WMO: Deniz buzullarının kapsadığı alan Ocak ayında kaydedilen en düşük seviyesindeydi

Yeni hazırlanan raporlara göre, Kuzey Kutbu ve Antarktika’nın birleşik deniz buzu kapsamı Ocak ayında kaydedilen en düşük seviyedeydi.

Avrupa’nın Copernicus İklim Değişikliği Servisi ve ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne (NSIDC) göre, Antarktika için deniz buzu kapsamı Ocak ayında kaydedilen en düşük ve Kuzey Kutbu için üçüncü en düşük seviyesinde oldu.

NSIDC, “Birleşik olarak, her iki yarım kürenin toplam küresel deniz buzu kapsamı için ise rekor bir düşük seviye belirledi. Ancak bu gözlem azalmanın sürekli bir eğilim içinde olduğu anlamına gelmiyor ve başta hava koşulları olmak üzere başka değişkenlikten de kaynaklanabilir” dedi.

Deniz buzullarının kapladığı alan, WMO’nun Küresel İklim Durumu raporlarında kullandığı iklim göstergelerinden biridir.

Sıcaklık başka bir temel göstergedir ve son sekiz yıl kaydedilen en sıcak sekiz yıl olmuştur. 2023 yılı Ocak ayı ise Copernicus Climate’a göre, kaydedilen en sıcak 7. Ocak ayı oldu.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi ( ECMWF) tarafından uygulanan Copernicus İklim Değişikliği Hizmetinin Yılbaşı gününde alışılmadık derecede yüksek sıcaklıklara tanık olan Avrupa için en sıcak üçüncü Ocak ayı oldu..

Kuzey Kutbu, ne yazık ki küresel ortalamanın iki katından daha hızlı ısınıyor. Sonuç olarak, Arktik deniz buzu, 44 yıllık uydu kayıtlarına baktığımız zaman rekor sayılacak düzeyde, önemli ölçüde geri çekildi. 1979’dan bu yana Ocak, NSIDC’ye göre Almanya’nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde 1.89 milyon kilometrekare (730.000 mil kare) buzul alanı kaybedildi..

Bölgesel olarak, deniz buzu miktarı özellikle Barents Denizi’nde düşük kaldı. Aynı şekilde, Okhotsk Denizi, Bering Denizi ve St. Lawrence Körfezi’nde de ortalamanın altındaydı.

Uzun yıllara baktığımız zaman ; Arktik deniz buzu genellikle yıllık maksimum boyutuna, Antarktika deniz buzunun minimum boyutuna ulaştığı Şubat sonu veya Mart başında ulaşır. 1 Şubat 2022’de Antarktika deniz buzullarının maksimum boyutu, rekor sayılacak en düşük seviyesinde idi (2,26 milyon kilometrekare veya 873.000 mil kare).

Ocak 2023 ortalama Antarktika alanı 3,23 milyon kilometrekarelik (1,25 milyon mil karelik), uydu rekorundaki en düşük Ocak ayı alanıdır . Bu değer 2017’de belirlenen 3,78 milyon kilometrekarelik (1,46 milyon mil karelik) bir önceki Ocak rekorunun altındadır. NSIDC’ye göre Ocak ayı deniz buzu kapsamındaki doğrusal kayıp eğilimi yılda 6.400 kilometrekare (2.500 mil kare) veya on yılda yüzde 1.3 seviyesindedir.

Her yıl, bu zamanlarda, yazı yaşatan hava koşulları Antarktika çevresindeki deniz buzunu kemirir. Ancak bu yıl, özellikle Batı Antarktika her zamankinden daha sıcak hava koşulları yaşandı. Bu durum, güçlü rüzgarlar ve büyük dalgalarla birleştiğinde, Weddell Denizi’nden batıya, Ross Denizi’ne doğru bölgede devasa buzsuz alanların görülmesine neden oldu. Bu, Antarktika çevresindeki toplam deniz buzu kapsamını Ocak ayı için rekor düzeyde düşük bir dağılım olduğunu göstermektedir.

2017’den bu yana, Weddell Denizi’nden batıya, Pasifik Okyanusu’nun en güneyindeki Ross Denizi’ne doğru olan alan, aşağı yukarı sabit bir düşük deniz buzu ile işaretlendi.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü Danimarka Ulusal İklim Araştırmaları Merkezi’nde deniz buzu araştırmacısı olan Gorm Dybkjær, “Geçen yıl boyunca Antarktika’da deniz buzu yaygınlığı genel olarak çok düşüktü ve kış boyunca oluşan yeni deniz buzulları da daha kırılgan hale geldiği ve daha kolay parçalanıp eridiği için bu durum iz bıraktı. Tıpkı Arktik Okyanusu’nda gördüğümüz gibi, deniz buzunun toparlanmakta güçlük çekeceği bir kısır döngü içindeyiz” dedi.

Gorm, “Antarktika’da deniz buzunun küçülmeye devam edip etmeyeceği veya hava koşullarından kaynaklanan uzun vadeli doğal dalgalanmalar olup olmadığı konusunda bir sonuca varmak için henüz çok erken, ayrıca değişikliklerin iklim değişikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını değerlendirebilmemiz için burada daha güçlü bir istatistiksel temele ihtiyacımız var. Bununla birlikte; Antarktika’daki deniz buzullarının daha düşük kaplama alanına sahip olması, küresel sıcaklıkların yükselmesi halinde neler olabileceği konusundaki beklentimize uyuyor diyebiliriz. Her halükarda çevredeki deniz buzulları ile birlikte önümüzdeki yıllarda bu durumu çok daha yakından takip edeceğimiz kesin.” diye ilave etti.

925 hPa seviyesindeki (deniz seviyesinden yaklaşık 2.500 fit veya 760 metre yükseklikte) hava sıcaklıkları, doğu Wilkes Land’den saat yönünde uzanan sahilin geniş bir alanında Kasım ayından bu yana ortalamanın 1 ila 2 santigrat derece (2 ila 4 Fahrenhayt derece) üzerinde olmuştur. Bununla birlikte, NSIDC’ye göre, yüzey tabakasının hemen altındaki ılık okyanus sularının da 2016’dan bu yana Antarktika deniz buzullarının genel düşüş eğiliminde ayrı bir rol oynadığı düşünülmektedir.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram