WMO: SON BEŞ YIL , DÜNYAMIZIN EN SICAK BEŞ YILI OLDU.

tarafından gönderildi

Dünya Meteoroloji Teşkilatı WMO ( World Meteorological Organization) ya göre : Önümüzdeki beş yıl süresince ( 2020-2024 ) yıllık ortalama küresel sıcaklığın her yıl için Dünya Sanayi Devrimi öncesi seviyelerinden (1850-1900) en az 1 ° Celsius daha yüksek olması muhtemeldir. Aynı zamanda 2020-2024 yılları arasında bir yıl içinde bu sıcaklık artışının 1.5 ° C’yi aşma ihtimali ise % 20’dir.

İngiltere Meteoroloji Ofisi tarafından yürütülen Yıllıktan – On Yıllığa Küresel İklim Güncellemesi önümüzdeki 5 yılı kapsamaktadır ve yıllık olarak güncellenecektir.

İngiltere Meteoroloji Ofisi, bünyesinde dünyanın en iyi iklim bilimcilerini ve uzmanlarını çalıştırmaktadır. Aynı zamanda dünyanın önde gelen diğer iklim merkezlerinin kullandığından daha gelişmiş bilgisayar modellerini kullanmaktadır.

Dünyanın ortalama sıcaklığı, Dünya Sanayi Devrimi öncesi döneminin 1.0 C üzerindedir. Şu anda geçtiğimiz Son beş yıllık dönem dünyanın en sıcak beş yılıdır.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas; “Bu çalışmanın yüksek seviyede bilimsel beceriyle gerçekleştirilmiş bir çalışma olduğunu ve küresel bir sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelerinden 2 santigrat derecenin altında hatta 1.5 derecenin de altında tutma amacını ortaya koyan Paris Anlaşması hedefine ulaşmada büyük zorluk olduğunu gösterdiğini belirtmiştir.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, Tahminlerin doğal varyasyonları ve insan etkilerini dikkate aldığını, ancak koronavirüs pandemisine bağlı kısıtlamaların ve yasakların sera gazı ve aerosol emisyonlarındaki etkilerini dikkate almadığını ifade etti.

COVID-19, sürdürülebilir iklim eyleminin yerini tutmaz.

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK: WMO

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram