Fiona Kasırgası Porto Riko’yu etkisi altına alırken, Tayfun Nandamol ise Japonya’ya ulaştı

Fiona Kasırgası Porto Riko’yu etkisi altına aldı.

Bir Kuzey Atlantik kasırgası ve bir Batı Pasifik tayfunu, aynı hafta sonu büyük etkiler getirerek, dünya çapında erken uyarı sistemlerinin önemini bir kez daha ortaya koydu.

Eylül ayı aynı zamanda, Atlantik ve Batı Pasifik siklon mevsiminin de zirvesidir. Geçen hafta sonu özellikle hareketli geçti. 18 Eylül Pazar günü Amerika’nın Porto Riko adasını vuran Fiona Kasırgası şiddetli yağışlar meydana getirdi. Yağışlar; elektrik kesintileri de dahil olmak üzere “önemli ölçüde” hasara neden oldu. Kasırga aynı zamanda özellikle heyelanlara oluşturdu, ağaçları ve elektrik hatlarını devirdi, yolları geçilmez hale getirdi ve dağlık bir bölgede bir köprünün çökmesine neden oldu.

Fiona, saatte 140 km’ye kadar esen rüzgarlar oluşturdu. Porto Riko’da gece boyunca sağanak yağışlar bekleniyordu ancak “hayatı tehdit eden feci sel ile birlikte çamur ve toprak kaymaları” oluştu. Bölgesel İhtisas Meteoroloji Merkezi (RSMC) Miami Hurricane Center’ı da uyardı. Fiona nedeniyle, Dominik Cumhuriyeti ve adanın doğu kesiminde “hayatı tehdit eden ani ve kentsel sel” meydana gelmesi muhtemel.

Pazar günü tropik bir fırtınadan Kategori 1 kasırgasına yükselen alçak basınç merkezinin , kuzeye Atlantik Okyanusu’na doğru ilerlemeden önce NHC’ye göre güçlenmesi ve “48 saat içinde önemli hale gelmesi” bekleniyor. Fiona, Cuma-Cumartesi gecesi Guadeloupe’de şimdiden bir kişinin ölümüne ve ciddi hasara neden oldu.

Tayfun Nanmadol Japonya’yı vurdu

Nanmadol Tayfunu 18 Eylül Pazar günü Japonya’nın Kyushu Adası’na karaya ulaştı. Dokuz milyon kişiye evlerini boşaltmaları söylendi. Bu güçlü tayfun iki kişinin ölümü ve yaklaşık 90 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Nanmadol 234km/sa (145mph) hıza ulaşan fırtınalar oluşturdu. Bazı bölgelerde 24 saat içinde 900mm (35 inç) ye ulaşan yağışlar kaydedildi.

RSMC Tokyo Typhoon Center, Nanmadol’un Kyushu’ya ilk ulaşımından sonra gücünü 12 saat daha koruyacağını tahmin etti. Nanmadol’un kuzeydoğuya dönmesi ve Japonya’nın ana adası Honshu’yu etkisi altına alması ve Japonya’nın oldukça geniş bir bölgesine kuvvetli rüzgarlar ile birlikte sağanak yağışlar da getirmesi bekleniyor.

WMO Afet Riskini Azaltma uzmanı James Douris; “Japon Meteoroloji Ajansı (JMA) erken uyarılar sağladığında, yerel yönetimlerin insanları nasıl tahliye edeceklerini, yanlarında ne getirileceklerini ve diğer koruma önlemleri hakkında ne gibi bilgi vereceklerini uygulamalı gösterdi. Tahliye uyarıları zorunlu değil ve yetkililer geçmişte insanları aşırı hava olaylarından önce sığınaklara taşınmaya ikna etmek için mücadele ettiler.” diyor. Japonya’da dokuz milyon kişiye bu hafta sonu tahliye edilmesi söylendi.

“Fosil yakıt bağımlılığının bedeli”

BM Genel Sekreteri António Guterres geçen hafta United in Science 2022 raporunu yayınlarken, “bunlar insanlığın fosil yakıt bağımlılığının bedeli . Bu afetlerin yeni ölçeğinde doğal bir şey yok “dedi. Seller, kuraklıklar, sıcak hava dalgaları, aşırı fırtınalar ve orman yangınları kötüden daha kötüye gidiyor ve endişe verici sıklıkta rekorlar kırıyor. (…)

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas,; “İklim bilimi, yaşadığımız aşırı hava olaylarının çoğunun insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle daha olası ve daha yoğun hale geldiğini giderek daha fazla gösteriyor. Bunu bu yıl trajik bir etkiyle defalarca gördük. Korunmasız topluluklarda mevcut ve gelecekteki iklim risklerine karşı dayanıklılık oluşturmak için erken uyarı sistemlerine yönelik eylemi büyütmek her zamankinden daha önemli” dedi.

Bu hafta New York’ta sunulan tüm Girişimler için Erken Uyarılar

BM Genel Sekreteri António Guterres Mart 2022’de “Dünyadaki herkes önümüzdeki beş yıl içinde bir erken uyarı sistemiyle korunmalıdır” dedi. Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (WMO) BM İklim Değişikliği konferansına bir yol haritası sunması istendi, COP27, Kasım ayında Mısır’da. New York’ta düzenlenen 77. Genel Kurul Üst Düzey haftasının oturum aralarında, 21 Eylül’de İklim Adaptasyonu İçin Erken Uyarılar Bakanlar Toplantısı düzenlenecek ve dünyanın dört bir yanından ülkeler, bağışçılar ve uluslararası kalkınma ajansları, ihtiyacı ortaklaşa artırmak için bir araya gelecek. Acil bir iklim uyum önlemi olarak Herkes için Erken Uyarılar konusunda harekete geçmeli.

Erken uyarı sistemleri, hayat kurtaran, kayıp ve hasarları azaltan ve maliyet etkin olan etkin bir adaptasyon önlemidir. Erken uyarılar sayesinde, daha iyi hava tahminleri ve proaktif ve koordineli afet yönetimi nedeniyle kaybedilen hayat sayısı son 50 yılda neredeyse üç kat azaldı. Dünyadaki ülkelerin yarısından azında, özellikle Afrika, En Az Gelişmiş Ülkeler ve Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri’nde Çok Tehlikeli Erken Uyarı Sistemlerinin (MHEWS) olmadığı bilinmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram