SU İÇİN UYUM VE DAYANIKLILIK EYLEMİ.

tarafından gönderildi

Su için Uyum ve Dayanıklılık için Eylemi

BM İklim Değişikliği müzakerelerinde, suyun hem önemli bir iklim değişikliği sorunu hem de potansiyel bir çözüm için önemini yansıtan yeni bir Su için Uyum ve Dayanıklılık Eylemi (AWARE) girişimi başlatıldı. COP27 Başkanı olarak Mısır suyu birinci öncelik haline getirme taahhüdünün altını çizdi.

COP27 Başkanlığı tarafından WMO’nun desteğiyle hazırlanan AWARE girişimi, 14 Kasım Su Günü’nde başlatıldı. Bu, birçok paydaşın ve BM kuruluşunun girdileriyle birlikte yapılan ortak bir çabadır.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Hani Sewilam, COP’un gayrı resmi gündeminin bir parçası olarak su konusunun gündeme geldiğini söyledi.

Dr Sewilam, “Küresel Su Krizi şu anda dünya çapında milyarlarca insanı etkiliyor ve artan talep, değişen su mevcudiyeti ve daha fazla uluslararası işbirliği gerektirirken, sel ve kuraklık etkilerinin artmasıyla durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor” dedi.

AWARE’nin üç temel amacı vardır:

Dünya çapında su kayıplarını azaltın ve su teminini iyileştirin
-Karşılıklı olarak mutabık kalınan, işbirliğine dayalı suya uyum eylemini teşvik edin
-Su arasındaki işbirliğini ve bağlantıları teşvik edin.

“WMO, Herkes için Erken Uyarı ve Su ve İklim Koalisyonu’nu tamamlayıcı bir girişim olarak AWARE’yi destekliyor. WMO Genel Sekreter Yardımcısı Dr Elena Manaenkova, AWARE, Herkes İçin Erken Uyarılar’ı uygulamak için pratik bir araç olabilir. Su ve İklim Liderleri, iklime hazır bir dünya için su verilerini ve bilgilerini iyileştirme çağrısı yapabilir.

COP27’de yayınlanan bir bildiride, Su ve İklim liderleri müzakerecileri “su konusunda ciddi olmaya” çağırdılar.

Halihazırda 3,6 milyar insan yılda en az bir ay suya yetersiz erişimle karşı karşıyadır ve bunun 2050 yılına kadar 5 milyarı aşması beklenmektedir. BM yaptığı açıklamada 2001 ve 2018 yılları arasında , tüm doğal afetlerin %74’ünün suyla ilgili olduğunu bildirdi. ( sel ve kuraklık gibi ). Bu nedenle, suyla ilgili tehlikeler, önümüzdeki beş yıl içinde Herkes İçin Erken Uyarılar’ı gerçekleştirmeye yönelik yeni girişimin önemli bir parçasıdır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK:WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram