WMO, Kaliforniya, ABD’de Ölçülen 54.4 ° C’lik sıcaklığı inceliyor.

tarafından gönderildi

Dünya Meteoroloji Örgütü, ABD’nin batı kıyısında yoğun ve geniş bir alanda etkisini gösteren sıcak hava dalgasının ortasında 16 Ağustos’ta Death Valley ( Ölüm Vadisi), California’da kaydedilen 54.4 ° C (130 ° F) sıcaklık değerini onaylayacak. Bu sıcaklık değeri onaylanırsa , bu değer 1931’den beri Dünya’daki en yüksek sıcaklık değeri ve gezegenimizde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek üçüncü sıcaklık değeri olacaktır.

Şimdiye kadarki tüm göstergeler bunun kurallara uygun ve doğru bir gözlem olduğudur. Ölçümün gerçekleştiği Furnace Creek meteoroloji istasyonundaki ekipmanın, Las Vegas’taki Ulusal Hava Durumu Servisi tarafından düzenli olarak bakımı yapılmaktadır. İlk bulgular, gözlem anında da düzgün çalışır durumda olduğunu göstermektedir.

WMO şimdi Hava ve İklim Ekstremleri Arşivi için ölçülen bu değeri (ekipman ve gözlem uygulamaları dahil) dikkatlice incelemek ve onaylamak için atmosfer konusunda uzman bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip oluşturacak.

Yeni bir sıcaklık kaydını doğrulamak için, uzmanlar komitesi gözlemi, ekipmanı, kalibrasyon ve gözlem uygulamalarını, çevredeki istasyonlarda yapılan ölçümleri vb. İncelemek durumundadır.

WMO Hava ve İklim Ekstremleri raportörü (Weather and Climate Extremes raportörü) Randall Cerveny, “Bu incelemeler oldukça ayrıntılıdır ve zaman alacaktır, bu nedenle aylarca tam olarak onaylanmamış bir değer olmayacaktır.

Şu anda WMO mevcut kanıtlara dayalı olarak, tam bir incelemenin tamamlanmasını beklerken gözlemi kabul ediyoruz dedi.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram