WMO , ASYA-PASİFİK BÖLGESEL İŞBİRLİĞİNİ ARTTIRIYOR

tarafından gönderildi

WMO, Asya-Pasifik’te bölgesel işbirliğini artırıyor..

Ocean colours: Alfred Lee (Hong Kong S.A.R., China)

WMO ile Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu arasındaki başarılı işbirliğini simgeleyen Tayfun Komitesi, 53. yıllık oturumunu 23-25 ​​Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştiriyor.

Ulusal Meteorolojik ve Hidrolojik Hizmetler (NMHSs) ve ulusal Afet Risk Azaltma (DRR) ajanslarından katılımcılar, geçmiş oturumun başarılarını, tropikal kasırga ve tayfunların neden olduğu mal ve can kayıplarının azaltılmasına yönelik araştırmalar ve işbirlikleri hakkında bilgi alışverişinde bulunacak.

COVID-19’un yol açtığı yıkım ve yıkıcı etkilerin yanı sıra, Asya-Pasifik bölgesi 2020’de tropikal siklonlar, seller, kuraklıklar, kum ve toz fırtınaları ve sıcak hava dalgaları gibi art arda gelen tehlikelerle sarsıldı. Batı Kuzey Pasifik ve Güney Çin Denizi üzerinde 23 tropikal siklon oluştu.

Sezonun en güçlü tropikal kasırgası Super Typhoon Goni (2019) idi. 1 Kasım’da kuzey Filipinler’e karaya çıktı ve felaket olarak adlandırılabilecek hasarlara neden oldu. Virac’ta minimum 912.1 hPa basınç bildirildi ve Legaspi City’de maksimum hızı 198 km / s olan rüzgar rapor edildi. Filipinler ulusal meteoroloji ve hidroloji servisi PAGASA’nın raporuna göre, 25 kişi öldü ve 399 kişi yaralandı. Sosyal ve ekonomik olarak meydana gelen kaybın 17 milyar Filipinler Pezosu’nun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

İki büyük tropikal siklon, Eylül ayının başlarında birkaç gün içinde Kore Yarımadası’na ulaştı; Typhoon Maysak, 3 Eylül’de Busan yakınlarında karaya çıktı ve onu 7 Eylül’de Haishen izledi.

Maysak, Jeju Adası’ndaki bir bölgeye iki günde 1037 mm yağış ve 8 metreden fazla yüksek dalgalar ile adada hızı 165,6 km / saate kadar çıkan rüzgarlar oluşturdu.

Kore Meteoroloji İdaresi tarafından Tayfun Komitesine sunulan bir rapora göre, Mayask ve Haishen’in hasar maliyetleri, 548 milyon USD civarında oldu. Her iki tropikal siklon da Kore Yarımadası’nda ve Japonya’nın batısında önemli su baskınlarına yol açtı ve Maysak geçişi sırasında batı Japonya açıklarında bir gemi battı ve 41 kişi hayatını kaybetti.

Sürdürülebilir Kalkınma

Bölgedeki ülkeler 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH’ler) ulaşmayı taahhüt etmiş lerdir. Kimsenin geride kalmamasını’ sağlamak için bu nüfusların güçlükle kazanılan afetlere duyarlı kalması ilkesi son derece önemlidir.

Typhoon Komitesi’nin başarısını temel alan WMO, ağır bir ekonomik ve insani zarara neden olan doğal afetlere karşı daha fazla direnç oluşturmak için bölgedeki ülkelerle ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla da ortaklaşa çalışmaya devam ediyor.

Özellikle 2020’de WMO ve UNESCAP, Mutabakat Zaptı (MoU) kapsamında işbirliğine dayalı faaliyetler uygulamaya odaklandı. Bu faaliyetler, her iki kuruluşun iklim ve afet risklerine karşı direnç oluşturma çalışmalarından ve etkiye dayalı erken uyarı hizmetleri ve sistemlerinin teşvik edilmesinden elde edilen sinerjik faydaları vurgulamaktadır.

Bu Mutabakat Zaptı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve UNESCAP İcra Sekreteri Armida Salsiah-Alisjahbana ve WMO Genel Sekreteri Prof.Petteri Taalas tarafından 21 Eylül 2019 tarihinde New York’ta düzenlenen BM İklim Zirvesi sırasında yenilenmiştir. Uyum değerlerine ve hedeflerine ve karşılıklı ilgi alanlarında birlikte çalışma arzusuna dayanmaktadır.

WMO tarafından Güneydoğu Asya’da Çoklu Tehlike Erken Uyarı Sistemlerinin ve Erken Eylemlerin Güçlendirilmesi üzerine Ortak bir Çalıştay organize edildi. UNESCAP tarafından Tayland Bangkok’ta 18-20 Şubat 2020 tarihleri ​​arasında düzenlendi. Katılımcılar, Güneydoğu Asya çapında Hidrometeorolojik afet risk yönetiminin ve Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Hizmetlerinin kapasite geliştirmesinin güçlendirilmesi çerçevesini geliştirme konusunda fikir birliğine vardı.

Bölgesel İklim Programı Fora (RCOFs), 1990’ların sonlarından bu yana mevsimsel iklim tahmini ve bunun en çok etkilenen sosyo-ekonomik sektörler üzerindeki olası etkileri konusunda işbirliği, bilgi ve bilgi paylaşımını teşvik etmek için WMO ve ortakları tarafından yönlendirilmiş ve desteklenmiştir.

Bu ortaklar; Etki temelli ürünler aracılığıyla RCOF çıktılarına daha fazla değer katma potansiyeli UNESCAP tarafından Güney Asya Mevsimsel İklim Programı Forumu (SASCOF), Asya Bölgesel İklim İzleme, Değerlendirme ve Tahmin Forumu (FOCRAII) ve Doğu Asya Kış İklim Görünümü Forumu (EASCOF) dur.

WMO, Birleşmiş Milletler’in Asya ve Güney-Batı Pasifik’teki Bölgesel İşbirliği Platformundaki resmi üyeliğiyle ileriye bakıldığında, 2020’nin başarılarını inşa edecek ve daha geniş sürdürülebilir kalkınma bağlamında bölgesel işbirliğini daha da genişletecektir.

2021’de ortaklık, iklim ve afet riskine karşı direnç sağlamak için kritik öneme sahip misyonunu sürdürecek; ve Asya Pasifik bölgesinde etkiye dayalı erken uyarı hizmetlerinin sosyal ve ekonomik faydalarını ortaya çıkaracaktır.

WMO’nun uzun süredir devam eden ve çok yönlü bölgesel girişimleri ile Asya-Pasifik’teki kapasite geliştirme programları şimdi daha da etkinleşecektir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram