ORMAN YANGINLARINDAN OLUŞAN KÜLLERİN TAŞINIMI

tarafından gönderildi

Orman Yangınlarından oluşan küllerin yurdumuz üzerindeki taşınımı

Yurdumuzun Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan yangınlar sebebiyle derin bir üzüntü içindeyiz. Bu yangınlar henüz devam ederken, yangınlardan çıkan küller de yurdumuz atmosferinde yayılmaya devam etmektedir. Yurt genelinde atmosferdeki küllerin etkisi görülmeye başlanmıştır.

Güneşten gelen radyasyon, atmosferde yoğun olarak bulunan parçacıklar aracılığıyla saçılma, yansıma ve kırılma gibi optik etkilere maruz kaldığı için yurdumuzun bazı bölgelerinde Güneş’in rengi kırmızı olarak görülmektedir. Ancak bu optik etkilerinin yanı sıra solunum yolu rahatsızlıklarının ortaya çıkması, görüş mesafesinde azalma gibi etkilerin görülmesi de mümkün olabilecektir. Yukarıdaki grafiklerde yangınlardan çıkan küllerin atmosferin farklı tabakalarında yurdumuzun hangi bölgelerine yoğun olarak taşınacağını görmekteyiz.

Yurdumuzun Kuzey Ege bölgesinden atmosfere yayılan orman yangını kaynaklı küller (ilk görüntü), atmosferin yukarı seviyelerine kadar ilerleyerek (yeşil çizgi) İç Anadolu bölgesine, Batı ve Orta Karadeniz’e ve Akdeniz’in iç kesimlerine doğru yayılabilir. Ancak küllerin bir kısmı, atmosferin aşağı seviyelerinden Akdeniz bölgesine ve Kıbrıs’a doğru hareket edebilir.

Akdeniz bölgesinde çıkan yangınlardan atmosfere yayılan küllerin de (ikinci görüntü) İç Anadolu bölgesine doğru yol alması beklenebilir. Ancak sadece yurdumuzda değil komşumuz Yunanistan’da çıkan yangından çıkan küllerin de yurdumuza doğru ilerlemesi beklenmektedir (üçüncü görüntü).

Yunanistan’dan atmosfere yayılan küllerin yurdumuz üzerine hareket etmeyeceği görülmektedir. Bugün ve yarın Batı kesimlerde beklenen yağışla birlikte küller yeryüzüne inecektir, kimyasal herhangi bir etkileşime girerek asit yağmuru oluşturma riski bulunmamaktadır.  Sadece yağışla yere ineceği ve atmosferin büyük kısmının temizleneceği düşünülmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram