Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) ve Dünya Gözlemleri Grubu ile ortaklaşa düzenlenen “GENeva ” Çevre Diyalogları toplantısında COVID-19 salgınının iklim bilimi üzerindeki etkilerini ele aldı.

GENeva ” Çevre Diyalogları Hakkında

“GENeva” Çevre Diyalogları’nın özel oturumunda COVID-19 serisi, pandemisinin küresel çevre gündemi üzerindeki etkilerini tartışıldı

Konu ile ilgili Uzmanlar, biyolojik çeşitlilik kaybı, iklim değişikliği, kimyasalların yönetimi ve diğer çevresel tehditler gibi endişe verici eğilimleri tersine çevirmek için dünyamızın kritik şekilde zaman kaybettiğini belirtiyor.

“GENeva” Çevre Diyalogları aşağıdaki konuları ele almaktadır:

Pandeminin organizasyon faaliyetleri üzerindeki etkisi

Organizasyonlara Davet edilen kuruluşların COVID-19 pandemisi tepkisi

Ev sahipliği yapılacak konferanslar ve görüşmeler için yapılan hazırlıklara etkisi

Pandemi nedeniyle etkilenen Bu konferans konferans ve görüşmeler için yeni hazırlıklar ve düzenlemeler.

COVID-19’un İklim Bilimine Etkisi

Pandemi, dünya çapında olmak üzere hem bilimsel kurum kuruluşların , hemde kamu kurumlarının faaliyetlerini ciddi şekilde etkiledi. Bazı programlarda aksamalara, uzun vadeli iklim verilerindeki boşlukların oluşmasına neden oldu.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), dünya gözlem sisteminde meydana gelen bu aksamalarla ilgili olarak endişelerini dile getiren ilk kuruluş oldu.

Bilimsel çalışmalardaki aksamalara ve pandemi nedeniyle iptal olan konferanslara Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarını hazırlayan Baş Yazar toplantıları da eklenmiştir.

Artık tüm dünyada sürdürülebilir bir iyileşme için bilimsel destek ve bilgi paylaşımına odaklanmak gerekmektedir.

COVID-19’un yayılmasını sınırlamak için ülkeler tarafından uygulanan önlemler ve kısıtlamalar, ekonomik faaliyetlerin azalmasına ve karayolu taşımacılığında ciddi bir düşüşe neden oldu. Bunun sonucunda gökyüzü geçici olarak temizlendi ve belirli hava kirleticilerinin seviyeleri düştü.

Bununla birlikte, her ne kadar emisyonlarda düşüş olsada karbondioksit yüzyıllar boyunca atmosferde ve okyanuslarda kalmaya devam edecektir.

Konu ile ilgili Bilim İnsanları; Pandemiye bağlı emisyonlarda meydana gelen herhangi bir geçici düşüşe bakılmaksızın, dünyanın iklim değişikliği çabalarını sürdürmeye kararlı olması gerektiğini sürekli olarak hatırlatmaktadır.

Araştırmacılar ayrıca hava kirliliğinin salgını şiddetlendirmiş olabileceğini buldular.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram