Kuzey Kutbu’ndaki deniz-buz derecesi tarihsel düşükte. Özellikle Sibirya kıyılarında gözlenen düşük değerler, Temmuz ayından bu yana Kuzeydoğu Pasajının buzsuz olduğunu ortaya koymaktadır.

MOSAIC adı verilen tarihteki en büyük kutup keşif gezisine katılan araştırmacılara göre, Kuzey Buz Denizi buzulları , uydu gözlemlerinin yapıldığı tarihten bugüne kadar gözlenen Temmuz ayları içindeki en düşük Temmuz ayı uydu rekoru olarak kayıtlara geçmiştir.

Alman araştırma gemilerinden buzkıran gemisi Polarstern’deki bilim adamları, deniz buzu çekilmesinin özellikle Sibirya sahillerinde telaffuz edildiğini ve bunun sonucunda Kuzeydoğu Geçidi’nin (Kuzey Denizi Rotası olarak da adlandırılır) Temmuz ortasına kadar buzsuz olduğunu bildirdi.

2020 yılının, hem buz kalınlığı hem de buz kayması açısından anormal bir yıl olacağına şimdiden belli oldu.

Buna ek olarak, Haziran ayında Sibirya’da gözlenen sıcak hava hücresi nedeniyle son derece yüksek sıcaklıkların olması deniz buzu örtüsünü ciddi şekilde etkiledi.

Rus Arktik’te (30 ila 180 ° Doğu), son yedi yıldan daha fazla zamandan beri buzla kaplı olan yaklaşık 1 milyon kilometre karelik bir alan artık buzla kaplı değil.

Ayrıntılar https://bit.ly/306wkaT

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram