Dünya Meteoroloji Örgütü El Niño koşullarının başladığını ilan etti

El Niño tropikal Pasifik’te gelişir. Muhtemelen küresel sıcaklık artışını daha da artıracaktır.

El Niño, dünyanın farklı yerlerinde hava ve fırtına modellerini doğrudan etkiler

Hayatları ve geçim kaynaklarını kurtarmak için erken uyarılar ve erken eylem son derece önemlidir.

Cenevre 4 Temmuz 2023 (WMO)

El Niño koşulları, yedi yıl sonra ilk kez tropikal Pasifik’te gelişti ve küresel sıcaklıklarda ve yıkıcı hava olaylarında artışa ve iklim modellerinde değişime zemin hazırladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (WMO) yapılan yeni bir Güncelleme, El Niño olayının 2023’ün ikinci yarısında devam etme olasılığının %90 olduğunu tahmin ediyor. Bu aşamada en azından orta şiddette olması bekleniyor.

WMO Güncellemesi, dünyanın dört bir yanından gelen tahminleri ve uzman rehberliğini birleştirir.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “El Niño’nun başlaması, sıcaklık rekorlarının kırılması ve dünyanın birçok yerinde ve okyanusta daha aşırı sıcakların tetiklenmesi olasılığını da büyük ölçüde artıracaktır” dedi.

“WMO tarafından El Nino’nun ilan edilmesi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere sağlığımız, ekosistemlerimiz ve ekonomilerimiz üzerindeki etkilerini sınırlandırmak için hazırlıkları harekete geçirme sinyalidir” dedi. “Bu büyük iklim fenomeniyle bağlantılı aşırı hava olaylarına ilişkin erken uyarılar ve öngörülü eylemler, hayatları ve geçim kaynaklarını kurtarmak için hayati önem taşımaktadır.”

El Niño ortalama olarak her iki ila yedi yılda bir meydana gelir ve bölümler tipik olarak dokuz ila 12 ay sürer. Orta ve doğu tropikal Pasifik Okyanusu’ndaki okyanus yüzey sıcaklıklarının ısınmasıyla ilişkili doğal olarak oluşan bir iklim modelidir. Ancak insan faaliyetleri tarafından değiştirilen bir iklim bağlamında gerçekleşir.

El Niño olayı öncesinde, Mayıs ayında yayınlanan bir WMO raporu, önümüzdeki beş yıldan en az birinin ve beş yıllık dönemin tamamının %98 olasılıkla kayıtlardaki en sıcak yıl olacağını ve olağanüstü güçlü bir El Niño’nun yaşandığı 2016 yılındaki sıcaklık rekorunu geçeceğini öngörmüştür.

Birleşik Krallık Met Office’in dünya genelindeki ortaklarıyla birlikte yürüttüğü WMO’nun Mayıs ayındaki raporunda ayrıca 2023 ve 2027 yılları arasında yıllık ortalama yüzeye yakın küresel sıcaklığın en az bir yıl boyunca geçici olarak sanayi öncesi seviyelerin 1,5°C üzerinde olma ihtimalinin %66 olduğu belirtildi.

İklim Hizmetleri Direktörü Prof. Chris Hewitt “Bu, önümüzdeki beş yıl içinde Paris Anlaşması’nda belirtilen 1,5°C seviyesini aşacağımız anlamına gelmiyor çünkü bu anlaşma, uzun yıllar boyunca uzun vadeli ısınmayı ifade ediyor. Bununla birlikte, ısınmayı 2015’te Paris’te belirlenen ve iklim değişikliğinin etkilerini önemli ölçüde azaltmak için tasarlanan hedefler dahilinde sınırlamak için henüz doğru yöne gitmediğimize dair bir başka uyandırma çağrısı veya erken uyarıdır” dedi

WMO’nun Küresel İklim Durumu raporlarına göre 2016, çok güçlü bir El Niño olayı ve sera gazlarından kaynaklanan insan kaynaklı ısınmanın “çifte darbesi” nedeniyle kayıtlara geçen en sıcak yıl oldu. El Nino’nunKüresel sıcaklıklar üzerindeki etkisi genellikle gelişmesinden sonraki yıl ortaya çıkmaktadır ve bu nedenle muhtemelen en belirgin şekilde 2024 yılında sıcaklık etkileri ortaya çıkacaktır.

2022’deki ortalama küresel sıcaklık, La Niña’nın üçlü ardışık soğutması nedeniyle 1850-1900 ortalamasının yaklaşık 1,15 °C üzerindeydi.

Tipik etkiler

El Niño olayları tipik olarak Güney Amerika’nın güneyi, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyi, Afrika Boynuzu ve Orta Asya’nın bazı bölgelerinde artan yağışlarla ilişkilidir.

Buna karşılık, El Niño Avustralya, Endonezya, Güney Asya’nın bazı bölgeleri, Orta Amerika ve Kuzey Güney Amerika’da şiddetli kuraklıklara da neden olabilir

Boreal yaz boyunca, El Niño’nun sıcak suyu Orta/Doğu Pasifik Okyanusu’ndaki kasırgaları körükleyebilirken, Atlantik Havzası’nda kasırga oluşumunu engelleyebilir.

Genel olarak El Niño, 2023’te erken sona eren son La Niña’nın tam tersi bir etkiye sahiptir.

Mevcut durum ve görünüm

Şubat 2023’ten bu yana, orta-doğu ekvatoral Pasifik’teki aylık ortalama deniz yüzeyi sıcaklık anomalileri, ortalamanın yaklaşık yarım santigrat derece altında iken (Şubat 2023’te -0,44) ortalamanın yaklaşık yarım santigrat derece üstüne (Mayıs 2023’te +0,47) yükselerek önemli ölçüde ısınmıştır. Sıcak deniz yüzeyi sıcaklık anomalileri 14 Haziran 2023’ü merkez alan haftada artmaya devam ederek +0,9 santigrat derecelik bir değere ulaşmıştır.

Hem okyanus hem de atmosferik gözlemlerden elde edilen toplu kanıtlar, Pasifik’te El Niño koşullarının varlığına güçlü bir şekilde işaret etmektedir. Bununla birlikte, El Niño’nun güçlenmesi ve devamlılığı için çok önemli olan okyanus-atmosfer bağlantısının zayıf olması nedeniyle bazı belirsizlikler halen devam etmektedir. Tropikal Pasifik’te tam olarak kurulmuş bir eşleşmeye tanık olmak için yaklaşık bir ay kadar daha geçmesi beklenmektedir.

Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesi

El Niño ve La Niña, Dünya’nın iklim sisteminin önemli – ancak tek değil – itici güçleridir.

WMO, uzun süredir devam eden ENSO Güncellemesine ek olarak, Kuzey Atlantik Salınımı, Arktik Salınım ve Hint Okyanusu Dipolü gibi diğer önemli iklim faktörlerinin etkilerini de içeren düzenli Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri (GSCU) yayınlamaktadır.

2023 Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için yapılan son güncelleme “Ortalamadan daha sıcak deniz yüzeyi sıcaklıkları genellikle okyanus bölgelerinde tahmin edildiğinden, kara alanlarında normalin üzerinde sıcaklıkların yaygın olarak tahmin edilmesine katkıda bulunurlar. İstisnasız, Kuzey ve Güney Yarımküre’deki tüm kara alanlarında pozitif sıcaklık anomalileri beklenmektedir,” diyor

Önümüzdeki üç ay için yağış tahminleri El Niño’nun bazı kanonik yağış etkilerine benzemektedir.

WMO ENSO ve Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri, WMO Uzun Menzilli Tahminler Küresel Üretim Merkezlerinin tahminlerine dayanmaktadır ve hükümetleri, Birleşmiş Milletleri, karar vericileri ve iklime duyarlı sektörlerdeki paydaşları hazırlıkları harekete geçirmek ve yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak için desteklemeye hazırdır.

Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri (NMHS’ler) El Niño koşullarının gelişimini ve buna bağlı olarak sıcaklık ve yağış üzerindeki etkilerini ulusal ve yerel düzeyde yakından izleyecektir. WMO önümüzdeki aylarda gerektiğinde güncellenmiş bilgiler sağlayacaktır.

Temmuz-Eylül 2023 sezonu için yüzey hava sıcaklığı ve yağışların olasılıksal tahminleri. Temel dönem 1993-2009’dur

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram