WMO, AVRUPA KITASI SICAKLIK REKORUNU DOĞRULADI.

tarafından gönderildi

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), 11 Ağustos 2021 tarihinde İtalya’da 48,8°C (119,8°F) ile kıta Avrupası için yeni bir sıcaklık rekoru kırıldığını resmen teyit etti. Sonuç International Journal of Climatology’de yayımlandı.

Atmosfer bilimcilerinden oluşan uluslararası bir panel, İtalya’nın Sicilya adasındaki Syracuse’da bulunan otomatik bir meteoroloji istasyonu tarafından kaydedilen sıcaklığı doğrulamıştır. WMO Bölge VI (Avrupa) Asya’nın bazı kısımlarını (örneğin İsrail, Türkiye ve Suriye) ve Grönland’ı içerdiğinden, WMO ekstrem değerleri hem bölgenin tamamı hem de ‘kıta’ Avrupa’sı için kayıtlarla kategorize edilmiştir.

Kıta Avrupası için bir önceki rekor 48.0 °C (10 Temmuz 1977) ile Yunanistan’ın Atina ve Elefsina şehirlerine aitti. Bu rekor, resmi hükümet kaynaklarına dayandırılmış ve 2007 yılında kurulduğu sırada WMO Küresel Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivine dahil edilmiştir. Ancak, son İtalya sıcaklığının aksine bağımsız bir WMO doğrulaması yoktu.

WMO İklim ve Hava Durumu Aşırı Uçlar Raportörü Prof. Randall Cerveny, “Karar için WMO’ya sunulan ekstrem değerler, mevcut iklimimizin ‘anlık görüntüleridir’. Gelecekte Avrupa genelinde daha büyük aşırılıkların yaşanması mümkün, hatta muhtemeldir. Bu tür gözlemler yapıldığında, WMO’nun yeni değerlendirme komiteleri bu tür gözlemleri aşırı uçlar olarak karara bağlamak üzere oluşturulacaktır,” diyor.

“WMO’nun hava gözlemlerini tasdik ederken gösterdiği titiz özen nedeniyle çoğu soruşturma çok uzun prosedürlerdir. Böylesine özenli bir değerlendirme, küresel sıcaklık kayıtlarımızın doğru bir şekilde ölçüldüğüne dair kritik bir güven sağlamaktadır. Bunun da ötesinde, bu araştırma dünyanın belirli bölgelerinde sürekli yüksek sıcaklık rekorları kırılması yönündeki endişe verici eğilimi ortaya koymaktadır.”

Birçok WMO değerlendirmesi International Journal of Climatology gibi hakemli dergilerde yayınlanmaktadır. Dünyanın en yüksek ve en düşük sıcaklıkları, yağış miktarı, en şiddetli dolu yağışı, en uzun kurak dönem, en şiddetli rüzgar, en uzun şimşek çakması ve hava koşullarına bağlı ölümlerle ilgili kayıtları içeren Aşırı Hava ve İklim Arşivi’nin resmi web sitesinde yer almaktadır.

WMO uzmanlar komitesi şu anda Tropikal Siklon Freddy’nin geçen yıl en uzun süreli tropikal siklon olarak rekor kırıp kırmadığı da dahil olmak üzere bir dizi başka araştırma yürütmektedir.

Karara bağlanan yeni kayıtlar, küresel ve bölgesel ölçeklerde yıllık WMO İklimin Durumu raporları için rekor aşırılıkların karşılaştırılmasında yetkili bir ölçüt sağlamaktadır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram