WMO Araştırma Kurulunun yeni liderini belirledi…

Professor Amanda Lynch (United States of America)
Profesör Amanda Lynch

Profesör Amanda Lynch (Amerika Birleşik Devletleri), WMO Üyelerinin amaçlarını ve farklı araştırma programlarının faaliyetlerini uygulamak , kapsamlı araştırma önceliklerine dönüştürmekten sorumlu olan WMO Araştırma Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Başkan, “Hizmet için Bilim”e ve hava, iklim ve su şokları karşısında güvenlik ve refahı güvence altına almak için en iyi bilginin mevcut olmasını sağlamaya kararlıdır. Bu, araştırma ve operasyonlar arasında, disiplinler arasında ve sektörler arasında etkili karar desteğini önleyen duvarları, engelleri aşarak başarılabilir.”

“Bu vizyonu gerçekleştirmek, hava, su, iklim ve ilgili bilimlerde yenilik gerektirir. Gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçları ve yetenekleriyle ilgilenmeyi, açık ve kapsayıcı bir işgücünü ve dünya çapında genç bilim insanlarının tanıtımını gerektirir. WMO’nun teknik komisyonları, Birleşmiş Milletler kuruluşları, akademi, araştırma merkezleri ve finansman kuruluşları arasında güçlü bağlantılar gerektirir.”

Lynch, “Bu şekilde hizmet etmem istenmesi çok heyecan verici, çünkü bir araştırmacı olarak yaptığım işin özü, doğal ve insan sistemlerinin nasıl etkileşime girdiğine ve bunu her ikisine de fayda sağlayacak şekilde nasıl yapabileceklerine odaklanıyor” dedi. Brown Çevre ve Toplum Enstitüsü’nün direktörü olarak görev yapan dünya, çevre ve gezegen bilimleri profesörü. “Aynı zamanda göz korkutucu bir görev çünkü iklim değişikliği, nüfus artışı ve kentleşme gibi zorluklar, hava veya iklimle ilgili streslere hazırlıklı olmayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor.”

Prof. Lynch, ABD’deki Brown Üniversitesi’nde Lindemann Seçkin Profesörüdür. Deneyimi, hava ve iklim, doğa ve sosyal bilimler, araştırma ve politika bağlantı noktasındadır. Avustralya Teknolojik Bilimler ve Mühendislik Akademisi ve Amerikan Meteoroloji Derneği Üyesidir ve son iki yıldır WMO’nun Bilimsel Danışma Paneli üyesidir. ABD Ulusal Bilim Vakfı, ABD Ulusal Akademisi, Dünya Bankası, UNFCCC ve Avustralya Hükümeti’ne tavsiyelerde bulundu ve Yerli Sorunları üzerine BM Daimi Forumu’nda delege olarak görev yaptı.

WMO, Prof. Lynch’i tebrik eder ve bu vesile ile 2021’deki Dünya Meteoroloji Kongresi’nin Olağanüstü oturumuna kadar Araştırma Kurulu’nun ilk Başkanı olarak görev yapan WMO Birinci Başkan Yardımcısı Prof. Celeste Saulo’ya şükranlarını sunar.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram