Prof Dr. Ş.Sibel MENTEŞ

Meteoroloji Mühendisleri Odası

Hava Tahminleri Komisyonu Üyesi

Halen Türkiye’nin kuzey doğusu ve doğusu atmosferin yukarı seviyelerindeki oluğun etkisinde iken batı bölgeleri Afrika orijinli sırtın ve buna bağlı olarak kuvvetli sıcak hava taşınımının etkisinde. Bu etki Çarşamba gününe kadar devam edecektir.

Yer seviyesinde ise Arabistan orijinli Alçak basınç alanı Güneydoğudan kuzey batıya doğru etki alanını genişleterek Güneydoğu ve Akdeniz bölgesi üzerinde kuvvetli bir gradyan oluşturarak kuzey doğulu kuvvetli rüzgarın esmesine neden olmaktadır. Akdeniz üzerinde dağlık bölgelerin güney yamaçlarına doğru olan akış sıcak ve kuru havayı taşımaktadır. Kompleks arazi akışın o bölgede pertürbe olmasına neden olmaktadır. Ayrıca yangın bölgelerindeki yangına bağlı olarak bölgesel ısınma farklılıkları, kuvvetli rüzgar hız kaymalarını  meydana getirmektedir.  Buda termik kaynaklı olarak rüzgar akışının yön ve şiddetinde  bozulmalara ve değişime  neden olmaktadır.

Yer ve yukarı seviyedeki bu sistemlere bağlı olarak Doğu Karadeniz ve doğu Anadolu bölgesi sağanak yağış etkisindeyken, Batı bölgeleri ve Akdeniz sıcak havanın etkisinde bulunmaktadır.

Akdeniz bölgesinde kuzeyli akışlarla kara üzerinden olan sıcak hava akışı nem oranında düşmeye neden olmaktadır.

Maksimum Sıcaklıklar Marmara bölgesinde 36-380 C civarında iken, Ege 38-420 C ve Akdeniz’de 42-450 C civarındadır.

Perşembe gününden itibaren ise batı bölgelerinde sırt etkisini kaybedecek ve  cuma akşamından itibaren batı bölgelerinden itibaren atmosferin yukarı seviyeleri üzerinde etkili olacak oluğa bağlı olarak Marmara bölgesinde başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış, pazar günü İç Anadolu, Akdeniz’in iç kesimleri, orta ve doğu Karadeniz’de etkili olacaktır. Cumartesi günü Antalya ve Mersin civarında bir sağanak yağış olasılığı vardır.

Perşembe gününden itibaren sıcaklıklarda batıdan itibaren düşmeye başlayacak. Cumartesi gününden itibaren ise sıcaklıklarda  5-6 derecelik düşüşler olacaktır.

Küresel İklim değişikliğinin en fazla etkisinin görüleceği bölgeler arasında Akdeniz bölgesinde yer alan ülkeler bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de iklim değişikliğinin önemli risk oluşturduğu ülkeler arasında bulunmaktadır. Özellikle küresel ısınmanın en fazla etkilediği bölgelerimiz Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesidir.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak hem sıcak hava dalgalarının ve hem de kuraklık, şiddetli yağış, tornado oluşumlarının sıklığı ve şiddetinde ve bu olayların devam sürelerinde artış olacağı beklenen bir sonuçtur. Buna bağlı olarak da yangınların, sellerin sıklığı artacak ve tüm eko sistem tehdit altında olacaktır.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram