Güney Amerika’nın büyük bir bölümünde yüksek sıcaklıklar ve kuraklık etkili.

2019 yılından bu güne Arjantin’in ve komşu ülkelerin büyük bir bölümü kuraklık koşulları altında sarsılıyor. 2022’nin son dört ayı ortalama yağışın yarısından daha da az. Bu yağışlar 35 yılın en düşük yağış miktarı demek.

Yağış azlığı, yüksek sıcaklıklarla birleştiğinde, yaygın olarak tarımsal üretimde ciddi rekolte kayıplarıma yol açmıştır. Arjantin, dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından biridir, ancak 2023 için tarımsal ihracatın sadece 2022 seviyelerine göre kıyaslandığında %28 daha düşeceği tahmin edilmektedir. Uruguay, Ekim 2022’de ülke topraklarının %60’ının “aşırı” veya “şiddetli” kuraklık yaşamasıyla tarımsal olarak acil durum ilan etti.

Arjantin, Kolombiya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Birleşik Krallık’tan bilim insanları, Ekim’den Aralık 2022’ye kadar üç ay boyunca insan kaynaklı iklim değişikliğinin kuraklığa yol açan düşük yağış olasılığını ve yoğunluğunu ne ölçüde değiştirdiğini değerlendirmek için işbirliği yaptı. Özellikle şiddetli kuraklık yaşanan alanlara odaklandı.

World Weather Attribution hızlı analizi, iklim değişikliğinin azalan yağışın ana itici gücü OLMADIĞI sonucuna vardı. Bununla birlikte, iklim değişikliğinin bölgedeki sıcaklıkları artırdığını, bunun da muhtemelen su mevcudiyetini azalttığını ve kuraklığın etkilerini daha da kötüleştirdiğini de gösterdi.

Bölge ayrıca, iklim değişikliğinin sıklığı, yoğunluğu ve süresi bakımından arttığı yoğun sıcak hava dalgaları yaşıyor. Yakın zamanda örtüşen bir bölgede yürütülen çalışmada, World Weather Atribution bilim insanları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin Aralık 2022’de aşırı sıcaklıkları yaklaşık 60 kat daha fazla olası hale getirdiğini buldu.

Arjantin Ulusal Meteoroloji Servisi’ne göre, Arjantin rekor düzeydeki en sıcak Kasım-Ocak dönemini yaşadı. Şu anda sezonun sekizinci sıcak hava dalgasına da katlanmak zorunda. Bu, Arjantin’in merkezinde ve ayrıca komşu Şili’de And Dağlarının buzullarının erimesine, Pasifik boyunca duman bulutlarını göndererilmesine, yıkıcı yangınların da körüklenmesi ile hava kalitesinin bozulmasına neden oldu.

WMO’nun Latin Amerika’da İklimin Son Durumu raporuna göre, Orta Şili’deki Mega Kuraklık 13 yıldan fazla sürdü. Bu süre bölgedeki en az bin yılda görülen en uzun kuraklık anlamına gelmektedir. Kuraklık eğilimini daha da şiddetlenerek Şili’yi bölgenin su krizinde ön plana çıkardı.

Düşük yağışlardaki muhtemel önemli bir faktör, Güney Amerika’nın şu anda art arda üçüncü kez La Niña’nın etkilerini yaşıyor olmasıdır. Bu etki bölgenin bir çok yeri için geçerlidir.

WMO, bir sonraki El Niño/La Niña ve Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesini Şubat ayı sonuna kadar yayınlayacaktır..

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram