SunSmart Global UV Uygulaması kullanıma sunuldu.

Credit: Svjetlana Tadić / WMO 2022 Calendar Competition

Cenevre, 21 Haziran 2022 – Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından ultraviyole (UV) radyasyon seviyeleri hakkında yerelleştirilmiş bilgi sağlayan cep telefonları için yeni bir uygulama başlatıldı. ) . SunSmart Global UV uygulaması, beş günlük UV ve hava tahminleri bilgilerini sağlamaktadır. UV den kaynaklı Cilt kanseri ve göz hasarlarının küresel yükünü azaltmak amacıyla, dünyanın dört bir yanındaki insanların güneşten ne zaman korunacaklarını bilmelerine yardımcı olmak amacıyla güneşten korunmanın gerekli olduğu zaman dilimlerini vurgular.

SunSmart Global UV uygulaması, hem Apple App hem de Google Play mağazalarında ücretsiz olarak mevcuttur. Kullanıcıların, cilt kanserinin ve diğer UV ile ilgili başta göz olmak üzere diğer hastalıkların ana nedeni olan uzun süreli, aşırı UV maruz kalmaktan korunmak için önlem alabilmelerini sağlayacak kişiselleştirilmiş seçenekler sunar. Uygulama, ulusal ve yerel veri akışlarının dahil edilmesini ve birden çok dile uyarlanmasını sağlamaktadır. Şu anda Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça, Felemenkçe ve İspanyolca dillerinde kullanım imkanı mevcuttur.

Dünya Sağlık Örgütü, Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Departmanı Direktörü Dr Maria Neira.”Kanıtlar, UV’ye aşırı maruz kalmanın cilt kanserinin ana nedeni olduğunu göstermektedir. Bu nedenle insanların kendilerini ne zaman ve nasıl koruyacaklarını bilmeleri hayati önem taşıyor” Herkesi uygulamayı kendini ve çocuklarını korumak için kullanmaya ve bunu günlük bir alışkanlık haline getirmeye davet ediyoruz.” dedi.

UV Uygulaması, kuzey yarımkürede yazın ilk gününe denk gelecek şekilde başlatıldı. Halkın farkındalığını artırarak cilt kanseri insidansını azaltmaya yardımcı olan bu uygulama, nihayetinde 2030 yılına kadar dünya çapında sağlıklı yaşam ve esenliği sağlamayı amaçlayan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 3’ün gerçekleştirilmesini de desteklemektedir.

“Bu uygulama, insanları hem işte hem de boş zamanlarında güneşten korumaya yardımcı olmak için meteoroloji, çevre ve sağlık uzmanlığını bir araya getiriyor. WMO Genel Sekreteri Profesör Petteri Taalas, “Bilimin topluma hizmet etmesi için harika bir örnek. Doğru ve konuma özel UV İndeksi okumaları sağlamak için ülke düzeyinde hava ve UV ölçüm istasyonlarından gelen verileri kullandığı için bu uygulama benzersizdir” dedi. “

AB’nin Copernicus Atmosferik İzleme Hizmeti, küresel UV uygulamasını dataları ile desteklemektedir.

SunSmart Global UV App launched

Copernicus Atmosferik İzleme Hizmeti Direktörü Vincent-Henri Peuch şunları söyledi: “Güneşin gökyüzündeki konumu nedeniyle Avrupa ve Kuzey Yarımküre’de UV radyasyonunun maksimumda olduğu yılın bu döneminde , bulutlar, ozon tabakası, atmosferdeki parçacıkların varlığı ve topoğrafya durumu veya yüzey türü dahil olmak üzere bir çok faktör yere ulaşan UV miktarını etkiler.”

Tüm bu unsurlar, Copernicus Atmosfer İzleme Hizmeti için ECMWF’de çalıştırdığımız ve WMO Global UV Uygulamasına besleyen tahmin modelinde dikkate alınır.

UV radyasyonuna aşırı maruz kalma, ciddi sağlık sorunlarından sorumlu olduğundan, halkın mümkün olan en doğru verilerle bilgilendirilmesi önemlidir. Şu anda, Avrupa’nın büyük bir kısmı, 8’in üzerinde olan UV indeks değerleriyle karşılaşabilir. Hiç şüphesiz bu “Çok Yüksek” bir derecelendirmedir ve cilt tipine bağlı olarak 15 dakika gibi kısa bir sürede cilt üzerinde güneş yanığının oluşabileceği anlamına gelir.

Ozon tabakası

SunSmart Global UV App launched

SunSmart Global UV Uygulaması Global olarak piyasaya sürüldü, 2020 yılında dünya genelinde 1,5 milyondan fazla cilt kanseri vakasının (melanom ve melanom dışı kombine) teşhis edildiği tahmin ediliyor. Aynı dönemde, dünya çapında 120.000’den fazla insan ise bu önlenebilir hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Bu kanserlere katkıda bulunan ana faktörlerden biri, belirli insan yapımı kimyasalların salınımından kaynaklanan, dünyanın stratosferik ozon tabakasının incelmesinden kaynaklanan aşırı UV radyasyonudur. Montreal Protokolü olarak bilinen uluslararası anlaşma uyarınca, tüm BM Üye Devletleri bu maddelerin üretimini ve tüketimini belirli bir zaman çizelgesine göre aşamalı olarak yasaklamaktadır. Devam eden bu çabaların bir sonucu olarak, ozon seviyesinin yüzyılın ortalarında düzeleceği tahmin edilmektedir. Bu arada, bireylerin kendilerini çok fazla UV’ye maruz kalmaktan korumak için özellikle dikkatli olmaları gerekir. UV uygulamasının önemli bir farkındalık rolü oynadığı yer burasıdır.

Ozon Sekreterliği Genel Sekreteri Bayan Meg Seki ;“Montreal Protokolü, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının çoğunun dünya yüzeyine ulaşmasını engelleyerek insan sağlığını ve çevreyi koruyan stratosferik ozon tabakasını korumayı hedeflemektedir. Cilt kanseri büyük bir oranda güneşe aşırı maruz kalmaktan kaynaklanabilir, bu nedenle herkesin dikkatli olması ve şapka ve güneş kremi ile kendilerini yeterince korumasını sağlamaları zorunludur. SunSmart Uygulaması harika bir UV izleme aracıdır ve herkesi onu kullanmaya teşvik ederim,” diyor

Herkesin, özellikle raşitizm, osteomalazi ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarının gelişimini önlemeye yardımcı olan D vitamini üretimi için biraz güneşe ihtiyacı vardır. Ancak çok fazla güneş tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Yaz ayları ise bu gerçek tehlikeyi gizler.

UV ile ilgili hastalık ve ölümlerin çoğu, bir dizi basit önleme önlemiyle önlenebilir:

Öğlen güneşinde kalma zamanınızı sınırlayın
– UV ışınlarının en yoğun olduğu zamanlarda mutlaka gölgede kalın
Mutlaka koruyucu giysi, şapka ve güneş gözlüğü kullanın
– Geniş spektrumlu bir güneş koruyucu krem kullanın
– Çocukları uzun süre güneşte kalmaktan korumak özellikle önemlidir, çünkü aşırı güneşe maruz kalma, yaşamın ilerleyen dönemlerinde UV ile ilgili hastalık riskini önemli ölçüde artırabilir.

“Bu uygulama, şirketlere ve işçilere tehlikeli işleri belirlemede ve güvenlik ve sağlık önlemlerini planlamada yardımcı olmak için de yararlı bir araçtır. Uluslararası Çalışma Konferansı, 10 Haziran’da güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamını yeni bir “Temel İlke ve Çalışma Hakkı” olarak tanıyan bir kararı kabul etti. İşle ilgili yaralanmaları ve hastalıkları önlemek için daha fazla çaba gösterilmesi için bu uygulama küresel bir çağrıdır. ILO’nun Yönetişim Departmanı Direktörü Vera Paquete-Perdigão, SunSmart Global UV gibi araçlar bu çabalara küçük ama faydalı bir katkıdır” dedi.

UV Endeksi

SunSmart Global UV App launched

Uygulama, dünya yüzeyindeki güneş UV radyasyonunun seviyesini tanımlayan UV İndeksine dayanmaktadır. UV İndeksi 1 (veya “Düşük”) ile 11 ve üstü (veya “Aşırı”) arasında bir ölçekte rapor edilir. İndeks değeri ne kadar yüksek olursa, cilde ve göze zarar verme potansiyeli o kadar yüksek olur ve cilt üzerinde zararın oluşması için gereken süre o kadar da kısa olur. Maksimum UV İndeksi, güneşin gökyüzünde en yüksek durumda olduğu öğle saatleridir. UV İndeksi 3 veya üzeri olduğunda dış mekan aktivitelerine uyum sağlanması ve güneş koruması kullanılması önerilir. UV hasarı kümülatiftir ve insanlar düşük seviyelerde bile uzun süre maruz kaldıklarında UV zararlı olabilir.

Uygulama, UV raporlama ve halk sağlığı uygulamalarına dünya çapında tutarlılık getirmeyi amaçlamaktadır. Her ikisi de Avustralya’daki DSÖ İşbirliği Merkezleri olan Victoria Kanser Konseyi ve Avustralya Radyasyondan Korunma ve Nükleer Güvenlik Ajansı tarafından geliştirilmiştir.

Küresel Solar UV İndeksi, halkı yüksek UV güneş radyasyonu seviyeleriyle ilişkili potansiyel sağlık riskleri konusunda bilgilendirmek ve uyarmak için ; Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ve Alman Federal Birliği Radyasyondan Korunma Dairesi (Bundesamt für Strahlenschutz, BfS),tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram