WMO summary of La Niña, Dec 2020

Dünya Meteoroloji Örgütü, La Niña ile ilgili hazırlıkları çerçevesinde La Nina etkilerini en aza indirmek için hükümetlere, Birleşmiş Milletlere ve iklime duyarlı sektörlerdeki paydaşlara verdiği desteği arttırdı..

Ekim ayında, WMO, La Niña’nın geliştiğini ve gelecek yıla kadar devam etmesinin beklendiğini, dünyanın birçok yerinde sıcaklıkları, yağışları ve fırtına modellerini etkileyeceğini açıklamıştı.

Ekvator bölgesinde Pasifik deniz yüzeyi sıcaklıkları Ekim ayından bugüne daha da soğudukça La Niña, güçlenmeye devam etti. Birçok Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisi (NMHS), okyanus ve atmosferik göstergelerin artık La Niña olayının olgunlaştığını ve çoğu modele göre Aralık veya Ocak’ta yoğunluğun zirveye çıkmasının beklendiğini bildirdi.

Bu nedenle, Avustralya Meteoroloji Bürosu, model görünümlerinin La Niña’nın zirveye yaklaştığını ve güney yarımkürenin sonlarında yaz veya sonbaharın başlarında olasılıkla nötr koşullara geri döneceğini belirtiyor.

WMO summary of La Niña, Dec 2020

NOAA İklim Tahmin Merkezi ve Uluslararası İklim ve Toplum Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan en son güncelleme de, La Niña nın % 95 olasılıkla Mart 2021’e kadar devam etmesinin beklenildiği belirtildi.

Hava durumu modelleri üzerindeki etkileri

La Niña, hava durumumuzu etkileyen bir dizi iklim faktöründen sadece biridir. Diğer örnekler arasında Hint Okyanusu Dipolü, Madden-Julian Salınımı ve Güney Yıllık Modu bulunmaktadır.

Bu nedenle, La Niña’nın beklenen etkilerini tahmin etmek biraz karmaşık olabilir. Tek başına bir La Niña olayının gücü, yağış veya sıcaklıktaki değişimlerin ölçeğiyle itam olarak ilişkili olmayabilir. İki La Niña (veya El Niño) olayı da asla birbirinin aynı değildir.

La Niña dahil olmak üzere tüm iklim faktörlerini içeren mevsimsel tahminler, küresel ve bölgesel iklim modellerinin neler beklendiğine dair daha eksiksiz bir gösterge sağlar.

Bu nedenle, önümüzdeki sezon için hangi hava durumunun tahmin edileceği konusunda tavsiye için Ulusal Meteoroloji veya Hidrolojik Hizmetler (NMHS), Bölgesel İklim Merkezleri (RCC) veya Bölgesel İklim Görünümü Forumlarından (RCOF) temin edilebilen en son mevsimsel tahminlere başvurmak gereklidir.

WMO, dünya çapında WMO tarafından akredite edilmiş merkezler tarafından yürütülen bir dizi küresel mevsimsel tahmin modeline dayalı bir Küresel Mevsimsel İklim Güncellemesi (GSCU) üretir. Bu Güncellemenin RCC’ler, RCOF’ler ve NMHS’ler için kılavuz olması amaçlanmıştır. Herhangi bir bölge veya ulus için resmi bir tahmin oluşturmaz.

Aralık ayında yayınlanan en son WMO GSCU, önümüzdeki üç ayda (Ocak, Şubat ve Mart) sıcaklık veya yağış anormalliklerinin yaşanabileceği alanları vurgulamaktadır.

GSCU’da vurgulanan en önemli sinyallerden biri, Pasifik boyunca normalin altında yağış beklenmesidir. Bu bölge zaten son birkaç ayda önemli bir yağış açığı yaşamıştır ve kuraklık etkileri konusunda endişeler vardır.

WMO Global Seasonal Climate Update, issued December 2020

Orta Asya’nın bazı bölgeleri, Güney Kuzey Amerika ve Güney Amerika’nın bazı kısımlarında da normalin altında yağış ,htimali artmıştır. Bu modellerin her biri klasik La Niña etkileri olarak kabul edilir.

Bu arada, Avustralya genelinde, özellikle son zamanlarda şiddetli sellerin yaşandığı doğu kıyılarında, ortalamadan daha yağışlı koşullar beklenmektedir. Batı ekvatoral Pasifik ve Orta Amerika’nın da ortalamanın üzerinde yağış görmesi daha fazla ihtimal dahilindedir.

Bununla birlikte, tüm alanlar da tipik La Niña modelini o kadar açık bir şekilde takip etmemektedir. Örneğin, daha önceleri tipik olarak La Niña ile daha nemli koşullar görülen Güney Afrika’da belirgin bir yağış artışına dair beklenti bulunmamaktadır.

Toplum üzerindeki etkiler

Bu tahminlerin gerçekleştiğinden ve gerçek değerinden emin olmak için, hava durumu ve iklim topluluğunun bu risk temelli bilgiyi eyleme dönüştürmek için iklime duyarlı sektörlerle çalışması önemlidir. WMO Üyeleri, bunu başarmak için sağlık, ulaşım, enerji, tarım ve afet risk yönetimi kuruluşları ile birlikte çalışmaktadır.

WMO, geçtiğimiz haftalarda BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen bir dizi bölgesel La Niña brifingini destekledi. Brifingler, mevsimsel tahminin sonuçlarını tartışmak ve etkili azaltma stratejileri tasarlamak için de bir fırsat sağladı. Bugüne kadar Pasifik, Güney Doğu Asya ve Doğu Afrika için bölgesel brifingler düzenlendi.

Doğu Afrika Brifingi

Doğu Afrika’da, olası gıda güvenliğini değerlendirmek için Gıda Güvenliği Ağı Çalışma Grubu ile birlikte bir La Niña brifingi düzenlendi.

WMO summary of La Niña, Dec 2020

IGAD İklim Tahmin ve Uygulama Merkezi (ICPAC) brifinge öncülük ederek, hem aşağıda görüldüğü gibi önümüzdeki üç aydaki mevsimsel tahminleri hem de Mart-Mayıs 2021’deki bir sonraki önemli yağmur mevsimi için bir görünümü açıkladı. ICPAC, karışık bir görünüme dikkat çekti. Bu, şu anda Mart-Mayıs için tahmin ediliyor, ancak beş aylık bir ön süre ile bu tür tahminlerin becerisinin çok düşük olduğunu göz ardı edilmemelidir. İlgili taraflar, en son bilgiler için güncellemeleri kontrol etmeye devam etmelidir.

Güney Doğu Asya Brifingi

Güney Asya’nın önümüzdeki üç ay içinde tipik bir La Niña etkisini görmesi bekleniyor; ortalamadan daha nemli koşulların çoğu bölgeyi, özellikle de Filipinler’i etkilemesi ve artan sel ve toprak kayması riskiyle birlikte. Güney Doğu Asya Bölgesel İnsani Ortaklar La Niña brifinginde, ASEAN Özel Meteoroloji Merkezi (ASMC), en son tahminin bölgesel ayrıntılarını vurgulamak için aşağıdaki ASEAN İklim Görünümü Forumu analizini yaptı.

WMO summary of La Niña, Dec 2020

Pasifik Bölgesi Brifingi

Pasifik Bölgesi’nde, Yeni Zelanda Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü (NIWA), Pasifik Adaları İklim Görünümü Forumu (PICOF) aracılığıyla sağlanan aşağıdaki yağış haritasını sundu. Orta Pasifik’in geniş bir alanı boyunca normalin altında yağış olasılığı beklenildiği ve GSCU tarafından sağlanan çıktı sunuldu.

Brifing ayrıca şimdiye kadar kaydedilen ortalamanın ciddi şekilde altında yağış miktarının altını çizdi. Örneğin, Pasifik Adası İklim Görünümü Forumu’na göre, Kiribati son üç ayda ortalama yağışının% 10’undan azını aldı ve bu da su güvenliği endişelerini artırdı (aşağıdaki tabloya bakın)

WMO summary of La Niña, Dec 2020

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram