SİBİRYA YANIYOR..

tarafından gönderildi

Yakutia, Doğu Sibirya’nın çok sert karasal iklime sahip ( Çok soğuk kış ve sıcak yaz ) bir bölgesinde yer almaktadır.

Yakutia, aynı zamanda bir Permafrost ülkesi olarak da bilinir.

Şimdi yanıyor.

Bir harita, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'Syuldy yukar 7.5 7.5 km' görseli olabilir

Copernicus Sentinel2 görüntüsü, 26 Temmuz’da Rusya’nın en soğuk bölgelerinden birinde yaklaşık 800km2’lik büyük bir yangın çıktığını göstermektedir. Sibirya yangınları Mayıs ayında başladı ve son birkaç yıldır sürekli oluşan yangınlardır.

Permafrost ;  

Jeolojide iki veya daha fazla yıl suyun donma noktası veya altında yer alan topraktır. Sürekli olarak donmuş halde bulunan toprak ve/veya kayaçlardan müteşekkil zemini ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Terim ilk kez 1947 yılında S.W. Muller tarafından ortaya atılmıştır. Permafrost alanlarının bir kısmında, donmuş olan zemin, yaz mevsiminde, süresi ve derinliği yerden yere değişmek üzere, üst kısmından çözülür, buzundan kurtulur. Bu tür permafrosta süreksiz permafrost (discontinuous permafrost) adı da verilmektedir. Bunun tersi ise, sürekli permafrost (continuous permafrost) olarak isimlendirilmektedir.

Çoğu donmuş toprak (Arktik ve Antarktik bölgelerinde ve civarında) yüksek enlemlerde yer alır, ancak alp permafrostu çok daha düşük enlemlerde yer alabilmektedir. Zeminde buz her zaman olmayabilir, ancak sık sık meydana gelir ve zemin malzemesinin potansiyel hidrolik doygunluğunu aşmayan miktarlarda olabilir. Donmuş topraklar yeryüzündeki toplam suyun %0.022’sini ve Kuzey Yarımküre‘nin %24’ünü oluşturmaktadır.

Kaynak : Vikipedi

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram