WMO FOTOĞRAF YARIŞMASI…

tarafından gönderildi

WMO fotoğraf yarışması geri döndü! Bu yıl normalden biraz daha geç, ama – umuyoruz – her zamankinden daha güzel olacak

WMO; Hava, iklim, su ve okyanus ile ilgili yüksek kaliteli ve sanatsal fotoğrafları memnuniyetle beklediğini ve tüm dünyadan gelecek fotoğraflarda iyi bir coğrafi denge umduğunu açıkladı.

Kazanan fotoğraflar ; 2021 WMO Takviminde, WMO web sitesinde, Flickr galerisinde, Instagram’da yayınlanacak ve ayın fotoğrafı olarak WMO Facebook ve Twitter zaman çizelgelerinde gösterilecektir. Fotoğraflar çok sayıda tanıtım imkanına sahip olacak, ancak parasal bir ödülü olmayacaktır.

COVID-19 salgını tüm dünyada benzeri görülmemiş bir karışıklığa neden olmaktadır ve hayatımızı sonsuza dek değiştirmektedir. Bununla birlikte; aynı zamanda çevreyi ve gezegeni korumak için daha fazla neler yapabileceğimizi ve ekonomik gerilemeden sonra daha iyi bir büyümeyi yakalamak için fırsatlar sunmaktadır.

Birçok insan, Pandemi süresince doğal çevremizin güzelliğinin daha fazla farkında oldu ve bu güzelliği daha fazla takdir edebildi.

Bu nedenle, 2021 – Dünya Meteoroloji Günü nün konusu olarak belirlenen , “Okyanus, İklimimiz ve Hava Durumumuz” temasını da sergileyebilen yüksek kaliteli ve sanatsal fotoğrafları, dört gözle beklenmektedir.

Hepimiz biliyoruz ki ; Okyanuslar , Dünya yüzeyinin yaklaşık % 70’ini kaplar ve bağımlı olduğumuz bir çok kaynağı sağlar. Dünya hava ve ikliminin önemli bir itici gücüdür ve insan faaliyetleri tarafından üretilen aşırı ısınmanın % 90’ından fazlasını depolar.

Okyanuslar aynı zamanda , İnanılmaz güzelliği, gücü ve kırılganlığı gösteren fotoğraflar içinde sonsuz cazibe ve ilham kaynağıdır. Bu yüzden bize sadece okyanusların kendisinin yanı sıra iklimimiz, hava durumu ve su döngümüz üzerindeki etkisini de gösterecek fotoğraflar göndereceğinizi umuyoruz. Bu konuda fırsatların da sonsuz olduğunu biliyoruz.

BM nin bir kuruluşu olarak, tüm coğrafi bölgeleri temsil eden , iyi bir coğrafi dengenin oluştuğu bir yarışma süreci bekliyoruz.

Kazanan fotoğraflar WMO 2021 çevrim içi takviminde yer alacaktır. WMO web sitesinde ve tüm sosyal medya platformlarında sergileneceklerdir.

Kazanan fotoğraflar , 2021 yılı Dünya Meteoroloji Günü kutlamalarımızda da öne çıkacaktır. Ayrıca BM nin diğer kuruluşlarında da tanıtılacaktır.

2021 – 2030 yılları arasında gerçekleştirilecek BM Sürdürülebilir Kalkınma için Okyanus Bilimi aktivitelerinde de kazanan fotoğraflar sergilenecektir.

Kısaca ; Her zaman olduğu gibi, çok fazla tanıtma olacak, ancak kazanan fotoğraflar için parasal ödül olmayacaktır.

İlk defa 2014 yılında başladığından beri, WMO takvim yarışması sektörel bir tanınma ve ilgi görmektedir. Birleşmiş Milletler düzenli olarak fotoğraflarımızı kullanmaktadır. Bazı Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri de kendi fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir. Bu yarışmalarda WMO nun fotoğraf arşivini beslemektedir.

WMO, 2020 takvimi için birçok olağanüstü fotoğrafın değerlendirildiğini, bu nedenle 2020 takvimi için katılan herkese teşekkür etiğini belirtmektedir.

2021 takvimi için bu yılki yarışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram