TCCD’ de Meteoroloji Uzmanı olsaydı…..

tarafından gönderildi

TCDD’de meteoroloji uzmanı olsaydı kaza yaşanmazdı iddiası

ntv.com.tr

23.10.2018 – 06:21Türkiye

tren kazası Tekirdağ 3.jpg

Çorlu’da yaşanan tren faciasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) meteoroloji birimi ve uzmanı olmadığını açıkladı. Bağımsız Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı da, “Mesela havalimanlarında meteoroloji birimi var. Ancak bizde yok. TCDD uyarılsaydı önlem alınır ve bu kaza olmazdı” dedi.

Makinistler kaza anını anlattı (Çorlu’da tren kazası)

25 kişinin öldüğü ve 341 kişinin yaralandığı tren faciasına ilişkin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, TCDD’de meteoroloji birimi ve uzmanı olmadığını ve meteoroloji haberlerini kendilerinin takip ettiğini açıkladı.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberinde, kaza günü havanın açık ve normal olduğunu anlatan Polat “Birden bu kadar yağış olacağını tahmin edemedik. Herhangi bir kaynaktan aşırı yağış olacağına dair bir bilgi gelmedi” dediği belirtildi.

Haberde görüşlerine yer verilen Bağımsız Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş da TCDD’de meteoroloji birimi olmadığını, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile işbirliği kurulmadığını belirterek şunları söyledi: “Bu hizmetin önemi Çorlu’dan sonra öne çıktı. Çalışanlar hava durumunu ya biri ihbar edince ya da çeşitli haber kaynaklarından öğreniyordu. Herkes başının çaresine bakıyordu. Bu kaza gösterdi ki meteoroloji birimi kesinlikle ihtiyaçtır. Mesela havalimanlarında meteoroloji birimi var. Ancak bizde günlük ya da haftalık bilgi akışı yok. Halbuki normalin üzerinde hava hareketi olduğunda kurumun uyarılmasının ne büyük ihtiyaç olduğunu gördük. TCDD uyarılsaydı önlem alınır ve bu kaza olmazdı.”

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram