SİBİRYA’DA ALIŞILMADIK DERECEDE ILIK GEÇEN BİR KIŞ VE BAHAR MEVSİMİNİN ARAŞTIRILMASI

tarafından gönderildi

Sibirya’da alışılmadık derecede ılık geçen bir kış ve bahar mevsiminin .araştırılması

Odamızın web sayfasında da bir kaç gün önce yayınlandığı gibi , Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) * Mayıs 2020’nin küresel ölçekte en sıcak Mayıs olduğunu ve Sibirya bölgelerinde ortalama sıcaklıkların normallerinden 10 ° C’ kadar üzerinde kaydedildiğini bildirdi. .

Ancak bu bölgede alışılmadık derecede sıcak olan sadece Mayıs ayı değildi; kış ve ilkbahar mevsiminin tamamı, özellikle de Ocak ayından itibaren, ortalamadan daha yüksek hava sıcaklıklarının gözlendiği peryod oldu.

Bunun yanı sıra, son birkaç hafta içinde, Sibirya’nın Ob ve Yenisey dahil olmak üzere nehirlerinde bugüne kadar istisnai olarak kabul edilecek şekilde buzların erken parçalanmasıyla ilgili medya haberleri yayınlandı.

Buna ek olarak, Norilsk kenti yakınlarındaki bir enerji santralında yüksek sıcaklıklar nedeniyle permafrost ( kutuplardaki sürekli donmuş halde olan toprak ) çözülmesine ve toprak yüzeyinde bulunan büyük bir dizel tankının desteklerinin toprak içine gömülerek tankın devrilmesine ve içindeki yakıtın dökülmesine, neden olduğu açıklandı.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), normal koşullar altında nehir buzlarının parçalanmasını veya permafrost ( kutuplardaki sürekli donmuş halde olan toprak ) durumunu izlemese de, olağandışı yüksek sıcaklıklarla meydana gelen bu olaylar, ekibi verileri daha derinlemesine araştırmaya teşvik etti.

Dünyamız bir bütün olarak ısınmasına rağmen, bu ısınma dünyanın her bölgesinde eşit olarak gerçekleşmiyor. Örneğin, Batı Sibirya, ortalamadan daha hızlı ısınan ve aydan aya ve yıldan yıla sıcaklık değişimlerinin büyük olduğu bir bölge olarak öne çıkıyor. Bu durum, bir dereceye kadar büyük sıcaklık anomalilerinin beklenmedik bir durum olmadığı anlamına gelebilir. Bununla birlikte, önemli olan bu durumda olağandışı olan, ortalamadan daha sıcak anomalilerinin ne kadar sürdüğüdür.

Sibirya geniş bir alandır ve yüzey gözlem şebekesi daha seyrektir. Bir başka ifade ile çok az doğrudan ölçülmüş sıcaklık verisi mevcuttur. Bununla birlikte, C3S’nin ERA5 veritabanı, birçok gözlemi bilgisayar modelleriyle birleştirmek ve daha geniş bir alanda neler olduğuna dair ‘en iyi tahmin’ üretmek için reanalysis adı verilen bir teknik kullanır.

ERA5’ten faydalanarak Batı Sibirya’nın bir kısmı için aylık ortalama sıcaklıklar , 1979’da veri kümesinin kayıtlarının başlangıcına kadar incelenmiştir.

1979 yılından günümüze kadar Sıcaklık anomalilerinin son altı ay içinde görülenden daha büyük olduğu bireysel aylar olmasına rağmen, 2020 yılı son altı ayında arka arkaya birçok ay boyunca ortalamadan daha yüksek sıcaklıkların kalıcılığının olağandışı olduğu görülebilir.

Buna ek olarak Mayıs 2020 kayıtlardaki en sıcak Mayıs olarak belirlendi.

Batı Sibirya’nın 55 ° N ila 75 ° N ve 60 ° E ila 120 ° E arasındaki bir alan ayrıntılı olarak incelendi; bu, bu alanda Mayıs 2020’nin veri kaydındaki en sıcak ay olduğu ortaya çıktı.. ERA5 için, bu bölgedeki en büyük anomali ortalamanın 10 ° C üzerindeydi. Yeşil daire, ortalamanın 8,8 ° C’ üzerinde olan en büyük anomaliyi ölçen istasyon Tarko-Sale’in yerini göstermektedir. Aynı yerde, ERA5 ortalamanın üstünde 9.2 ° C’lik bir değer vermektedir.

Çekirdek ERA5 veritabanı 1979’a yılına kadar uzanmasına rağmen, bunun 1950 yılına kadar olan yeni bir ‘uzantısı’ kısa süre önce tamamlandı ve birkaç ay içinde halka açıklanacak. Bu yeni uzantı ekibin bu sıcak dönemin çok daha uzun bir başlangıç ​​çizgisine göre ne kadar sıra dışı olduğunu görmesini sağlayacaktır.

Ekstra veriler, sıcak dönemin gerçekten dikkate değer olduğunu doğruladı. Bu nedenle ekip, ERA5’ten elde ettikleri sonuçların diğer küresel veri kümelerinden gelen bilgilerle desteklenip desteklenemeyeceğini merak etmektedir.

NASA’dan GISTEMP, küresel yüzey sıcaklığı değişiminin 1880 yılına kadar uzanan tamamen ayrı bir değişimini sunuyor.

Aşağıdaki şekil, ERA5 ve GISTEMP’in, inceleme altındaki Sibirya bölgesi üzerindeki sıcaklık anomalileri için tüm örtüşme süreleri için iyi bir uyum içinde olduğunu göstermektedir.

Sibirya’da ilgilenilen bölge için ERA5 ve GISTEMP sıcaklık anomalileri. GISTEMP verileri 20 Mayıs 2020’de https://data.giss.nasa.gov/gistemp/ adresinden indirildi.

Bu, hem şekilde gösterildiği gibi 1979’dan 2019’a kadar, hem de ön analizle onaylandığı gibi 1950’ye kadar uzatılmış süre için geçerlidir.

Ayrıca, ERA5 tarafından Mayıs 2020 ve en son Aralık-Mayıs ortalaması için kaydedilenler gibi aşırı koşulların GISTEMP verilerinde daha önce bir gösterge olmadığını göstermektedir.

GISTEMP verileri henüz Mayıs 2020 için mevcut olmasa da, Mayıs ayının ERA5 değeri, ERA5 ve GISTEMP arasındaki tipik küçük farklardan çok daha büyük bir miktarla, önceki yıllara göre önemli ölçüde daha yüksek gözükmektedir.

C3S ekibi ayrıca ERA5’ten elde edilen sonuçların doğrudan gözlenen değerlerle nasıl karşılaştırıldığını araştırdı. Meteoroloji Gözlem istasyonları ilgilenilen alanda seyrek olduğundan, bölgede en yüksek sıcaklıkları kaydeden istasyonların bulunduğu noktayı bulmak için her biri birkaç istasyon içeren düzenli gridlere bölünmüştür.

Mayıs 2020 için, en yüksek sıcaklıklara sahip olan grid kutusu ,ERA5 maksimum konumuna yakın olduğunu yeniden analiz sonuçlarının doğruluğunu uzaydan ölçüm ile de gösterdi. Bu konumda gözlemlenen gerçek sıcaklık, ortalamadan 8.8 ° C daha yüksekti.

Son olarak, C3S ekibi, ERA5’in Tarko-Sale istasyonlarından biriyle nasıl karşılaştırıldığını araştırdı. ERA5 her gün için saatlik aralıklarla veri sağlarken, en doğrudan karşılaştırmayı elde etmek için sadece veri gözlemlerinin gün ve saatlerine karşılık gelen rakamlar kullanılmıştır.

ERA5 ve Tarko-Sale istasyonundan gelen değerler çoğunlukla aynı değerde. Mayıs 2020 için, Tarko-Sale meteoroloji istasyonunda gözlemlenen gerçek sıcaklık ortalamanın 8,8 ° C üzerindeyken, ERA5’ten karşılık gelen değer ortalamanın 9,2 ° C üzerindedir.

Mayıs ayında bu bölgede normal sıcaklık yaklaşık ise 1 ° C’dir.

C3S ekibi; ERA5 verilerinin gözlemlenen ölçümler ile uyumlu olduğu, bu değerleri yakından yansıttığı ve bağımsız GISTEMP verileri tarafındanda bunun desteklendiğine karar verdi.

2020 Mayıs ayında özellikle dikkate değer olarak gözlenen sıcaklıkların son derece ılık bir kış ve ilkbahar mevsiminin mevcudiyetini teyit etmektedir..

C3S, Avrupa Komisyonu adına Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından işletilmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram