Sayın Meslektaşlarımız. 21/06/2018 Tarihinde TV24 adlı  Televizyon Kanalında yayınlanan bir program üzerine Odamızın ilgili kanala yazmış olduğu yazı aşağıdadır.

 

Sayın Yetkili;

Dün (21.06.2018) kanalınızda yayınlanan ve  Yurdumuzda meydana gelen yağışlar ile ilgili programınızda konuğunuz olan Sayın Ömer ÖZKAYA ” dış güçlerin yağmur yağdırdığı, daha bir hafta önce Ankara’ya portakal büyüklüğünde dolu yağdı, yollar kapandı. Hatay’ın bir ilçesinde 2 metrekareye 5 metrekare  bir alana gökyüzünden kova kova su döküyorlar. Ben Ankara’da yolları su bastı ya , ben o yağmurun doğal olmadığı kanaatindeyim. Böyle bir yağmuru İstanbul’da denemek isteyebilirler. Ankara’daki o felakete 15 dakikalık bir yağış sebeb oldu. Bunları yapıp deniyorlar. Ve bakıyorlar 15 dakikada ne oldu diye. Peki o yağmur 1 saat devam etseydi…” şeklinde ifadeler yer almıştır.

Konu hakkında en ufacık bilgisi ve eğitimi olmayan bir kişi tarafından bu sözler tamamen belli bir siyasi partiyi savunmak için ” siyasi bir refkleks ile söylenen”  sözlerdir. Ülkemizin hemen hemen  her yerindeki yerleşim birimleri , yöneticilerinden bağımsız olarak, bu tip yağışlara uygun yeterli alt yapıya sahip değildir. Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak yıllardır bu gerçeği yetkililere ifade etmekteyiz. Sorun bugünün sorunu değildir. Geçmişte de böyleydi, şu anda da böyle ve korkarız ki bu yaklaşımla bundan sonra da böyle devam edecektir. Tüm dünyada 1960 lı yıllardan itibaren “Şehircilik Meteorolojisi ” adı altında meteorolojinin bir ihtisas dalı oluşmuşken ülkemizde halen böyle bir ihtisas dalının varlığından söz edemiyorsak kabahati ” dış güçlere ” atmak kimseye bir şey kazandırmaz. Bu nedenle sorunlara doğru teşhis koymak ve buna göre doğru çözümler üretmek daha uygun olacaktır.

İklim değişikliği konusu;  tüm dünyada binlerce bilim insanının üzerinde  çalıştığı bir konudur. Bugün tüm dünya ülkeleri iklim değişikliğinden etkilenmekte ve değişimin hızını azaltmak için  konunun uzmanları bilim insanlarının  bir dizi çözüm önerilerini hayata geçirmeye çalışmakta iken ” iklimi dış güçler manipule ediyor ” demek akla ve mantığa uygun olmadığı gibi doğru çözümlerden de uzaklaşmak demektir.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (  World Meteorological Organization ) iklim değişimi nedeniyle yağış rejiminde zamansal ve alansal değişimlerin olacağını, yerleşim alanlarında, şehir selleri adını verdiğimiz, yağışlara  bağlı sel olaylarının daha sık görüleceğini ve bundan en çok gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin etkileneceğini bildirmiştir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Meteoroloji bir dalıdır. Multidisipliner olan bu bilim dalının ülkemizde ki  birincil temsilcileri ise Meteoroloji Mühendisleridir. Bu nedenle meteoroloji alanında doğru bilgiye sahip olmanın ve halkımızı doğru bilgilendirmenin yolu;  konuklarınızı konunun uzmanı olan Meteoroloji Mühendislerinden seçmek olmalıdır.

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası olarak bu vesile ile bir kez daha ; yaklaşık yarım asırlık sahip olduğumuz bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi ülkemizin gelişmesi ve halkımızın refahı ve doğru bilgilendirilmesi için tüm paydaşlarla paylaşmaya hazır olduğumuzu bildiririz.

Saygılarımızla.

 

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Adına

Fırat ÇUKURÇAYIR

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram