WMO : El Niño geri dönebilir

Cenevre, 1 Mart 2023 (WMO)

Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) : Yeni yapılan bir güncellemeye göre; dünyanın farklı bölgelerinde farklı yerlerde sıcaklık ve yağış modellerini etkileyen, alışılmadık derecede inatçı ve uzun süren La Niña’nın art arda üç yıl ardından önümüzdeki aylarda bir El Niño olayı gelişebilir.

Bununla birlikte, El Nino’nun üç yıl aradan sonra tekrar geri dönüşü muhtemel görülse de, Mart-Mayıs döneminde ENSO-tarafsız koşullar (%90 olasılık) ile devam edecektir. Model tahminlerine ve Güncellemenin hazırlanmasında yer alan uzmanların değerlendirmelerine göre, ENSO tarafsız koşullarının Mayıs’tan sonra da devam etme olasılığı biraz azalsa da yine de yüksek olmaya devam ediyor (Nisan-Haziran’da yüzde 80 ve Mayıs-Temmuz’da yüzde 60).

El Niño’nun gelişme şansı yılın ilk yarısında düşükken (Nisan-Haziran aylarında %15), Mayıs-Temmuz aylarında kademeli olarak %35’e çıkıyor. Haziran-Ağustos ayları için uzun vadeli tahminler, El Niño’nun gelişme olasılığının çok daha yüksek olduğunu (%55) gösteriyor, ancak yılın bu zamanındaki tahminlerle ilişkili yüksek belirsizliğe tabidir.

“21. yüzyılın ilk üç ardışık La Niña’sı nihayet sona eriyor. WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, son sekiz yıllık dönemin rekor düzeydeki en sıcak dönem olmasına rağmen, La Niña’nın soğutma etkisinin artan küresel sıcaklıkları geçici olarak frenlediğini belirtti.

Prof. Taalas, “Şimdi bir El Niño aşamasına girersek, bu muhtemelen küresel sıcaklıklarda artışı tetikleyecektir” dedi.

2016 yılı, El Niño ve iklim değişikliği kombinasyonu nedeniyle şu anda kaydedilen en sıcak yıl olma özelliğinde. Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi tarafından geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre, 2026’ya kadar en az bir yılın rekor düzeyde en sıcak olması ihtimali yüzde 93 ve küresel sıcaklığın geçici olarak sanayi öncesi dönemin 1,5°C üzerine çıkması ihtimali yüzde 50 düzeyindedir.

Mevcut La Niña, Eylül 2020’de 2021’in kuzey yazında kısa bir mola ile başladı. La Niña, tropikal atmosferik dolaşımdaki değişikliklerle birlikte orta ve doğu ekvatoral Pasifik Okyanusu’ndaki okyanus yüzey sıcaklıklarının büyük ölçekli soğumasını ifade eder. . Etkilenen bölgelerde genellikle El Niño’nun tersine hava ve iklim üzerinde zıt ( soğutma) etkileri vardır.

La Niña, Afrika’nın Büyük Boynuzu’ndaki ve Güney Amerika’nın büyük bölümlerindeki sürekli kuraklığın yanı sıra Güneydoğu Asya ve Avustralasya’daki ortalamanın üzerinde yağışla da ilişkisi vardır.

22 Şubat’ta yayınlanan yeni bir bölgesel iklim görünümü, önümüzdeki Mart-Mayıs yağmur mevsiminin istenilen düzeyde olması beklenmediğinden, Afrika Boynuzu’ndaki felaket durumunun daha da kötüleşeceği konusunda uyarıda bulundu.

El Niño ve La Niña fenomeni doğal olarak meydana gelir. Ancak bu oluşumlar, küresel sıcaklıkları artıran, mevsimsel yağış modellerini etkileyen ve havamızı daha aşırı hale getiren insan kaynaklı iklim değişikliğinin arka planında gerçekleşir..

Küresel Mevsimsel İklim görünümü

El Niño ve La Niña, Dünya’nın iklim sisteminin başlıca – ancak tek olmayan – itici güçleridir.

WMO artık ; Köklü ENSO Güncellemesine ek olarak, Kuzey Atlantik Salınımı, Arktik Salınımı ve Hint Okyanusu Dipolü gibi diğer önemli iklim faktörlerinin etkilerini içeren düzenli Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri (GSCU) yayınlamaktadır.

WMO nun ENSO ve Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri, WMO Küresel Uzun Vadeli Tahmin Üretim Merkezlerinden alınan tahminlere dayanmaktadır. Hazırlıkların yapılması, harekete geçilmesi, yaşamları ve geçim kaynaklarının korunması için hükümetleri, Birleşmiş Milletleri, karar vericileri ve iklime duyarlı sektörlerdeki tüm paydaşları desteklemek için mevcuttur.

Mart – Mayıs 2023 sezonu için olasılıksal yağış tahminleri. Temel dönem 1993–2009’dur. Uzun Vadeli Tahmin WMO tarafından oluşturulmuştur.

Ekvatoral orta ve doğu Pasifik için normale yakın ENSO koşullarına bir dönüş öngörülüyor ve diğer okyanus bölgelerine göre genellikle ortalamadan daha yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları tahmin ediliyor. GSCU’ya göre bu, kara alanlarında normalin üzerindeki sıcaklıkların yaygın olarak tahmin edilmesine de katkıda bulunuyor.

La Niña sona eriyor olsa da, bir süre daha gizli etkiler görmemiz muhtemeldir. Bu nedenle La Niña’nın kanonik yağış etkilerinden bazıları hala devam edebilir. Çok yıllı La Niña’nın devam eden etkileri, temel olarak, tek zirve La Niña olayından farklı olarak, uzun süresi ve sürekli sirkülasyon anomalisinden kaynaklanmaktadır.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram