İklim hedeflerine ulaşma penceresi ‘hızla kapanıyor’

BM İklim Değişikliği Çerçevesi (UNFCCC) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre dünyamız, küresel sıcaklık artışının sınırlandırılmasına yönelik Paris Anlaşması’nda belirlenen uzun vadeli hedeflerden hızla uzaklaşıyor.

Rapor, 2022 ve 2023 yıllarında iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması’nın uygulama durumu ve uzun vadeli hedeflerine ilişkin teknik müzakerelerden elde edilen 17 temel bulguyu en iyi bilimsel bilgilere dayanarak özetlemektedir.

UNFCCC İcra Sekreteri Simon Stiell “daha fazla kararlılık ve hızlandırıcı eylem” çağrısında bulundu.

Simon Stiell “Hükümetleri raporun bulgularını dikkatle incelemeye ve sonuçta bunun kendileri için ne anlama geldiğini ve bundan sonra atmaları gereken iddialı adımları da anlamaya çağırıyorum. Aynı şey işletmeler, toplumlar ve diğer kilit paydaşlar için de geçerlidir” dedi.

Sentez raporu, Kasım-Aralık aylarında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek olan BM iklim değişikliği konferansı COP28’deki “küresel durum değerlendirmesi” öncesinde yayınlandı.

Durum değerlendirmesinde delegeler iklim hedeflerine ulaşma yolunda toplu olarak ilerleme kaydedip kaydetmediklerini ve nerede – neden kaydedemediklerini değerlendirecekler.

COP28’in başkan adayı Sultan Al Jaber, Paris Anlaşması’na uyulacaksa “Klasik iş yapma” anlayışının yıkılması gerektiğini vurguladı.

Bunun için emisyonların 2030 yılına kadar yüzde 43 oranında azaltılması gerekmektedir.

“İşte bu nedenle COP28 Başkanlığı, kimseyi geride bırakmayan, adil ve iyi yönetilen bir enerji dönüşümünün hızlı bir şekilde takip edilmesi, iklim finansmanının düzeltilmesi, insanların yaşamlarına ve geçim kaynaklarına odaklanılması ve her şeyin tam kapsayıcılıkla desteklenmesi etrafında iddialı bir eylem gündemi ortaya koymuştur.”

“İnsanlarımız için sürdürülebilir ekonomik büyüme yaratırken tüm bunları gerçekleştirebileceğimize inanıyorum, ancak acilen klasik iş anlayışını terk etmeli ve kararlılıktan eyleme, retorikten gerçek sonuçlara geçmek için daha önce hiç olmadığı kadar çaba harcamalı ve güçleri birleştirmeliyiz.”

Paris Anlaşması tüm ülkelere sıcaklık artışlarını sanayi öncesi seviyelerin 1.5°C veya çok az üzerinde sınırlama taahhüdünde bulunmuştur.

Mayıs ayında WMO ve Birleşik Krallık Met Ofisi tarafından hazırlanan bir rapor, önümüzdeki beş yıldan en az birinin kayıtlara geçen en sıcak yıl olma ihtimalinin %98 olduğunu ve beş yıldan en az birinde geçici olarak 1850-1900 ortalamasının 1.5°C üzerine çıkma ihtimalinin %66 olduğunu öngörmektedir. Bu, Paris Anlaşması’nda belirtilen ve uzun yıllar boyunca uzun vadeli ısınma artışına atıfta bulunan 1,5°C seviyesini kalıcı olarak aşacağımız anlamına da gelmemektedir.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi ve ERA 5 veri setine göre, Ağustos ayındaki ortalama sıcaklığın – en sıcak Ağustos ayı ve Temmuz 2023’ten sonra kayıtlara geçen ikinci en sıcak ay – 1850-1900 yılları arasındaki sanayi öncesi ortalamadan yaklaşık 1,5°C daha sıcak olduğu tahmin edilmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram