WMO, 38⁰C’lik yeni Arktik sıcaklık rekorunu tanıyor

Hava ve İklim ile ilgili extrem arşivleri yeni ölçülen ekstremler ile değişen iklimi yansıtıyor

CENEVRE, 14 Aralık 2021 (WMO)

WMO recognizes new Arctic temperature record of 38⁰C

– Rusya’nın Verkhoyansk kasabasında 20 Haziran 2020’de 38°C (100.4°F) olarak ölçülen sıcaklık değeri, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) tarafından yeni bir Arktik sıcaklık rekoru olarak tescil edildi.

Kuzey Kutbu’ndan çok Akdeniz’e yakışan sıcaklık, olağanüstü ve uzun süreli bir Sibirya sıcak hava dalgası sırasında bir meteoroloji gözlem istasyonunda ölçüldü. Kuzey Kutbu Sibirya’daki ortalama sıcaklıklar, geçen yıl yazın büyük bölümünde normalin 10 °C üzerine çıkarak, yıkıcı yangınları körükledi, büyük deniz buzu kaybına neden oldu ve 2020’de kayıtlara geçen en sıcak üç yıldan biri olarak önemli bir rol oynadı.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “Bu yeni Kuzey Kutbu kaydı, WMO Hava ve İklim Extremleri Arşivi’ne bildirilen değişen iklimimiz hakkında alarm zillerini çalan bir dizi gözlemden sadece birisidir. 2020’de Antarktika kıtası için de 18.3°C yeni bir sıcaklık rekoru oldu” dedi.

“WMO araştırmacıları şu anda dünyanın en sıcak yeri olan California’daki Death Valley’de ( Ölüm Vadisi ) hem 2020 hem de 2021’de kaydedilen 54.4°C’lik sıcaklık değerlerini hemde İtalya’nın Sicilya adasında bu yaz bildirilen ve yeni bir rekor olan 48.8°C Avrupa sıcaklık rekorunu doğrulamaya çalışıyorlar. WMO Hava ve İklim Extremleri Arşivi geçmişte hiç bu kadar çok sayıda eşzamanlı extrem soruşturmasına yapmamıştı” dedi Prof. Taalas.

Kuzey Kutbu, dünyanın en hızlı ısınan bölgeleri arasında yer alıyor ve küresel ortalamanın iki katından fazla ısınıyor. Aşırı sıcaklık ve devam eden iklim değişikliği, bir WMO uzman panelini, Uluslararası Hava ve İklim Extremleri Arşivi’ne “66.5⁰’ ve kuzeyini de Kuzey Kutup Dairesi” olarak iklim kategorisine eklemesine neden oldu.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi (WMO_Archive_for_Extreme_Weather_Records), dünyanın en yüksek ve en düşük sıcaklıklarını, yağış miktarlarını, en ağır dolu tanesini, en uzun kurak dönemi, maksimum rüzgarı, en uzun şimşek çakmasını ve havayla ilgili ölümleri kaydetmektedir.

Yeni kategorinin oluşturulması, artık her iki Kutup bölgesinin de arşiv sistemi içinde temsil edildiği anlamına gelir. 2007’den bu güne kadar , WMO, Antarktika bölgesi için (60⁰S’deki veya daha güneyindeki kutup bölgeleri, Antarktika Antlaşması’nda yer alan kara ve buz sahanlığı alanlarına karşılık gelen alanlar) aşırı sıcaklıkları kaydetmektedir.

Verkhoyansk, Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 115 kilometre kuzeyindedir ve meteoroloji istasyonu 1885’ten beri sıcaklıkları gözlemlemektedir. Sakha Cumhuriyeti’nin (Yakutya) kuzey kesiminde yer almaktadır, Karasal iklim (çok soğuk kış ve sıcak yaz) koşullarının hüküm sürdüğü Doğu Sibirya’nın aşırı derecede sert kuraklığa sahip bir bölgesindedir.

” Bu araştırma ; Temel olarak, dünyanın iklimsel olarak önemli bir bölgesinde meydana gelen artan sıcaklıkları gözler önüne seriyor ve altını çiziyor. WMO İklim ve Extrem Hava Koşulları Raportörü Profesör Randall Cerveny, “Aşırı sıcaklıkların sürekli izlenmesi ve değerlendirilmesi yoluyla, dünyanın kritik bölgesi olan Kutuplar’da’ meydana gelen değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabiliriz” dedi.

Prof. Cerveny, Bu çalışmalar ayrıca “İklim sisteminin durumuna ilişkin bilgiler sağlayan uzun vadeli gözlemlerin sürdürülmesi ihtiyacını da ortaya koymaktadır” dedi.

İklim Anlık Görüntüleri

WMO_Archive_for_Extreme_Weather_Records

WMO’nun tüm extrem değerlerin değerlendirmelerinde olduğu gibi (örneğin, sıcaklık, basınç, rüzgar vb.), WMO’nun karar vermesi için sunulan extrem değerler, mevcut iklimimizin ‘anlık görüntüleri’ dir. Gelecekte Kuzey Kutbu bölgesinde daha büyük extremlerin meydana gelmesi mümkündür hatta büyük bir olasılıkla gerçekleşecektir. Bu tür gözlemler yapıldığında, bu tür gözlemlerin extrem değerler olarak gerçekliğini doğrulamak için yeni WMO değerlendirme komiteleri oluşturulacaktır.

Ünlü İngiliz iklim bilimci ve komite üyesi Dr Phil Jones, ” Bu ölçüm değeri açıkça Sibirya genelinde ısınma olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Avustralya Meteoroloji Bürosu’ndan ve değerlendirme komitesinin bir başka üyesinden Dr Blair Trewin, “Bu tür ölçüm değerlerinin doğrulanması, iklimimizin en uç noktalarının nasıl değiştiğine dair güvenilir bir kanıt temeli oluşturması açısından son derece önemlidir” dedi.

Ayrıntılı doğrulama

Uzmanlar komitesi, Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi ( ECMWF), ERA5 in yeniden analizi de dahil olmak üzere mevcut verilerin derinlemesine bir analizini yaptı.

Verkhoyansk’ta alınan gözlemlerin çevredeki istasyonlarla tutarlı olduğunu ve ekipman, yerleşim ve lojistiklerin Yakutya Roshydromet Departmanı tarafından sertifikalandırıldığını belirlediler. Hava koşulları – bölge üzerinde oturan çok güçlü bir üst seviye sırt ile uyumlu- rekor sıcaklıkla da tutarlıydı.

Bu, WMO Arşivi için yeni bir iklim kategorisi değeri olduğundan, komite, iklim verilerinin, karşılaştırılabilir değere sahip diğer olası Arktik extremler içinde kontrol edilmesini istedi.

Komite; Kuzey Kutbu ülkelerinin ulusal kayıtlarına göre bugüne kadar herhangi bir Kuzey Kutbu bölgesinde 38 °C veya üzerinde bilinen sıcaklıkların bulunmadığına dair yapılan tarihsel araştırmalar ışığında ve titiz bir analizden sonra Kanada’da geçmişte yapılan hiçbir gözlemin bu değeri aşmadığı sonucuna varmıştır.

Bu araştırmayla eş zamanlı olarak, WMO Archive of Extremes, Kuzey Kutup Dairesi’ndeki veya kuzeyindeki alanlar için resmi olarak kaydedilen en düşük resmi sıcaklığı 22/12 (Aralık)/ 1991’de Klinck AWS’de -69.6°C (-93.3°F) olarak tescil etmişdir. Grönland [72°18’K, 40°28’B, yükseklik: 3216m (10551ft)]. Bu değer aynı zamanda Kuzey Yarımküre için kaydedilen en düşük sıcaklıktır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram