sayılı yasa;  Atmosferik gözlem ve tahminler konusunda MGM yi yetkili kılmıştır.  MGM yasası Madde 8 – (Değişik: 10/10/2011-KHK-657/18 md.)

Tahminler Dairesi Başkanlığının görevleri şunlardır:  ” 1-a) Meteorolojik gözlemler ve uzaktan algılama ürünleri ile sayısal hava tahmin modellerini kullanarak kara, hava ve deniz ile ilgili meteorolojik tahminleri yapmak, şiddetli meteorolojik hadiselerle ilgili erken uyarılar hazırlamak .” 

 

Bizim görüşümüze göre; bu yetkinin aynı bakanlık bünyesinde olsa bile bir başka birime devri için mutlaka kanuni bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

6- Bu düzenleme yapılmadan hali hazırda ; Hava Tahminleri tarafından yapılan şiddetli meteorolojik hadiseler ile ilgili  uyarıların bir başka birim tarafından yapılıyormuş gibi sunulması, yada bir başka birim üzerinden sunulmasının  MGM nin teşkilat yasasına uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

7- Yasal mevzuatı olmadığı  için benzer sıkıntıların taşkın, sel ve orman yangınları için yapılacak uyarılarda da yaşanılması sürpriz olmayacaktır..

Bilgilerinize sunulur.logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram