Kuraklığa karşı önlemleri arttırın

UNCCD: Step up action on drought

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nden (UNCCD) yeni bir rapora göre ; kuraklığı yönetmek konusunda insanlık “bir yol ayrımında” ve mümkün olan her aracı kullanarak acilen kuraklığın etkileri azaltılmalıdır.

UNCCD’nin 15. Taraflar Konferansı’nda (COP15, 9-20 Mayıs, Fildişi Sahili, Abidjan’da) Kuraklık Günü münasebetiyle 11 Mayıs’ta “Rakamlarla Kuraklık 2022” yayınlandı. Bu yayın; tüm küresel bölgelerde öncelikle kuraklığa hazırlık ve dayanıklılığa küresel ölçekte tam bağlılık çağrısında bulunuyor

Kuraklıkla ilgili bilgi ve verilerin güvenilir bir özeti olan rapor, 20 Mayıs’ta COP15’in sonunda yayınlanacak olan UNCCD’nin 196 üye ülkesinin çeşitli kararlarından birinin müzakerelerine bilgi verilmesine yardımcı olmaktadır..

UNCCD İcra Sekreteri İbrahim Thiaw; Bu yayının gerçekleri ve rakamları aynı yöne işaret ediyor: sadece insanlığı değil, aynı zamanda tüm yaşamın hayatta kalmasının bağlı olduğu ekolojik sistemleri de etkileyen kuraklıkların süresi ve etkilerin ciddiyetinde yukarı yönlü bir gidişat olduğunu” belirtiyor

Rapor, WMO’nun 18 Mayıs’ta yayınlanan ve Afrika Boynuzu gibi dünyanın bazı bölgelerinde kuraklığın zayıflatıcı etkilerini vurgulayacak olan 2021’deki Küresel İklim Durumu raporundan önce yayınlandı.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, konferans için hazırladığı bir video mesajında, kuraklık sorununu çözmeye çalışan WMO girişimlerini vurguladı. Örneğin, WMO, ani sel, kuraklık, kum ve toz fırtınaları da dahil olmak üzere erken uyarı hizmetlerinin kapsamını genişletmek ve daha geniş bir “Su ve İklim Koalisyonunun” parçası olarak hidrolojik gözlem sistemini güçlendirmek için çalışıyor.

Zorluklar büyüyor.

“Dünyanın birçok yerinde toprak neminde düşüş var ve bu tarımsal üretim söz konusu olduğunda çok dikkat çekici.”

UNCCD: Step up action on drought

UNCCD: Kuraklıkla ilgili eylemleri hızlandırın

“Dünyanın birçok yerinde toprak neminde düşüş var ve bu tarımsal üretim söz konusu olduğunda bu çok dikkat çekici. Buzulların erimesinde bir artış gördük, bu da nehirlerden daha az tatlı su aldığımız anlamına geliyor. Yağış düzenlerinde değişiklikler gördük. Dünyanın bazı bölgeleri daha kuru, bazı bölgeleri ise daha fazla sel sorunu yaşıyor” dedi.

WMO ve Küresel Su Ortaklığı (GWP), Entegre Kuraklık Yönetim Programının (IDMP) ortak sponsoru ve UNCCD, FAO, UNESCO ve diğerleri dahil olmak üzere yaklaşık 40 ortak kuruluşla ortaklık yapıyor. IDMP, entegre kuraklık yönetiminin üç ayağını geliştirmiştir: 1) kuraklık erken uyarı ve izleme, 2) kuraklık hassasiyeti ve risk değerlendirmeleri ve 3) risk azaltma, hazırlık ve müdahale.

Kuraklık Günü’nün son oturumunda, WMO, ülkelerin kuraklık politikalarını eyleme geçirmelerini savunmak için 2023’te gerçekleşecek olan Ulusal Kuraklık Politikaları hakkında 2013 Yüksek Düzeyli Toplantısının takibini organize etmek için IDMP ortaklarıyla bir oturum düzenledi. .

Rakamlarla Kuraklık raporu, ikna edici bir harekete geçirici mesaj oluşturmaktadır.

Örneğin:

2000 yılından bu yana kuraklıkların sayısı ve süresi %29 arttı

1970’den 2019’a kadar, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere hava, iklim ve su ile ilgili oluşan afetlerin % 50’sinden ve afetle ilgili ölümlerin % 45’inden sadece kuraklık sorumluydu.

Kuraklık, doğal afetlerin %15’ini temsil ediyor, ancak en büyük insani zararı, 1970-2019 yılları arasında yaklaşık 650.000 ölüme neden oldu.

1998’den 2017’ye kadar, kuraklıklar kabaca 124 milyar ABD doları tutarında küresel ekonomik kayıplara neden oldu.

2022’de 2,3 milyardan fazla insan su stresiyle karşı karşıya; yaklaşık 160 milyon çocuk şiddetli ve uzun süreli kuraklıklara maruz kalacak.

En iyi ve en kapsamlı çözümlerden biri, bozulmuş su döngülerinin altında yatan faktörlerin birçoğunu ve toprak verimliliğinin kaybını ele alan arazi restorasyonudur. Rapora göre, mümkün olan her yerde doğayı taklit ederek ve işlevsel ekolojik sistemler yaratarak, peyzajlarımızı daha iyi ve yeniden inşa etmeliyiz.

Restorasyonun ötesinde, yeterli finansman ve siyasi irade tarafından yönlendirilen koordinasyon, iletişim ve işbirliğini içeren “reaktif” ve “kriz temelli” yaklaşımlardan “proaktif” ve “risk temelli” kuraklık yönetimi yaklaşımlarına bir paradigma değişimine ihtiyaç vardır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram