Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, dağ, doğa ve açık hava

WMO ( Dünya Meteoroloji Teşkilatı ) fotoğraf yarışması halk oylamasına açıldı. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan biraz daha geç kalındı, ancak seçim süreci her zamankinden çok daha iyi işlemektedir.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, okyanus, açık hava, doğa ve su

Fotoğraf yarışması için Dünyanın hemen hemen her yerinden 1.100’den fazla başvuru oldu. Bu fotoğrafların birçoğu kesinlikle büyüleyici ve çoğu, 2021 Dünya Meteoroloji Günü’nün konusu olan “Okyanus, bizim iklimimiz ve hava durumumuz” temasına da uygun fotoğraflar..

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, okyanus, dağ, açık hava, doğa ve su

WMO bu yıl 70. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Bu nedenle, oluşturulan WMO jürisi, teknik kalite ve netlik, görsel etki ve yetenek temelinde ve bölgesel çeşitliliği yansıtan 70 fotoğrafı ön elemeye uygun bularak değerlendirme listesine aldı.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, okyanus, alacakaranlık, açık hava, su ve doğa

Şimdi ise değerlendirme listesine aldığımız fotoğrafları Facebook ve Instagram’da yayınlayarak takipçilerimizin beğendikleri ve favorileri buldukları fotoğraflara oy vermelerine imkan tanınmaktadır. Değerlendirme listesinde bulunan fotoğraflar Twitter ve Birleşmiş Milletlerin diğer sosyal medya hesapları aracılığıyla da tanıtılacaktır.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, açık hava ve doğa

Tüm dünyada halka açık olan oylama da oy kullanacaklara daha geniş zaman tanımak için 31 Ekim’e kadar süre vardır.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, açık hava ve doğa

İletişim uzmanları, fotoğrafçılar, meteorologlar, denizcilik ve atmosfer bilimcilerinden oluşan WMO jürisi takvim için belirlenecek 13 fotoğrafın (kapak için birer tane ve her ay için bir tane) hangilerinin olacağı konusunda nihai kararını verecektir.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Sonuç, sosyal medya oyları ile teknik ve sanatsal değerlerin bir kombinasyonuna dayanacak ve aynı zamanda WMO’nun Birleşmiş Milletler kuruluşu olarak statüsüne uygun olarak coğrafi dengeyi de yansıtacaktır.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, dağ, açık hava ve doğa

Kazanan fotoğraflar WMO 2021 çevrimiçi takviminde yer alacaktır. Aynı şekilde WMO web sitesinde ve tüm sosyal medya platformlarında sergilenecekler ve 2021 Dünya Meteoroloji Günü kutlamalarımızda da belirgin bir şekilde yer alacaktır.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, çim, dağ, açık hava ve doğa

WMO ayrıca kazanan fotoğrafları BM in diğer kurumları arasında da tanıtacak ve 2021-2030 yılları arasında yapılacak BM Sürdürülebilir Kalkınma için Okyanus Bilimi On Yılı aktivitelerinde de sergileyecektir .

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, okyanus, dağ, açık hava, doğa ve su

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda, daha önceden belirttiğimiz gibi kazanan fotoğrafların elimizden geldiğince tanıtımı yapılacak ancak herhangi bir mali ödül olmayacaktır.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, okyanus, açık hava, doğa ve su

WMO takvim yarışması ; 2014 yılında ilk defa başlatıldığından itibaren, ilgi artımı ve tanınırlık kazandı. ‘014 yılından beri Birleşmiş Milletler düzenli olarak uygun olan her aktivitelerinde fotoğraflarımızı göstermektedir.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, doğa ve açık hava

Bazı Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Sevisleri de kendi fotoğraf yarışmalarını düzenlemekte ve sonuçları WMO ile paylaşmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, açık hava ve doğa

WMO, COVID-19 salgını ve iklim değişikliğinin artan etkilerinin gölgesinde kalan bir 2020 yılında fotoğraf gönderen tüm katılımcılara teşekkür eder.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bitki, ağaç, bulut, doğa ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: bulut, okyanus, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

Bu sayfamızda ; Yarışmada ön elemeyi geçen 70 Fotoğraf dan bazılarını görmektesiniz.

Çok güzel bir gezegende yaşıyoruz. Onu korumalıyız.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram