Tayfunlar Çin’de rekor yağışlar ve yıkımlara neden oldu.

Tropikal siklonların yol açtığı rekor yağışlar Çin’in başkenti Pekin ve yakın çevresindeki Hebei eyaletinde yıkıma ve can kayıplarına yol açtı.

Pekin, kayıtların 140 yıl önce tutulmaya başlamasından bu yana en şiddetli yağışını geçtiğimiz birkaç gün içinde kaydetti. Xinhua Haber Ajansı’nın Pekin Meteoroloji Servisi’nden aktardığı bir rapora göre, 29 Temmuz Cumartesi günü saat 20:00 ile 2 Ağustos Çarşamba günü saat 07:00 arasında şehirdeki bir rezervuarda 744.8 milimetre yağış kaydedildi. Bu değer bir fırtına sırasında kaydedilen en yüksek yağış miktarı olarak kayıtlara geçti.

Bir düzineden fazla can kaybının yaşandığı ve 125.000’den fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi. Dramatik fotoğraflar ve film görüntüleri, nehirlere dönüşen, altyapıyı ve arabaların sürüklendiği yolların olduğu görüntüleri ortaya çıkardı.

WMO Hizmetler Departmanı Direktörü Dr. Johan Stander, “Bu felaket, bu yaz Asya’yı ve dünyanın diğer bölgelerini etkileyen, aşırı yağışlar ve yüksek sıcaklıklar da dahil olmak üzere bir dizi yüksek etkili olayın sadece sonuncusu” dedi. “Dünya üzerindeki herkesin hayat kurtaran erken uyarılara erişimini sağlamaya yönelik BM’in Herkes için Erken Uyarılar girişiminin aciliyetinin kanıtlarını her gün görüyoruz.”

Doksuri ve Khanun Tayfunları

Yağışlar, Filipinler’den hareket ederek 29 Temmuz’da güneydoğu eyaleti Fujian’da karaya ulaştığında yıkıcı bir iz bırakan güçlü Doksuri Tayfunu tarafından tetiklenmiştir. Bu güçlü tayfunun devasa yağmur kümeleri Pekin’in kuzeyine ve Sarı ve Huaihe nehirleri boyunca uzanan bölgelere kadar uzandı.

Hem Filipinler hem de Çin’deki meteoroloji yetkilileri en üst düzeyde alarm vererek Pasifik tropikal siklon sezonunun beşinci isimli fırtınası olan Doksuri için deniz, kara ve hava ulaşımının askıya alınmasını emretti. Filipinler’de de tayfunlar nedeniyle düzinelerce can kaybı olduğu bildirildi.

Pekin ve Tianjing’de biriken yağışlar: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, sel önleme ve afet yardım çalışmalarına ilişkin talimatında sel ve jeolojik afetlerde kaybolan ya da mahsur kalan insanların topyekûn aranması ve kurtarılmasını istedi.

Xi Jinping, tüm yerel yönetimlerden kayıp ve mahsur kalan insanları aramak ve kurtarmak için tüm çabayı göstermelerini, yaralıları tedavi etmek ve kurbanların ailelerini rahatlatmak için ellerinden geleni yapmalarını ve kayıpları en aza indirmeleri için gerekenleri yapmalarını istedi. Felaketten etkilenen insanların düzgün bir şekilde yeniden yerleştirilmesi, ulaşım, iletişim ve elektrik gibi zarar gören altyapının onarılmasına çok dikkat edilmesi ve mümkün olan en kısa sürede normal üretim ve yaşam düzeninin yeniden tesis edilmesi gerekmektedir.

Xi Jinping, şu anda “yedi alt ve sekiz üst” sel kontrolünün kritik döneminde, tüm bölgelerin ve ilgili departmanların sorumluluklarına büyük önem vermeleri ve bunları sıkıştırmaları, izleme, tahmin ve erken uyarıyı güçlendirmeleri, devriye görevini güçlendirmeleri, kilit sel önleme bölümlerine yakından dikkat etmeleri, çeşitli sel önleme tedbirlerini uygulamaları ve insanların can ve mal güvenliğini ve toplumun genel istikrarını sağlamak için her türlü çabayı göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Sağanak yağış Pekin’i çevreleyen Hebei eyaletini de etkisi altına alarak nehirlerin kabarmasına, köprülerin hasar görmesine ve insanların tahliye edilmesine yol açtı. Hebei Salı günü yağmur fırtınaları için turuncu alarmı yeniledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün Bölgesel İhtisas Merkezi Tokyo Tayfun Merkezi’ne göre, yeni bir büyük ve çok güçlü tayfun olan Khanun, Japonya’nın Okinawa adasında yıkıcı rüzgarlara ve şiddetli yağışlara neden oldu. Çin’de karaya ulaşması beklenmese de, Çin’in doğusundaki Zhejiang Eyaletinin kıyı bölgelerini vuran fırtına gelgitlerine dair uyarılar var. Zhejiang eyaletinin sel kontrol ve kuraklık yardım merkezine göre, yaklaşık 200.000 kişinin tahliye edildiği ve 14.000’den fazla kurtarma görevlisinin hazır beklediği bildirildi.

Aşırı yağışlar

Geçtiğimiz haftalarda Asya’da bir dizi aşırı yağış olayı yaşandı.

Kore Cumhuriyeti’ni 14 Temmuz’da vuran sağanak yağmur ve sel felaketinde 40 kişinin öldüğü bildirilmiştir.

Kuzey Hindistan’da şiddetli muson yağmurları sırasında nehirlerin taşması sonucu yollar ve köprüler çökmüş, evler sürüklenmiş ve onlarca kişi hayatını kaybetmiştir. Dağlık Himachal Pradesh eyaleti, Punjab, Rajastan ve Uttar Pradesh bölgeleri gibi kötü etkilendi. Yeni Delhi’nin bir günde 153 milimetre (6 inç) yağmur yağmasıyla son 40 yılın en yağışlı Temmuz gününü yaşadığı bildirildi.

Japon Meteoroloji Ajansı (JMA) Pazartesi günü ülkenin üçüncü büyük adası olan Kyushu’daki Fukuoka ve Oita vilayetleri için şiddetli yağmur acil durum uyarıları yayınladı. Her ikisi de Kyushu bölgesinde bulunan Minousan’da 10 Temmuz’da 376.0 mm ve Hikosan’da 361.5 mm ile yeni bir günlük yağış rekoru kırıldı.

WMO Hidroloji, Su ve Kriyosfer Direktörü Dr. Stefan Uhlenbrook, “Gezegenimiz ısındıkça, beklentimiz daha yoğun, daha sık ve daha şiddetli yağış olayları göreceğimiz ve bunun da daha şiddetli sellere yol açacağı yönünde” dedi.

Asya, suyla ilgili tehlikelere karşı özellikle savunmasız bir kıtadır. WMO’nun Asya’da İklimin Durumu 2022 raporuna göre, geçen yıl bölgede 81 büyük doğal tehlike olayı meydana gelmiş ve bunların %83’ünü sel ve fırtına olayları oluşturmuştur.

Bu olaylar, %90’ı selle ilişkili olmak üzere 5.000’den fazla kişinin ölümüne yol açmıştır. Genel olarak, doğal tehlike olayları 50 milyondan fazla insanı doğrudan etkilemiş ve 36 milyar ABD dolarının üzerinde zarara yol açmıştır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram