Hava ve deniz yüzeyi sıcaklıkları yeni rekorlar kırdı.

İklim topluluğundan gelen bir dizi yeni rapor, hem karada hem de denizde olağanüstü sıcaklıkların gerçekleştiğinin altını çizdi.

ECMWF tarafından işletilen Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin (C3S) veri kaydında , Haziran 2023’ün ilk günleri için küresel ortalama yüzey hava sıcaklıkları, – hatırı sayılır bir farkla – en yüksek sıcaklıklar oldu. Bu yüksek sıcaklıklar, kaydedilen en sıcak Mayıs aylarından biri olan 2023 Mayıs ayının ardından gerçekleşti.

Küresel deniz yüzeyi sıcaklıkları, Mayıs ayında art arda ikinci ay için yeni bir yüksek seviyeye ulaştı ve Haziran ayında, özellikle Kuzey Atlantik’te, yılın bu zamanı için görülmemiş seviyelerde seyretmektedir. Antarktika deniz buzu miktarı Mayıs ayında rekor düşük aylık değerine ulaştı ve 2023’te üçüncü kez aylık değer olarak rekor düşük seviyede oldu.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı Altyapı Direktörü ve Küresel İklim Gözlem Sistemi başkanı Dr Anthony Rea’ya göre, olağanüstü deniz yüzeyi sıcaklıkları bizler için alarm zillerini çalıyor.

Dr Rea ” Küresel olarak, deniz yüzeyi sıcaklıkları geçen yılın aynı zamanlarına göre ortalama 0,2 derece daha sıcak. Bu kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak küresel okyanusların toplam yüzeyi ve ısıl kapasiteleri düşünüldüğünde, aslında okyanus tarafından emilen muazzam miktarda ısı enerjisini temsil eder. Bunun bir bedeli var; buna hava durumu kalıpları üzerindeki olası etkiler, kasırga yoğunlaşması ve mercan resiflerinin ağartılması gibi biyolojik çeşitlilik kaybı dahildir,” dedi

El Niño

Okyanus, insan faaliyetlerinden kaynaklanan fazla enerjinin yüzde 90’ından fazlasını emer. “Dünya Enerji Dengesizliği büyümeye devam ediyor” ve bunun sonucunda okyanus ısısı ve deniz yüzeyi sıcaklıkları artıyor. Küresel okyanus sıcaklığı, Mayıs ayında art arda ikinci ay rekor seviyeye ulaştı. Deniz yüzeyi sıcaklıkları bugün itibariyle (16 Haziran) Haziran ayında istisnai derecede yüksek seyrediyor.

NOAA’nın İklim Tahmin Merkezi ve Tokyo İklim Merkezi’nin, Kuzey Yarımküre kışına doğru kademeli olarak güçlenmesi beklenen El Niño koşullarının, Okyanusu boyunca ortalamanın üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları gözlenmeye başlanmasıyla 2023-2024 kışı için daha yeni ortaya çıkmaya başlıyor.

WMO, dünyanın dört bir yanından gelen modellere ve uzman görüşlerine dayalı olarak bir sonraki El Niño Güncellemesini Temmuz başında yayınlayacak ve bu, küresel ortalama sıcaklıklar üzerinde ısınma etkisi olan El Niño’nun olası gücü ve süresi hakkında bir gösterge sağlayacaktır. El Niño Dünyadaki sıcaklık ve yağış modellerini ciddi olarak etkiler.

El Niño’ya ek olarak, araştırmalar, Kuzey Atlantik Denizi Yüzey Sıcaklığının ısınmasının, Kuzey Doğu Brezilya da dahil olmak üzere Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde ve Batı Afrika’da yağışlı mevsimler üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, El-Nino ve diğer iklim değişikliği faktörlerine ek olarak Kuzey Atlantik Denizi Yüzey Sıcaklığının yakından izlenmesi çok önemlidir.

El Niño’nun etkilerinin görülmesinden önce bile sıcaklıklar artıyor.

Dünya, C3S’ye göre kaydedilen en sıcak ikinci Mayıs’ı ve NOAA’ya göre en sıcak üçüncü Mayıs’ı yaşadı. Veri kümelerinin biraz farklı sonuçları var, ancak altta yatan ısınma eğilimini her ikisi de doğruluyor. WMO, küresel iklim raporları için bunları ve başka diğer dört ek veri setini birleştirmektedir.

Kuzey Yarımküre, kayıtlardaki en sıcak ikinci Mayıs’ını yaşadı. Güney Yarımküre’de, yüzey sıcaklığı ay boyunca kaydedilen en sıcak dördüncü sırada yer aldı. Kuzey ve Güney Amerika için kaydedilen en sıcak Mayıs ayı 2023 yılı Mayıs ayı oldu.

Kuzey Amerika’daki alışılmadık derecede yüksek Mayıs sıcaklıklarının ortasında, Kanada ormanlarında birkaç yüz orman yangını çıktı, 6 milyon dönümden fazla alan yandı. Mayıs sonu ve Haziran başında Kanada ve ABD’nin büyük bölümünde yaygın hava ve görüş kalitesinin bozulmasına neden oldu.

Antarktika deniz buzu miktarı 2023’te üçüncü kez olmak üzere uydu veri kayıtlarında yılın o dönemi için rekor düzeyde düşük bir aylık değere ulaştı. C3S’ye göre ortalama 8,8 milyon km2 ile Mayıs ayı 1991-2020 ortalamasının 1,8 milyon km2 (%17) daha altındaydı.

Güney Avrupa’nın çoğunda ve İzlanda’nın batısında ortalamadan daha fazla yağış gerçekleşti. Şiddetli yağışlar İtalya ve Batı Balkanlar’da sellere yol açtı.

CO2 seviyeleri

İklim değişikliğinin hızlanmaya devam edeceğine dair olumsuz bir işaret olarak, ısıyı hapseden sera gazlarının seviyeleri maalesef yeni rekorlarında.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre, NOAA’nın Hawaii’deki Mauna Loa gözlemevinde ölçülen karbondioksit seviyeleri Mayıs ayında milyonda 424 parça ile zirve yaptı ve milyonlarca yıldır görülmeyen seviyelerine doğru istikrarlı bir şekilde tırmanmaya devam etti. Mauna Loa, WMO’nun Küresel Atmosfer İzleme ağındaki kıyaslama izleme istasyonu olduğunu da hatırlatalım.

NOAA’nın Küresel İzleme Laboratuvarı tarafından elde edilen CO2 ölçümleri, CO2’nin Kuzey Yarımküre’de zirve yaptığı ay olan Mayıs ayında ortalama milyonda 424,0 parça (ppm) idi. Bu, Mayıs 2022’ye göre 3,0 ppm’lik bir artış anlamına geliyor.

Karbon dioksit seviyeleri artık endüstriyel çağın başlangıcından önceki seviyelerine göre %50’den daha fazla yüksek. Atmosferdeki CO2’nin ömrünün onlarca yıl sürdüğü ve bu nedenle gezegeni gelecekteki ısınmaya maruz bıraktığı göz önüne alındığında, bu bulgular özellikle endişe vericidir. WMO, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28) öncesinde 2023 Sera Gazı Bültenini yayınlamak için dünyanın dört bir yanındaki istasyonlardan alınan ölçümleri birleştirecektir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram