WMO Genel Sekreteri, “Bu sıcak hava dalgası yeni normal” diyor

Bu Salı gününden itibaren, Avrupa kıtasında yaşanan yaygın aşırı sıcaklıklar, orman yangınları ve sağlık sistemi üzerindeki stres ile Birleşik Krallık’ta 40.3°C’lik bir rekor kaydedildi.

WMO Photo competition by Sanjay Kumar Jangir

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Birleşik Krallık’ta tüm zamanların rekorunu kırdık” dedi. “İklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgaları daha sık yaşanacak. Bunun nedenleri IPCC tarafından açıkça gösterilmiştir”.

Source: UK Metoffice

Kararlı yüksek basınçlar ve dolayısıyla sıcak hava dalgası birkaç gün daha etkisini sürdürecek. Bu Salı, Fransa’da şimdiye kadar yılın en sıcak günü olması bekleniyordu. Météo France’a göre, beklenen sıcaklıklar 36°C ile 40°C arasında değişiyor ve ülkenin neredeyse tüm bölgeleri sıcak hava dalgası alarmında. WMO Uygulamalı İklim Hizmetleri şefi Bob Stefanski, “Sıcak hava dalgası, Batı Avrupa’nın çoğunda devam eden yüksek sıcaklıklarla en azından önümüzdeki haftanın ortasına kadar devam edecek” dedi. “Meteorolojik olarak belirlenen yaz aylarında 40 günden fazla bir süre sıcak hava dalgası alarmı verilmesi endişe verici.”

Avrupa’da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 48°C idi (Yunanistan, 1977). 2021’de (Sicilya’da 48.8°C) olarak ölçülen bu değer WMO tarafından inceleniyor ve henüz onaylanmamış bir değer.

Yeni normal

“Gelecekte, bu tür sıcak hava dalgaları normal olacak. Çok daha güçlü uç noktalar göreceğiz. Atmosfere o kadar çok karbondioksit pompaladık ki, bu olumsuz eğilim onlarca yıl daha devam edecek. Küresel olarak emisyonlarımızı maalesef azaltamadık” diye yakındı Petteri Taalas. Bu yaşadıklarımızın hükümetler için bir uyandırma çağrısı olacağını ve demokratik ülkelerdeki oy verme davranışlarını da etkileyeceğini umuyorum” dedi.

“Bu etkinliğin hükümetler için bir uyandırma çağrısı olmasını ve demokratik ülkelerdeki oy verme davranışlarını etkilemesini umuyorum”

IPCC’ye göre, yüzyılda küresel ısınma 2°C’yi aşarsa, Avrupa bölgelerinde sıcaklıklar başka yerlere göre daha hızlı artacak. Akdeniz’de, iklimsel etki yaratan değişikliklerin endişe verici bir bileşimi (ısınma; aşırı sıcaklıklar; kuraklık ve kuraklık etkisinde artış; yağış miktarında azalma; orman yangını artışı; ortalama ve aşırı deniz seviyeleri; kar örtüsünün azalması ve rüzgar hızının düşmesi) bekleniyor.

IPCC’nin Extrem Değerler Özel Raporu ayrıca, 21. yüzyılda sıcak hava dalgalarının daha sık, daha uzun ve daha yoğun olacağını gösteriyor. Bu durumda ; Erken uyarı sistemlerine ve güçlendirilmiş sağlık sistemlerine daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Kirlilik ve sağlık

“Kararlı, durgun atmosfer, partikül madde de dahil olmak üzere atmosferik kirleticilerin daha yoğun olarak bulunmasına neden olur ve hava kalitesinin bozulmasına yol açar. Güneş ışınları da yoğun kirleticilerin etkisi ile ozon oluşumuna neden olur. Bob Stefanski, hem Ozon’un hem de atmosferik kirleticilerin her ikisinin de özellikle savunmasız insanlar arasında sağlığı etkilediğini ve aynı zamanda bitkisel yaşamı da etkiler” dedi.

Sağlık sistemleri, sıcak hava dalgaları tarafından zorlanmaktadır. DSÖ Çevre ve Sağlık Direktörü Maria Neira, “Bir sıcak hava dalgası, yüksek düzeyde kirlilikle birlikte oluştuğunda, özellikle bu yüksek sıcaklıklarla başa çıkmaya adapte edilmemiş büyük kentsel alanlarda solunum, kardiyovasküler hastalıkları ve bu hastalıkların oluşum koşulları şiddetlendirir” dedi. “İklim değişikliğinin insan sağlığını ciddi şekilde etkilediği konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyoruz ve bu nedenle sıfır karbona ulaşmak için önlemler almak ve temiz yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi hızlandırmak son derece önemli olacak.” dedi

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram