SunSmart UV Uygulaması halk sağlığını korur.

WMO ; Güney yarımkürede başlayan yaz mevsiminin hemen başlangıcında, önde gelen sağlık kuruluşları, radyasyon ve hava tahmin merkezleri tarafından geliştirilen yeni bir SunSmart Küresel Ultraviyole Radyasyon cep telefonu Uygulamasını tanıttı. Bu uygulama özel bildirimlerle birlikte coğrafi konumlu 5 günlük Ultraviyole (UV) ve hava durumu tahminleri ve güneşten korunma süreleri ile ilgili bilgiler sağlamaktadır.

Uygulama, hem Apple App Store’da hem de Android için Google Play’de ücretsiz olarak mevcuttur. Bu uygulama önemli bir halk sağlığı aracıdır. Bilindiği gibi Güneşin UV ışınları vücudun D vitamini üretimini etkileyebilir, DNA hasarına, cilt kanserlerine ve katarakt gibi bazı göz hastalıklarına neden olabilir.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, « Bu Uygulamayı benzersiz kılan şey, herhangi bir yerdeki mevcut UV seviyelerine dayalı olarak UV maruziyetiyle ilişkili riskleri azaltmak için size davranışsal uyarılar sağlamasıdır,” demektedir.

“Ayrıca, Sun Smart uygulaması ülke düzeyindeki hava durumu kurumlarının desteğiyle, mevcut kullanıcı konumuna göre yerel UV ölçüm istasyonlarından gelen verileri kabul ederek daha doğru güncel UV İndeksi okumaları sağlayacak şekilde uyarlanabilir. Anlaşılması kolay bir dilde, güneşten korunmanın ne zaman gerekli olduğu, ne zaman gerekli olmadığı ve kendinizi nasıl koruyacağınız konusunda net bir rehberlik sağlamaktadır.” dedi.

Prof. Taalas, WMO Üyelerine gönderdiği bir genelgede, « Ülkenizdeki vatandaşlarınıza daha iyi sağlık koruması sağlamanız için uygulamayı kullanmaya teşvik etmenizi istiyoruz,” dedi.

SunSmart uygulaması WMO’nun resmi dil olarak kabul ettiği altı dilin yanında aynı zamanda ulusal dillere uyarlamaya da izin vermektedir.

UV Endeksi

SunSmart Uygulaması, Dünya yüzeyindeki güneş UV radyasyonunun seviyesini tanımlayan UV İndeksine (UVI) dayanmaktadır.

UV İndeksi, yüksek UV güneş radyasyonu seviyeleriyle ilişkili potansiyel sağlık riskleri hakkında halkı bilgilendirmek ve uyarmak için. Küresel Atmosfer İzleme Programı (GAW), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Radyasyondan Korunma Dairesi (Bundesamt für Strahlenschutz, BfS), İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ve Alman Federal Birliği tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. ,

UV raporlaması ; halk sağlığı mesajlarına dünya çapında tutarlılık getirmeyi amaçlamaktadır. UV İndeksi 1 (veya “Düşük”) ile 11 ve üstü (veya “Aşırı”) arasında bir ölçekte rapor edilir. İndeks değeri ne kadar yüksek olursa, cilt ve göze zarar verme potansiyeli o kadar yüksek olur. Maksimum UV İndeksi, güneşin gökyüzünde en yüksek olduğu öğle saatleridir. UV İndeksi 3’e bakılarak dış mekan aktivitelerine uyum sağlanması ve güneşten korunma kullanılması önerilir. UV hasarı birikimlidir ve düşük seviyelerde bile UV, uzun süre maruz kaldığında zararlı olabilir.

Sağlığın korunmasının başarısı, UV indeksi ve güneşten korunma gereksinimlerinin halka nasıl iletildiğine bağlıdır. SunSmart Global UV Uygulaması bu nedenle paha biçilmez bir halk sağlığı aracı olacaktır. Benzer bir Uygulaması gelişmiş UV koruması kamu bilincinin olduğu Avustralya’da da mevcuttur.

SunSmart Global UV (SSGUV) Uygulaması, Avustralya’daki Cancer Council Victoria (CCV) tarafından proje ortakları, Deakin Üniversitesi, Avustralya Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Ajansı (ARPANSA), Meteoroloji Bürosu (BOM),Orta Vadeli Hava Tahminleri (ECMWF), Dijital Gelişmiş Yaşam için ARC Araştırma Merkezi ve Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ile birlikte geliştirilmiştir.

UV İndeksi tahmini, Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından yönetilen Avrupa Komisyonu Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS) tarafından ve hava tahminleri, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) tarafından akredite edilmiş bir asırlık gözlem istasyonu olan Hong Kong Gözlemevi tarafından üretilir.

SunSmartApp

TMMOB

METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

KAYNAK : DÜNYA METEOROLOJİ TEŞKİLATI ( WMO )

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram