PARİS ANLAŞMASININ 5. YIL DÖNÜMÜ…

tarafından gönderildi

İKLİM ZİRVESİ 2020

Birleşmiş Milletler, Birleşik Krallık ( İngiltere) ,Fransa, Şili ve İtalya ile ortaklaşa 2020 İklim Tutkusu Zirvesi’ne ( Climate Ambition Summit 2020 ) ev sahipliği yapmaktan gurur duymaktadır. Bu, önümüzdeki yıl Kasım ayında Glasgow’da İngiltere’nin ev sahipliği yapacağı COP26’ya giden yolda önemli bir adımdır.

12 Aralık 2015’te kabul edilmesinden beş yıl sonra, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve Paris Anlaşması’nın koşullarını yerine getirmek için yeni taahhütler vermeye hazır liderleri bir araya getiriyoruz.

Dünya koronavirüsle uğraşırken, hükümet, iş dünyası ve sivil toplum liderleri bu çevrimiçi zirvede bir araya geleceklerdir. Ancak bilim her zamankinden daha acil olarak bize küresel sıcaklıktaki artışı 1.5 ° C ile sınırlamamız gerektiğini söylüyor. İklim değişikliğinin durmayacağını biliyoruz. Şimdi geleceği daha iyi inşa edebilmemiz için, gezegenimiz için, birlikte harekete geçilmelidir.

İklim Tutkusu Zirvesi 2020’de ülkeler, Paris Anlaşması’nın üç ayağı altında yeni ve iddialı taahhütler belirleyecek: azaltma, uyum ve finansman taahhütleri.

Bu yeni ve iddialı taahhütler, net sıfır emisyona giden yolumuzu belirleyecektir. Ulusal Olarak Belirlenecek Katkılar, Uzun Vadeli Stratejiler şeklini alacak; iklim finansmanı taahhütleri en savunmasız olanları desteklemek ve iddialı uyum planlarının temel politikalarını oluşruracaktır.

Bu taahhütler, COVID-19′ a dirençli ve çevreci bir ortama doğru ilerlemeye yardımcı olacaktır.

İklim değişikliğinin etkileri tüm toplumda hissediliyor. Zirve, çoğu iklim değişikliğinin etkilerini orantısız bir şekilde deneyimleyen sivil toplumlar , gençler ve Yerli Halk temsilcileri için anlamlı bir platform sağlayacaktır.

İklim değişikliği aynı zamanda tüm sistemler tarafından ele alınmalıdır ve bu nedenle, hükümetleri desteklemek ve emisyonları azaltmak ve direnç oluşturmak için gereken sistemik değişimi hızlandırmak için hep birlikte hareket eden ve işbirliği yapan işletmeler, şehirler ve diğer devlet dışı aktörler için bir platform sağlamak istiyoruz.

KAYNAK WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram