WMO Güncellemesi: El Niño’ya hazırlanın.


Cenevre, 3 Mayıs 2023 (WMO) –

Dünya Meteoroloji Teşkilatının (WMO) yaptığı yeni bir güncellemeye göre, El Niño’nun bu yılın sonlarında gelişme ihtimali artıyor. Bu, dünyanın birçok bölgesindeki hava durumu ve iklim modelleri üzerinde uzun süredir devam eden La Niña’nın tersi etkilere sahip olacak ve muhtemelen daha yüksek küresel sıcaklıkları da beraberinde getirecektir.

Alışılmadık derecede inatçı La Niña, üç yıllık bir koşunun ardından şimdi sona erdi ve tropikal Pasifik şu anda ENSO-tarafsız bir durumda (ne El Niño ne de La Niña).

WMO Küresel Uzun Vadeli Tahmin Üretim Merkezlerinden alınan girdiler ve uzman değerlendirmesine göre; Mayıs-Temmuz 2023’te ENSO-nötrden El Niño’ya geçiş için %60 oranında bir ihtimal sözkonusu ve bu ihtimal , Haziran-Ağustos’ta yaklaşık %70’e ve Temmuz ile Eylül arasında %80’e çıkacak.

Bu aşamada henüz El Niño’nun gücü veya süresine dair bir gösterge yoktur.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas,“Geçtiğimiz üç yıl boyunca serinletici bir La Niña yaşamamıza ve bunun küresel sıcaklık artışında geçici bir fren görevi görmesine rağmen, rekor düzeydeki en sıcak sekiz yılı daha yeni yaşadık. Bir El Niño’nun gelişmesi büyük olasılıkla küresel ısınmada yeni bir artışa yol açacak ve sıcaklık rekorları kırılması ihtimalini artıracak” dedi.

WMO’nun Küresel İklim Durumu raporlarına göre 2016, çok güçlü bir El Niño olayının “çifte darbesi” ve sera gazlarından kaynaklanan insan kaynaklı ısınma nedeniyle kaydedilen en sıcak yıl. Küresel sıcaklıklar üzerindeki etki, genellikle El Niño geliştikten sonraki yıl içinde etkileri ortaya çıkıyor. Bu nedenle muhtemelen 2024’te El Niño‘nun etkileri daha da belirgin olacak.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas,Dünyamız, genellikle dünyanın farklı yerlerinde artan sıcaklık, kuraklık veya yağışla ilişkilendirilen El Niño’nun gelişimine hazırlanmalı. Afrika Boynuzu’ndaki kuraklıktan ve La Niña ile ilgili diğer etkilerden kurtulma sağlayabilir, ancak aynı zamanda daha aşırı hava ve iklim olaylarını da tetikleyebilir. Bu, insanları güvende tutmak için BM Herkes İçin Erken Uyarılar girişiminin gerekliliğini vurguluyor” dedi.

İki El Niño olayı aynı değildir ve etkileri kısmen yılın zamanına bağlıdır. Bu nedenle, WMO ve Ulusal Meteorolojik Hidroloji Hizmetleri gelişmeleri yakından izleyecektir.

Tipik Etkiler

El Niño, orta ve doğu tropikal Pasifik Okyanusu’ndaki okyanus yüzey sıcaklıklarının ısınmasıyla ilişkili, doğal olarak oluşan bir iklim modelidir. Ortalama olarak her iki ila yedi yılda bir ortaya çıkar ve bölümler genellikle dokuz ila 12 ay sürer.

El Niño olayları tipik olarak güney Güney Amerika, güney Amerika Birleşik Devletleri, Afrika Boynuzu ve Orta Asya’nın bazı bölgelerinde artan yağışlarla ilişkilendirilir.

Buna karşılık, El Niño ayrıca Avustralya, Endonezya ve Güney Asya’nın bazı bölgelerinde ciddi kuraklıklara neden olabilir.

Boreal yazı boyunca El Niño’nun ılık suyu, Orta/Doğu Pasifik Okyanusu’ndaki kasırgaları körükleyebilirken, Atlantik Havzasında da kasırga oluşumunu engelleyebilir.

Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesi

Mayıs-Temmuz 2023 sezonu için yüzey hava sıcaklığı ve yağış olasılık tahminleri. En yüksek tahmin olasılığına sahip alanlar, gölgeli alanlarla gösterilir. Normalin altı, normalin üstü ve normale yakın için en olası kategori, sıcaklık için sırasıyla mavi, kırmızı ve gri tonlarda ve yağış için sırasıyla turuncu, yeşil ve gri tonlarda gösterilmektedir. Beyaz alanlar, her iki durumda da tüm kategoriler için eşit şansları gösterir. Temel dönem 1993–2009’dur.

El Niño ve La Niña, Dünya’nın iklim sisteminin başlıca – ancak tek değil – itici güçleridir.

WMO; Köklü ENSO Güncellemesine ek olarak, Kuzey Atlantik Salınımı, Arktik Salınımı ve Hint Okyanusu Dipolü gibi diğer önemli iklim faktörlerinin etkilerini içeren düzenli Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri (GSCU) yayınlamaktadır.

Son yapılan güncellemelerde ; Ortalamadan daha sıcak deniz yüzeyi sıcaklıkları genellikle okyanusal bölgelerde tahmin edildiğinden, karasal alanlarda da normalin üzerindeki sıcaklıkların yaygın olarak tahmin edilmesine katkıda bulunurlar. İstisnasız, Kuzey ve Güney Yarımküre’deki tüm kara alanlarında pozitif sıcaklık anormallikleri bekleniyor.

WMO ENSO ve Küresel Mevsimsel İklim Güncellemeleri, WMO Küresel Uzun Vadeli Tahmin Üretim Merkezlerinden alınan tahminlere dayanmaktadır ve hazırlıkları harekete geçirmek ve yaşamları ve geçim kaynaklarını korumak için hükümetleri, Birleşmiş Milletleri, karar vericileri ve iklime duyarlı sektörlerdeki paydaşları desteklemek için yapılmaktadır.

Son gelişmeler

Şubat 2023’ten itibaren, Ekvator Pasifik’te deniz yüzeyi sıcaklıklarında önemli bir artış oldu ve artış ile birlikte özellikle Güney Amerika kıyılarında daha güçlü bir ısınma gerçekleşti.

2023 Nisan ayının ortası itibarıyla, Orta Doğu Tropikal Pasifik’teki deniz yüzeyi sıcaklıkları ve diğer atmosferik ve okyanus göstergeleri ENSO-nötr koşullarla tutarlıdır. Atmosferde, ekvatoral Pasifik üzerinde tarih çizgisi yakınında konvektif aktivite ise normale yakındır

Bununla birlikte, Kuzey Yarımküre El Niño’nun 2023’ün ikinci yarısının başlarında başlaması ve altı-yılın geri kalanında devam etmesi olasılığının güçlüdür.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Yorumlar 2

  1. Bu bilgileri, hatta daha fazlasını her yerde bulabiliriz. Meteoroloji Mühendislerinin kendi yaptığı hiçbir şey yok mu? Onları da yayınlarsanız bilgi sahibi oluruz.

    1. MMO MMO

      Burada yayınlanan bilgiler WMO, NASA , ECMWF gibi meteoroloji alanında uluslararası kurum ve kuruluşların yayınladığı güvenilir bilgilerdir. Daha fazlasını buraların dışında bulamazsınız, bulduklarınıza da güvenemezsiniz. Bu kurum ve kuruluşlar meteoroloji alanında küresel ölçekte bilgi akışına sahip olan ve tüm resmi görebilen kuruluşlardır. Bizlerde bu kurum ve kuruluşların yayınlarını takip ediyoruz ve tüm ülkeye doğru bilgileri aktarmaya çalışıyoruz. Meteoroloji mühendislerinin kendi yaptıkları tabi ki çok şey var. Siz neyi merak ediyorsunuz mesela.

Yorumlamaya kapalı.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram